Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antep Fıstığının İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

0 233

Antep Fıstığının İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?Severek yediğimiz Antep fıstığı biraz pahallıya gelse bile bu bizim damak tadımıza engel olmuyor. Bu nedenle sağlık açısından insanı kesintisiz bir şekilde koruyan,onu besleyen,güzelliğine öncü olan bu fıstık birçok kozmetik üründe de içinde var olan enzimler ve içerikler sayesinde cilt hastalıkları için kurtarıcı bir madde oluyor. Bunun tıbben başka yerlerde kullanıldığını da sizlere hatırlatmak isteriz. Özellikle evde yaptığımız birçok pastada üzerine süs diye kullandığımız Antep fıstığı tozu bile tatlının görüntü kalitesini arttırmaya yetiyor. Bu nedenle Antep fıstığı birden fazla tatlının hayat kaynağıdır. Bunlar tam olarak neler? Fıstıklı pasta, fıstık dondurma, fıstık kurabiye, fıstık kek! Bu inanılmaz besinin sofralarda kullandığı birçok çeşit vardır. Düşük kalori içeriği ve yüksek besin değeri ile çocuklar ve yetişkinler için mükemmel bir atıştırmalıktır. Bu lezzetli besin eski çağlardan beri güçlü bir sağlık sembolü olarak kabul edilmiştir. Ağacı, Anacaradiaceae ailesine aittir. Suriye, Yunanistan, Batı Asya ve Antep bölgelerine özgüdür. Ağaç büyüklüğü orta ve yüksekliği yaklaşık 10 metre kadar çıkabilir. Bu yeşil renkli besin, yumurta biçimli kabuk içinde yetişir. Gaziantep de ticari olarak yetiştirilir. Bu yazımızda Antep fıstığının cilt için yararlarından bahsetmek istiyoruz. Cilt için Antep fıstığının Faydaları: Antep fıstığının faydalarından biri de cilt sağlığı üzerindeki etkisidir. Eğer düzenli olarak fıstık tüketilirse, sağlıklı bir cilt de ulaşılabilir. Şimdi sizler için hazırladığımız yazımızda Antep fıstığının insan sağlığına yararları hakkında temel bilgilerden bahsedeceğiz. Bakalım bunlar tam olarak nelermiş hep birlikte öğrenelim, bilgilenelim.

Antep Fıstığının Cilt Üzerindeki 4 Olumlu Etkisi

Antep Fıstığının İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?– Akne: Fıstık insülin düzeylerini etkileyen ve akne başlamasını önleyerek, kan dolaşımını kontrol eder. Kan şekerindeki değişmeler genellikle sivilce, akne ve aşırı yağ üretmektedir. Fıstık, selenyum içeriği ile E vitamini sayesinde cilt iltihabını ve izlerini yok eder.
– Serbest radikallere karşı koruyucu: Fıstık, C vitamini ve E vitamini gibi güçlü antioksidanların varlığı ile UV radyasyon zararına karşı cildi korur.
– Yaşlanma: Fıstık, E vitamini sayesinde cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Bu yaşlanma sürecini yavaşlatır. Genç bir cilt oluşturarak, kırışıklıkların başlamasını önler. E vitamini, sağlıklı ve parlak haldeki hücre zarlarını korur.
– Cilt kuruluğu: Fıstık, cilt kuruluğunu hafifletir. Cildi nemlendirir ve sebum sayesinde, cildin doğallığını korur. Antep fıstığının cilt üzerindeki 4 olumlu etkisinden sizlere söz ettik bir de zekâya olan etkisi hakkında bilgilendirmelerde bulunalım.

Antep Fıstığının Zekâya Katkısı

İçinde var olan yoğun E takviyesi ve omega3,Omega 6 sayesinde zeka için oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Antep fıstığını haftada en az 3 kere yiyen kişi daha sağlıklı düşünebiliyor ayrıca zekâ gelişiminde daha hızlı ilerleyebiliyor. Bu nedenle sizlere Antep fıstığını yemenizi önemle rica ediyoruz. Neredeyse her tatlının üzerinde gördüğümüz bu besin öğesi açısından da çok faydalı kuru yemişlerden birisidir. Sağladığı faydaları saymak ile bitiremeyiz. İsterseniz Antep fıstığının zekâya katkısı kadar faydalarında da söz edelim ne dersiniz?

Antep Fıstığının Faydaları

– Her türlü göğüs hastalıklarına iyi geldiği ile bilinir. Göğsü yumuşatarak daha rahat nefes almanıza katkıda bulunur.
– Böbrek ve safra kesesi ağrılarında var olan ağrıyı en aza indirir.
– Glikozu azaltarak ince bağırsak hareketlerini hızlandırır. Ayrıca kan şekeriniz var ise düşmesine katkıda bulunur.
– Cinsel isteğin artmasına yardımcı olur.
Kalp sağlığına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Kalbimiz koruma altına alarak sizin daha sağlıklı yaşamanıza vesile olur.
– Akciğer iltihaplarını temizleyerek, ileride size daha temiz bir akciğere sahip olmanıza aracı olur. Böylece hastalıklara karşı daha dirençli olmuş olursunuz.
– Böbrekte var olan kumların düşmesine yardımcı olur. Özellikle böbreğinde kum olan kişilerin Antep fıstığını yeterli bir şekilde tüketmesi gerekiyor.
– Zekâya katkısı oldukça büyüktür. Özellikle okul çağına giden çocukların fıstık, fındık, ceviz, badem gibi faydalı gıdaları bolca tüketmesinde yarar vardır. Sağlık açısından faydalı olan ve özellikle cilde muhteşem güzellikler katan bu besin öğesinden her bireyin sağlıklı bir şekilde tüketmesinde yarar göreceğini düşünüyoruz. Antep fıstığının başlıca faydalarından sizlere söz ettik. Umarız bu yararlı bilgimizden sağlıklı yaşamları hayatınıza dahi edersiniz.

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.