Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bahçıvanlık Sağlık İçin Faydalı Mıdır?

0 841

5171_gardenBahçıvanlığın, çoğu kişi için keyif veren bir aktivite olduğu bir gerçektir. Verdiği keyif dışında, kişiye hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydalıdır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Çoğu kişi bahçeciliği bir hobi yada zaman geçirmek için bir aktivite olarak kabul eder; ancak bazı kişiler için bitkilerin ve ağaçların büyümesini görmek inanılmaz derecede keyif veren ve mutlu eden bir durumdur. Bu tür kişiler bitkilerin büyümesini izlemeyi, bu bitkilere yerleşen kelebekler ve kuşları seyretmeyi, ıslık çalan rüzgarları, rengarenk çiçekleri hatta solucan ve böceklerle vakit geçirmeyi çok severler. Çoğu daha mutlu, daha huzurlu ve daha az sağlık sorunları yaşayan kişilerdir. Diğer bir deyişle, bahçıvanlık keyif verdiği kadar da sağlığa faydalar sunan bir aktivitedir. Harika değil mi?

Bahçıvanlık, doğa ile etkileşim kuracağınız bir faaliyettir ve doğanın iyileştirici güçleri olduğu düşünülmektedir. Bugüne kadar, bahçıvanlık ve daha iyi sağlık arasındaki bağlantı hakkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Hemen hemen hepsi olumlu sonuçlar getirmiştir. Bahçe ile ilgilenmenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak fayda sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca bir egzersiz çeşidi olarak kabul edilir ve kalori yakmak için de yararlı olduğu söylenmektedir.

5171_bahceBahçe İle İlgilenmenin Fiziksel Faydaları:

Hepimiz bahçıvanlığın kazma, yabani otları temizleme, sulama, biçme, ekim, dikim gibi işleri içerdiğini biliriz. Bu faaliyetlerin türü ve yoğunluğu herkes için aynı olmamasına rağmen, günde yaklaşık 30 dakika bu şekilde düzenli fiziksel aktivitenin sağlık için yararlı olduğu söyleniyor. Bahçe faaliyetleri sırasında büyük kas grupları dahil olmaktadır böylece vücudun gücü ve esnekliği artmaktadır. Bu tür faaliyetler solunum sisteminin yanı sıra kardiyovasküler sistem için de yararlıdır. Son yapılan araştırmalar bahçe aktivitelerinin düzenli şekilde yapılırsa kardiyovasküler hastalık, insülin direnci, osteoporoz, yüksek kan basıncı ve şeker hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bahçe işleri ile ilgilenmenin kişiye sağlıklı iyi bir uyku sağladığı da düşünülmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Bahçıvanlığın sağlığa diğer bir faydası ise yeterince güneş ışığı almayı sağlayarak, D vitamini ihtiyacını karşılamasıdır. Kendi besinlerini kendi yetiştirenler herhangi bir zararlı kimyasal olmadan taze ve besleyici meyve ve sebzelere kavuşurlar. Kendi sebze ve meyvesini büyüten çocukların yemek seçme konusunda daha az titiz olduğu görülmüştür. Bazı araştırmalara göre, yaşlı yetişkinler bile bahçe işlerinden yararlanabilir. Toprak doldurma, bitkileri sulama, toprak karıştırma gibi aktiviteler yapabilirler ve bu sayede el kuvvetlerini geliştirebilirler. Eğer bütün işi yapan bir bahçıvanınız varsa o zaman fiziksel faydalardan hiç birini sağlayamazsınız.

Bahçe İle İlgilenmek İyi Bir Egzersiz Mi?

Bahçe ile ilgilenmek tabi ki bir egzersiz türüdür çünkü bir takım fiziksel aktiviteleri içerir. Yukarıda belirtildiği gibi, büyük kas grupları bu egzersizlere katılmaktadır böylece vücudun gücünü ve esnekliğini artırmaya yardımcı olurlar. Ancak bu bisiklet ve yürüyüş gibi, diğer egzersizleri bırakmanız anlamına gelmez. Sağlık yararları sadece ek bir avantajdır. Bahçe ile ilgilenmek genellikle keyif için yapılıyor olsa da, günlük en az yarım saat süreyle düzenli olarak yapıldığında bir egzersiz olarak kabul edilebilir. Ayrıca mekanik bahçe aletlerini kullanmak yerine, manuel olanları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bahçe etkinliklerden bazıları (özellikle yorucu olanlar) kalori yakmayı da sağlar. Araştırmacılar bir saat süreyle yapılan hafif-orta bahçe etkinliklerinin yaklaşık 300 kalori yakmayı sağlarken, aynı süre boyunca yapılan yorucu bahçe işlerinin 600 kalori yakmayı sağladığını göstermiştir. Örneğin bir saat çim biçme ile 360 kalori yakabilirsiniz. Delik kazma ve toprağı belleyerek ise saatte yaklaşık 300 kalori yakarsınız. Yakılan kalori miktarı aktivitenin tipi ve şiddeti ile kişinin vücut tipi ve cinsiyetine göre hesaplanmaktadır. Doktorunuz sağlık nedenleriyle yorucu faaliyetlerden uzak durmanızı istediyse böyle bahçe faaliyetlerinden de kaçınmanız daha iyi olacaktır.

5171_momgardenBahçe İle İlgilenmenin Ruh Sağlığına Faydaları:

Bahçe ile ilgilenmek genellikle kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir aktivite olarak kabul edilir ve bu işin içinde olanlar kendilerini mutlu ve hoşnut hissettiklerini söylerler. Çalışmalar bahçıvanlığın depresyon, anksiyete ve stresi önlemede büyük ölçüde başarılı olduğunu göstermektedir. Doğanın insanları zihinsel ve fiziksel stresten kurtarmaya yardımcı iyileştirici güçleri olduğu düşünülmektedir. Engelli insanlar bile doğa resimleri ile çevrili oldukları zaman fiziksel ve ruhsal olarak bir miktar iyileşme gösterebilirler. Çevre psikolojisinden seçkin bir bilim adamına göre, doğayı izlemek meditasyon ile neredeyse aynıdır. Bir kişinin her şeyi unutmasını ve rahatlamasını sağlar. Yeni bir tomurcuğu izlerken ya da bir çiceği koklarken, düşünmeyi ya da endişelenmeyi bırakırsınız o an bütün duyularınız bu kokuya yoğunlaşır. Eğer doğanın böyle iyileştirici bir etkisi varsa neden bundan yararlanmayalım? Günümüzde fiziksel, sosyal, duygusal hem de bilişsel sorunların üstesinden gelmek için bahçe faaliyetlerini öneren pek çok terapist ile karşılaşabilirsiniz. Bahçeler rahatlayabileceğiniz, mutlu ve huzurlu hissedeceğiniz yerlerdir. Ancak bu işlere karşı bir ilginiz yoksa yapmak için kendinizi zorlamanın bir anlamı yoktur.

Eğer bir bahçeniz yoksa bir arkadaş ya da komşunuzdan alacağınız bazı bahçe ipuçları yardımıyla birini yapmayı deneyin. Alan kısıtlamaları olan bir yerde yaşıyorsanız küçük bir bahçe ya da bir pencere kenarlarını tercih edebilirsiniz. Doğa sevgisi genç yaşta aşılanması gereken bir şey olduğu için, bu aktiviteye çocuklarınızı da dahil etmeye çalışın.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/amazing-health-benefits-of-gardening.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku