Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?

0 210

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?Enerji dolumu antrenmandan önceki bir saat içinde oluşur. Nasıl beslenmeniz gerektiğinden ihtiyacına olan sindirim süresine kadar işte bilmeniz gerekenler! Antrenman öncesi beslenme, hipoglisemik durumlar sonucunda oluşan yorgunluk, baş dönmesi, düşük kan şekeri, karar süreçlerinde yaşanan problemleri önler. Bu açıdan, yeni denediğiniz glisemik endeksi yüksek besinler alınmamalıdır. Açlığı azaltıcı ve mide asidinin fazla salgılanmasını sağlamayan (asidik türevde olmayan) besinlerden de kaçınılmalıdır. Glikojen depoları uzun süreli muhafaza edilemediği için glisemik endeksi düşük ve uzun süreli enerji sağlayan besinler tercih edilmelidir. Bu besinlere yulaf, esmer pirinç ve muz örnek verilebilir.

Asıl enerji dolumu egzersizden önceki bir saat içinde oluşur. Bu süre içinde kompleks karbonhidrat ve protein içeren besinler alınmalıdır. Bu beslenme sizi açlıktan korur ve kan şekerinin dalgalanmasını engeller. Ancak kas glikojen depolarını yeteri kadar doldurmaz. Bu bir saat içinde, düşük glisemik endeskli besinler tercih edilmelidir; yoğurt, muz, elma, yulaf, mercimek, esmer pirinç, tatlı patates gibi…

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?Egzersiz sonrasında su tüketimi bu açığı kapatmaya yardımcı olacaktır.Spor sonrasında karbonhidrattan zengin bir ana öğün veya atıştırmalık tüketmelisiniz. Spor sırasında vücudumuz kaslarda bulunan glikojen depolarındaki gri kozu (şeker) kullanır ve uzun süreli sporlardan sonra glikojen depolarını doldurmak gerekir. Bunun sebebi kas yapımızı korumak ve yenilemektir. Ayrıca spor sonrasında uzun süreli aç kalmak, vücutta ciddi kas yorgunluğuna sebebiyet verir.

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?Spordan sonra ilk 1 saat içerisinde mutlaka karbonhidrat içeren bir öğün yemelisiniz. Egzersizden 2-3 saat sonra sürecek olan açlık, kaslarda depolanan glikojeni yüzde 50 oranında azaltır ve vücut için ciddi kas yorgunluğuna yol açar. Karbonhidratlarla birlikte protein tüketin. . Örneğin; somon balığı ve peynirli kepekli makarna, sandviç ve taze sıkılmış meyve suyu, esmer pirinç/sebze sote ve tavuk ya da hindi ızgara gibi seçeneklere yer verebilirsiniz. Vücudun spor sonrası ihtiyaç duyduğu şey, kaybettiği sıvıyı geri kazanmaktır. Egzersiz sonrasında su tüketimi bu açığı kapatmaya yardımcı olacaktır. gzersiz sonrasında kesin bir öneri yoktur. Fakat genel olarak idrar rengine bakılarak, vücuttaki sıvı oranının yeterli olup olmadığı kontrol edilebilir. İdrar renginiz koyu ise vücut sıvı oranınız düşüktür, idrar renginin açık olana dek sıvı tüketiminizi artırmalısınız.

Yazar:Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.