Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yağ Yakımını Hızlandırmak İçin Öneriler

2 582

Yağ Yakımını Hızlandırmak İçin ÖnerilerAşırı yağın vücutta depolanması çok sayıda çalışma ile tehlikeli olarak gösterilmiştir. Bunun nedeni, aşırı yağın, kalp ve karaciğer olmak üzere çok sayıda vücut organını etkileyebilmesidir. Bu nedenle, vücudumuzda aşırı yağ bulundurmamamızı sağlamak için elinizden geleni yapmamız önemlidir.
Kalori Fazlası ve Yağ Kazancı
Yaktığınızdan daha fazla kalori yediğinizde vücudunuz onları yağ olarak depolar – özellikle de egzersiz yapmazsanız. Sedanterken ekstra kaloriden elde edilen her ekstra poundun yaklaşık üçte ikisi ekstra yağ haline gelir.

Fazla bir kaloriden yağ kazanılmasını önlemek için, günlük kalori gereksinimlerini boy, kilo, cinsiyet, yaş ve aktivite seviyenize göre tahmin etmek için bir çevrimiçi hesap makinesi kullanın veya diyetisyenle görüşün. Kalorilerin ihtiyaçları değişir ve futbol oynayan 20 yaşındaki bir birey için doğru olan miktar, günde 30 dakikalık yürüyüş yapıyormuş 50 yaşındaki birey ile eşit miktarda değildir.

Sağlıklı kas formunda kilo almak isterseniz, kalorimetre’nin faydasını fazlasıyla görürsünüz. Bu kas yapı fazlalığının, tahıllar, yağsız proteinler ve sebzeler gibi işlenmiş gıdalardan eklenmiş kalorilerden oluşmasını sağlayın ve spor salonunda düzenli bir ağırlık eğitimine katılın. Kas kazanımı için kaloriyi, günde sadece 250 ila 500 kaloriye tutun.
Kılavuz olarak, vücutta aşırı miktarda yağ depolamanın önüne geçmenin beş yolu vardır:
1. Egzersiz
Vücuttaki aşırı yağdan kurtulmanın en iyi yolu onu kullanmaktır. Egzersiz, bu aşırı yağ yakmak için en iyi yoldur ve ayrıca vücut düzenli sporla kendini toparlama yönünde eğilim gösterir. Herhangi bir egzersiz rejimine yeni başladıysanız, yaptığınız rutinlerin yağ yakmaya yönelik olduğunu ve daha sonra vücut geliştirme egzersizlerini içerdiğinden emin olun.
2. Gıdaların Doymuş Yağlarla Alımını Azaltın
Doymamış yağlarla normalden daha büyük miktarda gıdaların tüketimi, göbek ve kalçalarda yağ birikimine neden olduğu gösterilmiştir. Bu adımı sizin için daha kolay hale getirmek için, doymuş yağlardan zengin yiyecekleri doymuş olmayan yağlarla değiştirmeniz iyi bir fikirdir.
3. Daha Az Karbonhidrat ve Daha Fazla Sebze
Fazla karbonhidrat yağa dönüştürülür ve daha sonra vücutta depolanır. Alınanların azaltılması vücuttaki yağın depolanmasını önlemek için uzun bir yol kat edecektir.
Vücudunuzun pompaladığı insülin miktarı, yağ depolamanızı da etkiler. Kan şekeri yükseldiğinde normal bir yemekten sonra insülin salgılanır. Kan şekeri, özellikle beyaz ekmek, çerezler veya makarna gibi rafine edilmiş karbonhidratlar veya şeker bakımından zengin bir yemekten sonra hızla yükselir ve yüksek seviyelere çıkar. Normalden daha yüksek kan şekeri, vücudunuzu daha fazla miktarda insülin salgılamaya teşvik eder ve hücrelerinizi fazladan şekeri absorbe etmesi ve kan dolaşımından çıkarması için uyarır.
Bütün tahıllardan, sebzelerden ve meyvelerden gelen kaliteli versiyonları içeren ılımlı bir karbonhidrat alımı, insülin seviyelerini kontrol altında tutar ve genellikle aşırı miktarda yağ depolamaya neden olmaz. Ancak, büyük miktarda karbonhidrat, özellikle beyaz unu veya şeker türünü yerseniz çok fazla insülini pompalarsınız, karaciğeriniz ve kas hücrelerinin fazladan glikoz veya şekerin depolanması için yağ hücrelerinize gidiyor. Yani salgılanan her insülin, size yağ olarak geri dönmektedir.
Yağ Yakımını Hızlandırmak İçin Öneriler4. Daha az, Daha sık yemek
Daha küçük yiyecek porsiyonu, büyük porsiyonlardan çok daha hızlı sindirilir ve metabolize olur. Böylece vücuttaki yağ depolamayı ortadan kaldırmak için, yavaş yavaş sindirilen ve yağ olarak depolanacak üç büyük öğün yerine, günde üç ila dört defa daha küçük ve daha hafif yemek yemeniz önerilir.
Vücudunuzu bu insülin yağ depolama döngüsüne erişmesini durdurmak için, beyaz ekmek, beyaz pirinç, ve tatlıların alımını sınırlayın. Bunun yerine, kendinize bir salata, tatlı patates, kabak, kızartılmış karnabahar, buğulanmış brokoli porsiyon servis edin. Tam tahıllı gıdaları tercih edin. Tam tahıllı buğdaylar lifli yapıda olup, daha yavaş sindirmeyi sağlar, bu nedenle kan şekeriniz hızlı tepki vermez ve insülin seviyeleri daha dengeli kalır.
Balık, kümes hayvanları, fasulye ya da yağsız biftek gibi yağsız proteinlerden tüketilen bir porsiyon, kan şekeri seviyelerini stabil düzeyde tutmaktadır.
5. Alkol aşırı miktarda alınmasını önleyin.
Alkol bir sürü karbonhidrat içermekte olup,bunun, özellikle mide bölgesi çevresinde yağ depolamasına neden olduğu gösterilmiştir. Alkol tüketimini en aza indirerek vücuttaki insülün salgısını düzene sokabilirisniz.

Kaynakça:
http://www.top5bin.com/top-5-ways-to-prevent-fat-storage-in-body/
https://www.livestrong.com/article/514560-how-to-get-your-body-to-quit-storing-fat/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Kürtaj diyor

    Meltem hanım yazınızda belirtmiş olduğunuz püf notlarının önemli olduğunu ve başarılı bir yazı olduğunu düşünüyorum.

  2. Hasan diyor

    Fayada bir makale olmuş elinize sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.