Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ukrayna Havayolları Nasıldır?

0 289

Ukrayna Havayolları, Doğu Avrupa ülkelerinden ve Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda aday olma durumu olan Ukrayna’nın ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Doğu Avrupa’nın en önemli havayolu şirketleri arasında yer alan Ukrayna Havayolları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de faaliyet sürdürmektedir. Ukrayna’nın en büyük havayolu şirketi olan Ukrayna Havayolları, Ukrayna’nın dünya ile bağlantısı sağlayan en önemli ticari markalar arasında kabul edilmektedir. Şirket merkezi, başkent Kiev’de bulunan Ukrayna Havayolları, aynı şehirde yer alan ve Ukrayna’nın en büyük hava meydanı olan Boryspil Uluslar arası Havalimanı’nı da ana hubu olarak kullanmaktadır. Bu anlamda Ukrayna Havayolları’nın birçok uçuşu bu meydan üzerinden gerçekleşmekte ya da bura ile bağlantılı bir şekilde yapılmaktadır. Ukrayna Havayolları, gerek domestik gerekse de uluslar arası uçuşlar düzenleyerek başta Ukraynalılar olmak üzere, dünyanın birçok yerinde bulunan yolculara transfer imkanı sunmaktadır.

1Ukrayna Havayolları Nasıldır?991 yılında resmi olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden ayrılan Ukrayna, bu tarihle beraber kendi kurumlarını inşa etmeye başlamıştır. Ukrayna Havayolları da bu kurumlar arasında yer alarak 1 Ekim 1992 tarihinde resmi olarak kurulmuş ve bu tarih sonrasında hizmet vermeye başlamıştır. Doğu Avrupa’nın en önde gelen ticari havayolu şirketleri arasında sayılan Ukrayna Havayolları, bünyesinde toplam 42 adet uçak bulundurmaktadır. Şirketin başkanlığını yapan Yuri Miroshinikov, daha fazla atılım yapacağını duyurmuştur. Filosunda bulundurduğu 42 adet yolcu uçağı ile toplam 86 ulusal ve uluslar arası destinasyonu uçuş gerçekleştiren Ukrayna Havayolları, 25 yıllık havacılık geçmişinde çok büyük bir kazaya karışmamış olmasıyla da dikkat çekmektedir.

1 Ekim 1992 tarihinde kurulmuş olan Ukrayna Havayolları, ilk resmi tarifeli uçuşunu 25 Kasım 1992 tarihinde Kiev’den Londra’ya uçarak gerçekleştirmiştir. Ayrıca Ukrayna Havayolları, eski Sovyet ülkeleri arasında Boeing 737 serisi kullanan ilk havayolu şirketi olmayı da başarmıştır. Şirket 1996 yılında kısmen özelleştirilmiş ve bu sayede Avusturya ve İsviçre Havayolları, şirkete yaptıkları 9 milyon dolarlık yatırımla hissedar olmuşlardır. Ukrayna Havayolları, 13 Kasım 1994 tarihinde ise kargo taşımacılığına da başlamıştır. İlk kargo nakliyesi, Londra-Amsterdam hattında gerçekleştirilmiştir. 2011 yılına gelindiğinde ise, Şirket Ukrayna ve Kıbrıs ortaklığı bağlamında el değiştirmiştir. Ancak hisselerin %74’lük kesimi halen Ukrayna merkezi bir yatırım şirketinin elindedir. Diğer kalan kısım ise, yani %26’lık kısım ise Kıbrıs merkezli bir şirketin elindedir. Ukrayna Havayolları, 2013 yılı itibariyle başta Avrupa olmak üzere, Amerika ve Asya kıtalarını da tarifeli seferler düzenlemektedir. Şirket bünyesinde sadece Boeing ve Embraer üretimi uçaklar bulunmaktadır. Bunlar içinde çoğunluğu 21 adet ile Boeing 737-800’ler oluşturmaktadır. Ayrıca şirket toplamda ise, 32 adet 737 serisini filosunda barındırmaktadır. Şirket denizaşırı uzun menzilli seferleri ise, Boeing 767-300ER’lar aracılığı ile yapmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.