Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Jerome David Salinger Kimdir?

0 338

Jerome David Salinger Kimdir?1919 yılının Ocak ayında New York şehrinin Manhattan eyaletinde dünyaya gelen Jarome David Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı eseri ile edebiyat dünyasında yer etmiştir. Babası Polonya asıllı bir Yahudi olan Salinger’in annesi ise İrlanda göçmeniydi. Kendisinden 8 yaş büyük olan bir ablası da vardı. İlkokulunu McBurney’de okuyan Salinger, tiyatro oyunlarına büyük merak salmıştır. Burada ayrıca okul gazetesinde yazılar yazmış fakat ailesi onun oyuncu olacağını düşünmüştür. Vallay Forge Military Academi okulunu kazanarak yatılı eğitim hayatına başlamıştır. Bu dönemde kısa bir takım hikayeler ile yazmaya başlamıştır.
1936’da New York Üniversitesi’ni kazanmasının başarılarında yeri oldukça büyüktür. Eğitimini çeşitli maddi sebepler ile sürdüremeyen Salinger, bir dönem okuduktan sonra okulu bırakarak babasının yanına döndü. 1939 senesinde Kolombiya’da yazarlık okumaya başladı. Öğretmeni Whit Burnett onda ki yeteneği keşfetmiş ve editörlük yaptığı dergide onun eserlerine yer vermeye başlamıştır. Charlie Chaplin’in karısı Oana O’neill ile onlar evlenmeden önce, platonik olarak bir aşk yaşamıştır fakat ikisinin evlenmesi ile bu aşkı son bulmuştur. Bu dönem bir yolcu gemisinde işe başlamıştır. 1942 yılında ABD ordusuna katılmıştır. Havacılık eğitmeni olan ve savaşın çirkin yüzü ile U.S. Piyade Tümeni ile tanışan Salinger, Ernest Hemingway ile de bu vesile ile tanışmıştır. ABD’nin savaşı bitirmesi ile beraber ruhsal bir çöküntü dönemine giren yazar, hastanede tedavi görmeye başlamıştır.

 

Jerome David Salinger Kimdir?

1951 yılında döneme damgasını vuran eseri Çavdar Tarlasında Çocuklar (Gönülçelen) adlı yapıtı basıldı. Eleştirmenlerce sert eleştirilere maruz kalan eser sonrasında okuyucular tarafından sahiplenilmiştir. İçerdiği argo dil ve bir takım diğer sebeplerden ötürü bazı ülkelerde yasaklanmıştır.
Toplumun ilgisini yoğun bir şekilde hissetmeye başlayan Salinger, bu durumdan kurtulmak için olacak, New York şehrinden, New Hampshire’a göç etti. Hayranları ile olan agresif tutumu ile bilinen Salinger, 1980 yılından 2010 yılına kadar gözlerden uzak bir yaşam şeklini benimsemiş ve hiçbir röportaj ‘a katılım sağlamamıştır. 2010 yılında Amerika, New Hampshire’de hayata veda etmiştir.
Eserleri:
*Çavdar Tarlasında Çocuklar
*Dokuz Öykü
*Muz Balığı İçin Mükemmel Gün
*Gülen Adam
*Teknede
*Yeşil Gözlüm, Al Dudaklıma

Kaynakça:
https://www.biyografi.net.tr/jerome-david-salinger-kimdir/
http://www.biyografi.info/kisi/jerome-david-salinger

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku