Hırvat Cenneti; Split

Split, Avrupa Birliği’nin son üyesi Hırvatistan’ın sınırları dahilinde bulunan bir şehirdir. Bu şehir, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’den sonra ülkenin en büyük şehri konumundadır. 2013 yılında Türkiye ile 2005 yılında başlayan üyelik müzakerelerini başarılı bir şekilde sonuca erdiren ve de üye olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin 28’inci üyesi olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkenin eşsiz coğrafyası ve de doğası kendisini ziyarete gelen herkesi adeta büyüler. Üyelik müzakerelerinde kendisinden istenilenleri başarı ile yerine getiren Hırvatistan, sahip olduğu güzel coğrafyası ile Avrupa Birliği’ne yakışan ülkeler arasında yer alır. Son derece küçük bir ülke olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne herhangi bir yük teşkil etmemektedir. Küçük bir ülke oluşu, son derece butik nitelikle irili ufaklı şehirlere sahip olması sonucu doğurur. Split şehri de bunlardan bir tanesidir.

Ülkenin başkenti sonrasında en büyük şehri olma özelliğini haiz olan bu nadide şehir, Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinde yer alır. Bu bölgenin her anlamda merkezi olarak da adlandırılan Split, kültürel, siyasi ve de iktisadi yapısı ile Dalmaçya’ya idari merkezlik yapar. Son derece popüler Hırvat şehirlerinden biri olan Split, bu şöhretini aslında sahip olduğu eşsiz limanına ve de sahil şeridine borçludur.

Kartpostallardan fırlamış gibi bir görüntüye sahip olan Split, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyısında yer alan şehirlerinin başında gelir. Bunlar arasında en popüleri şüphesiz ki, dünyaca ünlü Dubrovnik şehridir. Split de bir Dubrovnik kadar olmasa da yine de oldukça etkileyici bir şehir olarak kabul edilir. Bir yarımada pozisyonunda olan Split, sınırları boyunca sıradışı Adriyatik Denizi’ne paralel bir şekilde kıyı boyunca uzanır. Bölge Hırvatistan ekonomisi ele alındığı vakit son derece kritik bir rol oynar. Ülkenin en popüler turistik destinasyonlarının başını çeken bu güzel şehir, ülke ekonomisine iktisadi bağlamda çok ciddi bir katkı sunar. Bu da ülke açısından şehri son derece kıymetli bir hale getirir. Şehri gezip gören herkes bir kez daha bu şehre gelmek istediğini söyler. Bu anlamda şehir, artık küresel bir marka halini almış.

2013 yılı öncesinde Hırvatistan henüz Avrupa Birliği’ne resmi olarak tam üye olmamışken Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan birçok kişi bölgeye ziyaret gerçekleştirirken herhangi bir vize almak zorunda değildi. Ancak Birlik üyeliği ile beraber Hırvatistan’a ve de dolayısıyla Split de vizesiz seyahat Türkler için kaldırılmış bir uygulama haline gelmiştir. Bu da bölgeye akan Türk sayısında ciddi anlamda azalmaya sebebiyet vermiştir. Ülkenin Adriyatik Denizi tarafından güneydoğusunda kalan Split, ülkenin en çok güneş alan şehirlerinin başında gelir.

Son derece eski bir coğrafya olan bu şehir, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun da bir parçası idi. Ancak bu coğrafyalar 1900’lü yıllarla beraber çok acı bir şekilde çıkan isyanlar ve de savaşlar sonucunda kaybedilmiştir. Split, günümüz Hırvatistan’ında Türk izlerinin hiç ama hiç kalmadığı ender coğrafyalardandır. Şehrin bugünkü nüfusu yaklaşık olarak 350 bin seviyesindedir.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar