Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anne Sütü ve Emzirme

0 279

3249_sut2

Annenin bebeği emzirdiği durumlarda bu hem bebek için hem de anne için çok sağlıklı bir durumdur. Üstelik anne ile bebek arasında kurulan iletişim için oldukça etkilidir. Annenin bebekle daha etkili bağ kurmasını sağlar. Anne sütünün bebeğin sağlığı için en gerekli besin olduğu bilinen bir gerçektir.

Anne sütünün bebeğe olan bu faydasının dışında emzirme faaliyeti de oldukça faydalıdır. Emzirme sırasındaki tensel temas bebek için en gerekli olan şeylerden biridir. Bebek kendisine dokunulmasını çok ister ve hoşuna gider. Anne bebek arasında kurulan göz teması ve tensel temas sayesinde anne bebek birbirine bağlanır. Annenin bebeğe şefkatle davranması bebeğin sağlıklı kişilik oluşturmasını sağlar. Anneye özgüven sağlayan emzirme fiili doğum sonrası kanamanın erken bitmesini de sağlar. Meme iltihaplanmasını önler, gebeliğe karşı koruyucu etki sağlar.

3249_sut3

Anne sütünün içeriğine bakarsak su, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve antikorlardan oluşur. Hayvansal süt veya diğer sütlerden farklı olarak mikrop barındırmaz. İçindeki protein ve yağ kolay sindirilebilir cinstendir. Yapısındaki demir inek sütünün barındırdığı demir miktarından daha az olmasına rağmen bağırsaklardan daha iyi miktarda emilimi sağlanır. Bebeği mikroplardan korumasının yanında ishalli hastalıklara karşı da koruma sağlar. Uzun süre anne sütü almış bebeklerin zekâ ve sosyal kişilikleri daha göze çarpar şekildedir. Aynı şekilde anne ile olan ilişkileri de daha gelişmiştir.

Bebeğin doğumu ile birlikte bir emzirme politikası belirlenmeli ve sütün kesileceği güne kadar emzirme kurallarına uyulmalıdır. Doğumdan sonra hemen bebeğe süt verilmeye başlanmalıdır. Özellikle annenin ilk sütü bebeğe mutlaka verilmelidir. Bu süte kolostrum adı verilir. Kıvamı normal süte göre daha koyudur, rengi ise daha sarıdır. Çok zengin bir besin içeriğine sahiptir. Bebeğin bağışıklık kazanmasında etkilidir. Bağırsak gelişimini sağlar ve bebeği sarılıktan korur.

3249_sut1

Doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmelidir. Bebeğe verilen su miktarına dikkat edilmelidir; çünkü anne sütü bebeğin su ihtiyacının önemli kısmını karşılar. Anne sütünü daha az emmemesi için bebeğin içtiği suya dikkat edilmelidir. 6 aylık dönem geçtikten sonra bebeğin besin ihtiyaçlarını anne sütü karşılamaz ve ek besinler verilmelidir. Ancak emzirme 2 yıl boyunca devam etmelidir. Anne sütünün devamlılığını sağlamak ve sütü arttırmak için bebek her istediğinde beslenmelidir. Hem meme boşaltıldığında süt yapımı artar hem de anne beyni daha fazla süt yapma için uyarılır.

Emzirmenin başarıya ulaşması için bebeğin tutuşuna ve bebeğin meme ucunu iyi kavramış olmasına dikkat etmek gerekir. Bebek yatar pozisyonda olmalı ve başıyla gövdesi memeye dönük olmalıdır. Meme ucu bebeğin ağzına değdirilip beklenmeli ve bebek ağzını açınca meme ucu bebeğin ağzına yerleştirilmelidir. Meme ucu ve memenin kahverengi kısmı ağzın içinde olmalıdır. Aksi taktirde emzirme işlemi acı verici bir işlem halini alır. Bebek istediği zaman memeyi bırakmalıdır. Son süt de yağ içerdiği için mutlaka bebeğe verilmelidir. Emzirme sonrasında bebek huzursuz olursa eğer, bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Yazar:Özlem Yüksel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.