Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android teki Rehber ve Kişiler Nasıl Düzenlenir?

2 4.922

Android nedir?

7827_63Android, Google yazılımına ait bir işletim sistemidir. Cep telefonları ve tabletlerin beynini oluşturmaktadır. Android kökenli telefonların kullanımı çok kolaydır. Tüm detaylar kullanıcının rahat bir şekilde erişim sağlamasına odaklıdır. Android kökenli telefonlarda bulunan yönlendirme tuşu sayesinde dokunmatik olarak menüden istediğiniz işlemi yapmak çok basittir. Android kökenli telefonlardaki en önemli detay telefonun rehberidir.

Androidlerde Rehber Nedir?

Androidlerde rehber herkesin bildiği gibi telefon numaralarının bulunduğu yerdir. Her telefon markasına göre rehberin konumu veya rehbere giriş şekli farklılık gösterebilmektedir. Rehbere girmek için telefon simgesini tıklayarak kişiler bölümüne yönlenmek gerekmektedir. Kişiler butonunu tıkladığınızda tüm rehberinizin gözleriniz önünde sıralandığını göreceksiniz. Buradan istediğiniz x kişiyi tıklayarak arama yapabilir ve yahut mesaj yollayabilirsiniz. Bunun yanı sıra x kişisine tıkladığınızda komut tuşu ile birlikte istemediğiniz kişileri rehberinizden silebilirsiniz. Androidlerin bir başka rehber özelliği ise isterseniz acil bir numarayı bir başka kişiye kartvizit olarak yollayabilmesidir. Bununla birlikte bazen bazı insanların aramalarına karşı hassasiyetiniz olabilir. Bunu da düşünen Android kökenli sistemde otomatik olarak reddetme ayrıcalığı sunmaktadır.

7827_41Rehberinizde bulunmayan bir kişinin numarasını eklemek için öncelikle tuşlar butonundan numarayı tuşlamanız gerekir. Numarası girilen kişiyi “Rehbere ekle” diyerek kişi yaratmaya başlayabilirsiniz. Rehbere ekle dedikten sonra yeni kişi mi yoksa mevcut kişimi olduğuna karar verin. Eğer yeni bir kişi oluşturuyorsanız ” Yeni kişi ekle” butonunu seçiniz. Kayıtlı olacak telefon numarası ekranda zaten görülür. Doğruluğundan emin olduktan sonra kişiyi adlandırabilirsiniz. Bu telefon numarasının Sim kartına mı yoksa telefona mı kayıtlanacağına da karar verince kayıt işlemi tamamlanır. Numaraları kaybetmemeniz açısından sim kartına kayıt etmek çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Androidte Telefonlarda Kişiler Nasıl Düzenlenir?

Android kökenli telefonlarda kişi düzenlemesi son derece pratiktir. Rehberinizde kişilerin listesi ekranda belirince menü tuşundan kişilerin düzenine ait ayarlamaları kendiniz yapabilirsiniz. Buna göre kişi listenizde görünecek kişileri rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Sıralama ölçütünü belirleyebilirsiniz. Eğer isim ve numaralar üzerinde bir düzenleme yapacak olursanız kişiyi tıkladıktan sonra kalem şeklindeki tuşa basarak tekrar düzenleme yapabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

2 Yorumlar
  1. ilker yaldız diyor

    merhaba bendede aynı sorun oldu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  2. MEHMET KARAYILAN 0505 494 59 36 diyor

    MERHABA EFENDİM…1 ARALIK 2018’DE XİAOMİ 6 ALDIM..ESKİ TLF.’DAKİ SİM KARTI XİAOMİ’YE TAKTIKTAN SONRA, REHBERİ AKTARDIM YENİ TLF’A…… FAKAT, REHBERDEKİ İ,Ş,Ç, Ö, GİBİ NOKTALI KARAKTERLER’İN YERİNDE ? SORU İŞARETİ ÇIKIYOR.. REHBERİM’DE 1900’A YAKIN KİŞİ VAR.. TEK TEK MANUEL DE
    ÇOK ZOR,YAPMASI..DOLAYISIYLA ,REHBER SIRALAMASI BOZULUYOR…ÖNCEKİ TLF.’DA BÖYLE BİR SORUN YOKTU… ŞİMDİ REHBER ALLAK BULLAK…. LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRSENİZ,ÇOK MEMNUN OLURUM…
    MAİL YOLUYLA ,YARDIMCI OLURSANIZ,ALİYYÜL ALA OLUR, EFENDİM…HAYIRLI GÜNLER…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.