Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anti-Drone Tüfekleri

0 470

Daha önce bilim kurgu filmlerinde ve fütürist metinlerde adından bahsedilen insansız hava araçları başdöndüren bir hızla gelişen teknoloji sayesinde artık hayatımızın her alanına girmeye başladır.Bu durum beraberinde fotoğrafçılık, sinema endüstrisi, iletişim teknolojileri, askeri sahada olmak üzere birçok alanda devrimsel faydalar sağlasa da bu teknolojilerin kontrolsüz bir şekilde gelişip yaygınlaşması büyük riskleri de beraberinde getirdi.Bu riskleri bertaraf etmek ve dronların art niyetli kullanımlarını engellemek için birçok gelişmiş ülke hukuksal mevzuatta yeni yeni birtakım sınırlandırma ve kötü ve kontrolsüz kullanımı engelleyecek cezai yaptırımlar getirdi.

Anti-Drone TüfekleriÜlkelerin hukuki prosedürlerindeki kayıtlandırma ve cezai yaptırımlar farklı şekillerde uygulanadururken kötü amaçlı ve izinsiz drone kullanımı için teknoloji firmaları da birçok yeni tekniğe ve çareye imza atıyor.Zira özellikle Suriye ve Irak’ta terör örgütlerin çok ucuz fiyata temin ettikleri düşük maliyetli dronlara değişik çapta bombalar monte ederek adeta bunları silahlı dronlara dönüştürünce ciddi tedbirler kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca büyük şehirlerde dronların yüksek güvenlikli kamu kurumları ve hava alanlarını tehdit eder hale gelmesi de anti-drone teknolojilerini tetikleyen başlıca etken olarak kendini göstermektedir.

Kamuya açık alanlarda ortaya çıkan kötü amaçlı drone kullanımını önlemek için ateşli silah kullanımının taşıdığı riskler nedeniyle özellikle droneleri kimseye herhangi bir zarar vermeden etkisiz hale getirmek anti drone teknolojileinin ortak noktasıdır. Hollanda, Fransa gibi ülkelerde yakın zamanda bu iş için yırtıcı kuşlardan yararlanılmaktadır . Ayrıca ağ fırlatan avcı dronlar yardımıyla kötü amaçlı dronların etkisiz hale getirilmesi üzerinde çalışılan teknolojilerden biridir. Bu yazımızda ise kötü amaçlı dronların bertaraf edilmesi için geliştirilen en son teknolojilerden biri olan anti-drone tüfeklerden bahsedeceğiz.

Anti-Dron Tüfekler

Anti-Drone TüfekleriHayatımıza teknolojik olarak giren birçok icadın temelinde kablosuz iletişim alanındaki gelişme ve buluşlar yatar. Hava araçlarındaki aerodinamik mühendislik harikalarına uzaktan kontrol imkanının eklenmesiyle kara araçlarından, gelişmiş hava araçlarına kadar birçok teknolojik yenilik hayatımıza girmiştir. Tamamıyla uzaktan sinyal yoluyla kontrol edilen dronlara aynı şekilde daha kuvvetli sinyaller göndererek dronun sahibi tarafından kontrolünü ortadan kaldıran ve güvenli bir şekilde ele geçirilmesi mantığına dayanır anti drone tüfekleri. Bu tüfekler elektromanyetik saldırı yoluyla dronu tüm kontrolünü ele geçirirken bütünüyle kuvvetli radyo frekansları kullandığı için ne etrafa ne de drona hasar vermemektedir.İşte anti drone tüfeklerini özellikle sivil yerleşim alanları için elverişli kılan budur.

Bu alanda piyasada öne çıkan ilk marka ve dizayn UAV-TECH firması tarafından geliştirilen DroneDefender ismi verilen silahtır. 4.5 kg ağırlığındaki tüfek 400 metreye kadarlık alan içerisindeki droneleri gönderdiği yoğun radyo sinyalleriyle hasarsız ve güvenli bir şekilde etkisiz hale getirebiliyor. Tüfek yolladığı yüksek radyo sinyalleriyle droneyi etkisiz hake getirmekle kalmıyor aynı zamanda drone kullanıcısının cihaz üzerindeki kontrolünü de ortadan kaldırarak cihazın imhasını ve görüntü akışını da engelliyor. Tüfeğin yolladığı yoğun sinyal darbeleri, dronun iletişim sistemini kesintiye uğratarak dronun işletim sistemine aralığın dışında olduğunu düşündürterek güvenli bir şekilde inmesini sağlıyor.. Görüntüsüyle uzay savaşları konusunu işleyen filmlerdeki fantastik silahları andıran tüfek, aslında radyo frekanslarını ilgili hedefe gönderen bir anten ve birtakım optik aparatlardan oluşmaktadır.Şarj edilebilir olarak kullanılan tüfeğin tek seferlik şarjı beş saat boyunca kullanımına imkan sağlıyor.

Bir diğer anti drone tüfeği de Tayvanlı teknoloji ve savunma firması HiGH+MiGHTY tarafından üretilen Skynet adlı silahtır. DroneDefender tüfeğinden daha uzun bir kullanım süresi ve menzile sahip olan silah çok daha gelişmiş özelliklere sahip olarak tanıtılmaktadır.

DroneDefender’den farklı olarak güç kaynağı silaha entegre olmayıp tüfeği kullanan operatörün sırtında taşıyabileceği bir çanta içerisindedir. 90 dakika içerisinde şarj edilebilen 5,5 kg ağırlığındaki tüfek 15 saat kullanılabilme özelliğine sahiptir. Herhangi bir engelle karşılaşmadığı takdirde 2 km.lik bir yarı çap içerisindeki dronlara karşı etkili olmaktadır.

Kaynakça:
digitaltrends.com/cool-tech/battle-innovations-anti-drone-gun/
popsci.com/darpa-wants-new-anti-drone-weapon-by-2020

Yazar:Erdal Uğur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku