Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

0 87

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?Hayatımız için çok önemli olan hafızamız bize yön gösteren yaşama sebeplerimizden birisidir. Bu nedenle hafızanın zayıf olması bize ancak zarara uğratır. Öğrenmede bir takım sıkıntılar yaşamamıza neden olur. Bunun için özellikle okul döneminde çocukların üstün başarıyı elde edebilmeleri için hafızalarını güçlü tutmaları gerekir. Bu onlar için başarı demektir. Başarısız bireylerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu anlayamamak ve anlatılanı tam olarak idrak edememektir. Bu yüzden böyle durumlar yaşamamak için sağlıklı beslenmeyi hedef almak ve özellikle hafızaya iyi gelen besinleri tüketmek gerekir.Hafızayı her zaman zinde tutmak mümkün olmayabilir. Hele ki yaş ilerledikçe hafıza da körelebilir. İşte bunu engellenmek için, hafızayı güçlendirmek adına bazı şeyler yapılabilir. Günlük rutin olarak yapılan bazı işlerde değişikliklere gidilebilir. Örneğin gün içinde sol elinizi daha çok kullanıyorsanız sağ elini kullanmayı deneyebilirsiniz. Kitabı tersten okumayı denemek de hafızayı ayakta tutmanın bir başka yoludur. Bazen hayatınızda sıklıkla yaptığınız işleri yapmamayı bunun yerine farklı aktiviteler yapmayı deneyin. İçinde soya bulunan gıdaları daha fazla tüketmeye çalışın. Soyanın içeriğinde bulunan östrojenin hafızayı güçlendirdiği ve daha kıvrak zekâya sahip olmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu açıdan önemlidir. Peki, hafızayı güçlendirmenin yolları nelerdir? İsterseniz sizlere bu faydalı bilgilerden genel olarak bahsedelim.

Hafızayı Güçlendiren Mucize Besinler

Birçok insan iş yerlerinde çok fazla çalıştığında ya da okul hayatında dikkat dağınıklığı yaşamaktadır. Bu nedenle zayıflayan hafıza onları bir yerden sonra rahatsız etmektedir. Hafızanın güçlenmesini sağlamanın aslında detaylı yolları bulunmaktadır. Bunlar besin ve besinlerin içeriğinde var olan enzimlerdir. Özellikle çinko ve demir açısından vücudun eksik bırakılması beynin gelişimini kötü yönden engellediğinden çinko ve demir açısından zengin besinlerle beslenilmelidir. Çünkü demir ve çinko eksikliği hemoglobin oranını düşürdüğünden beyne oksijen gitmesine engel olmaktadır. Bu nedenle vücudun demir ve çinko ihtiyacını karşılamak ihmal edilmemelidir. Düzenli kahve tüketimi de hafızayı güçlendirme açısından etkilidir. Ayrıca konsantrasyonun da artmasına yardımcı olur. Sık sık zihin egzersizleri yapmak da zihni canlı tutmanın bir başka yoludur. Bunların yanında sakız çiğnemenin de beyne etkisi yadsınamaz. Özellikle beynin hippocampus bölümünü çalıştırarak hafızayı güçlendirilmesine fayda sağlar. Zihin egzersizleri dışında vücut egzersizleri yapmak da hafızayı güçlü tutar. Düzenli yapılan egzersizler stresin azalmasına böylelikle de beynin rahatlamasına yardımcı olur. Hafıza problemleri yaşayan kişiler bilhassa haftada birkaç kez balık tüketmelidir. Ayrıca balık yağı tüketimi de bu açıdan çok etkilidir. Düzenli balık tüketmeyenler bunun yerine dışarıdan balık yağı vitamini takviyesi de yapabilir. Hayatınızda daha az stres yaşamak da zihne iyi gelen bir durumdur. Bunun için daha esnek olmayı öğrenmeli her şeyi problem haline getirmemelisiniz. B3, B13 vitaminleri hafıza için olmazsa olmaz vitaminlerdir. Bu nedenle B vitamini tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?Ada çayı da zihnin yorgunluğunu alıp, dinginlik verdiği için hafızayı güçlendirmede etkilidir. Hafızayı güçlendirmek adına birçok şeyi ezberlemeye çalışabilirsiniz. Telefon numaralarını ezberleyerek hafızanızı geliştirebilirsiniz. Yabancı dil öğrenmeye çalışmak da zihni çalıştırmaya yarayan bir başka yoldur. Düzenli uyku çekmek de çok önemli bir husustur. Bu nedenle ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısınız. Resimlere veya yazılara bakarak daha sonra gözünüzü kapatıp neleri hatırladığınız konusunda kendinizi sınayabilirsiniz. Bu aynı zamanda görsel hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Hayatınızda daha çok empati kurmaya çalışın. Çünkü başka insanların yerine kendinizi oyup onların bakış açısıyla bakmak insana farklı bakış açıları kazandırır hafıza yelpazenizin de daha fazla gelişmesini sağlar. Sonuç olarak insan olmanın getirisi olan düşünme yetisini ayakta tutabilmek çok önemlidir. Bu nedenle hafızayı güçlendirmek adına yapılması gerekenler ihmal edilmemelidir. Eğer unutkanlık yaşıyorsanız bunu tabiî ki önemseyin fakat her unutkanlığın da çok ciddi olduğunu düşünüp büyütmeyin. Herkesin yaş farkı gözetmeksizin bir şeyleri unutabileceğini göz ardı etmeyin. Hafızayı Güçlendiren Besinler Ceviz, balık ( özellikle somon, ton balığı gibi yağlı balıklar), brokoli, ıspanak, kırmızı üzüm, kivi, siyah çikolata, yoğurt, yağsız süt, az yağlı peynir, kabak çekirdeği, esmer pirinç, kepek ekmeği, yulaf, yumurta, yeşil çay gibi doğadan gelen bitli çayları hafızayı güçlendirmeye yetmektedir. Hafızayı güçlendiren mucizevî besinleri sizler ile paylaştık. Gerisi sizin azminize ve başarınıza kalıyor.

Kaynakça:
milliyetblog.com
sabah.com.tr
hürriyetkelebek.com.
uzmankirala.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku