Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü

0 439

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi SütüBilindiği gibi süt, dişi memelilerin süt verim döneminde (laktasyon) yavrularını besleyebilmek için süt bezlerinden salgıladıkları ve yavrunun belli bir dönem beslenebilmesi için gerekli tüm besin maddelerini içeren bir sıvıdır. Her memeli türünün ihtiyaçlarına en iyi cevap veren süt ise kendi annesinin yada kendi türünden başka bir annenin sütüdür.

Bebek beslenmesinde de tüm memelilerde olduğu gibi anne sütü oldukça önemli bir besin. Fakat ne yazık ki her bebek süt bakımından çok da dünyaya şanslı gelmiyor. Annesinin yaşadığı sağlık sorunları veya genetik durumu bebeklerin anne sütü alamamasının nedenlerinin başında gelmekte. Peki bu durumda olan bebekler nasıl beslenmeli? Günümüzde küçük bebeklerin beslenmesinde çeşitli mamalar tüm marketlerin renkli raflarını alsa da içeriği ne kadar güvenilir ya da bebeğe ne kadar yararlı? Mama seçimi, annelerin ve uzmanların en çok zorlandığı konu. Ne kadar organik dense de birçok hazır mamanın içinde istenmeyen maddeler bulunabilmekte. Doğru mamayı bulmak da bir o kadar zor. Siz de ben bebeğimi doğal sütle beslemek istiyorum diyorsanız bu makale tam da sizin için yazıldı.

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi SütüAnne sütü ile tüm içilebilir sütlerin karşılaştırılması sonucunda anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğu kolayca ortaya çıkıyor. Nasıl mı? İlk olarak tabloda da görüldüğü gibi sütlerin kalori değerlerini karşılaştıracak olursak anne sütü 70 kcal/100 g kalori içerirken keçi sütü 69 kcal/100 g ile anne sütüne kalori bakımından en yakın süt olmakta, inek sütünün 100 g’ ı (60 kcal) bir bebeği doyurmak için yeterli olmazken koyun sütünün 100 g’ ı içerdiği 108 kcal enerji ile bebek beslenmesi için fazla gelmekte. Diğer yandan, günümüzde tüketilen sütlerin yağ içerikleri karşılaştırıldığında 4 g toplam yağ içeriğiyle yine keçi sütü anne sütüyle eşit durumda.

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi SütüToplam yağ içeriklerinin eşit olmasının yanında keçi sütü, yağ moleküllerinin küçük olması ve sütün içine homojen bir şekilde dağılması (doğal olarak homojenize süt) durumundan da anne sütü yerine ikame edebilecek tek süt gibi gözükmekte. Ayrıca kolesterol açısından anne sütüne en yakın ve C vitamini açısından da anne sütüne eşit süt yine keçi sütü. Tüm bunlara ek olarak keçi sütü, sodyum ve kalsiyum bakımından anne sütüne oranla oldukça zengin. Kısacası bebeğini kendi sütüyle besleyemeyen ve doğal bir ikame arayan anneler, bebeklerine keçi sütü vermeleri durumunda hem onları yeteri kadar besleyebilir hem de bebek gelişiminde çok önemli olan sodyum ve kalsiyum ihtiyaçlarını da giderbilir. Sindirim rahatsızlığı, ülser gibi hastalıkları olanlar için de keçi sütü birebir.

Keçi sütünü nereden temin edebilirim diyorsanız, birçok üniversitenin ziraat fakültesi üretim çiftliklerinde kolayca bulabileceğiniz gibi bazı markaların pastörize keçi sütleri de marketlerde yavaş yavaş yerini almış durumda. Bu sütün sadece bebek beslenmesi için değil, inek sütüne alerjisi olan yetişkinler için de kullanılması mümkün.

Yazar: Ayşe ÇANDAR

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku