Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Araç Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı Avantajlı?

0 167

Son dönemde araç kiralama ve araç satın alma karşılaştırması ile ilgili sorular artmaya başladı. Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha avantajlı? Bu sorunun cevabını oluşturan çok fazla etken var. Sabiha Gökçen araç kiralama denildiği zaman akıllara ilk gelen firmalardan birisi olan https://otorento.com.tr/ bizlere bu işin artılarını ve eksilerini ayrıntılı olarak cevaplandırıyor.

Araç Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı Avantajlı?

Öncelikle maliyet açısından araç kiralamanın görece avantajlarından bahsedilebilir. Özellikle araç kiralama şirketleri üzerinden hizmeti alındığında doğrudan gider olarak gösterilebilmektedir. Satın alınan araçlar ise amortisman hesaplarında takip edilmekte ve 4-5 yıllık bir sürede giderleştirilebilmektedir. Fiyat karşılaştırmaları yapıldığında genellikle araçların kasko, trafik sigortası, yıpranma, servis bakım gibi maliyetler göz ardı edilir. Araç kiraladığınızda bu maliyetlere katlanmamış olursunuz. Sizin yalnızca 1 araç için alacağınız kasko teklifi veya servis bakım ücreti, kiralama firmasının yüzlerce araç için yaptığı pazarlıklar dikkate alındığında çok yüksek kalabilir. Bu nedenle araç kiralama işleminin satın almaya göre çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.

Araç İhtiyacı Sürekli mi?

Çoğu kez araç satın alan kişiler, araçları ya yalnızca hafta sonu için kullanır ya da sadece hafta içi kullanır. Bir evde 2 araç varsa, hafta sonları genellikle tek araç kullanılır ve diğer park halinde durur. Ayrıca, özellikle yaz aylarında, tatil dönemlerinde araçlar kullanılmadan apartmanların park yerlerinde kalır. Araç kiralama işlemi sadece ihtiyaç duyulan dönem için yapıldığından bu şekilde sorunlarla karşılaşılmaz.

Sürekli Aynı Aracı Kullanmak

Araç satın alındığında uzun bir süre elden çıkarılmaz. Satın alınan araçların hemen elden çıkartılması da genellikle mali açıdan avantajlı değildir. Ancak, kiralık araç kullanıldığında belirli bir süre sonra yenilenir. Hem sürekli yeni araç kullanmak hem de istendiğinde farklı marka model kullanmak daha büyük keyif verebilir. Ayrıca başka bir şehre seyahat ettiğinizi düşünün.

Rent a car sektörünün yaygınlaşması ile birlikte araç kiralama seçenekleri arttı. Artık çok uygun fiyatları araç kiralama işlemi gerçekleştirmek mümkün. Araç kiralama fiyatları rekabet dolayısı ile ucuzladı. Herkese ve her keseye uygun araç kiralamak artık daha mümkün. Tüm bu analizlerin sonucunda araç kiralamak mı yoksa satın almak mı? Sorusunun cevabını daha güncel bir deyişle verebiliriz. Satın alma, kirala ve sahiplen!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku