Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gece Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 414

Gece Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Gece terlemesi, düzenli olarak ve çoğu gece kalkıp çamaşırları değiştirecek kadar olan terlemedir. Gece terlemesinin birçok nedeni olabilir. Bunun başında menapoz gelir. Kadınlarda menapozla birlikte terlemeler çoğalabilir. Ayrıca, tüberküloz hastalarında, kemik iltihabı olanlarda ve kalp kapağı iltihabı olanlarda gece terlemesi görülebilir. Lenfoma hastalığının en önemli belirtiside gece terlemesidir. Terle birlikte yüksek ateş yada kilo kaybı görülebilmektedir. Bazı antidepresan ve ateş düşürücü ilaçlar gece terlemesine neden olur. Kan basıncını düzenleyen ilaçlarda damarlarda genişlemeye neden olduğundan terlemeye neden olabilir.

Gece terlemesi birçok hastalığın öncüsü olabilir. Erkeklerde cinsel istek arttırıcı ilaçlar gece terlemesine neden olabilir. Gece terlemesinin tedavisi eğer hormonsalsa bazı ilaçlarla, fakat kişinin hiçbir hastalığı olmadan terliyorsa yatılan yer değiştirilmelidir. Çok kalın giyeceklerden kaçınılmalıdır. Doğrudan gece terlemesine ilişkin bir tedavi yoktur. Bunun altında yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edildiği takdirde gece terlemesi de geçecektir.

Her insan kimi zaman geceleri terleyebilir. Bu beynin fonksiyonlarıyla alakalıda olabilir. Gece terleyen her insan hasta kabul edilmemelidir. Bu sürekli ve sizi gerçekten rahatsız edici bir duruma geldiğinde bir sorun olarak kabul edilmelidir. Bu durumlarda rahat yataklarda uyumayı tercih etmeli, yattığımız yerin havadar olmasına dikkat etmeliyiz. Uyuduktan sonra insülin ilaçlarını kullanmamalıyız. Bilinçsizce içilen haplar, ağrı kesiciler, antibiyotikler sadece gece terlemesine değil, başka birçok hastalığa davet çıkarabilir. Her ilacı doğru zamanda ve doğru ölçüyle kullanmak gerekmektedir.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.