Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yellowstone Milli Parkı Nerededir?

0 352

Yellowstone Milli Parkı, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca ünlü bir kamuya açık mekanıdır. Birleşik Devletler’in Wyoming, Montana ve Idaho eyaletlerinin sınırları dahilinde yer alan bu yer, dünya üzerinde bulunan en büyük parklar arasındadır. Parkın inşasına Birleşik Devletler Kongresi’nin kararıyla 1 Mart 1872 tarihinde start verilmiştir. Bu tarihle başlayan yapım süreci uzun yıllar sürmüş ve park son derece sıra dışı bir görüntüye sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri topraklarında inşa edilmiş ilk milli park olan Yellowstone Milli Parkı, dünya üzerinde de ilk inşa edilen milli park olarak kayıtlara geçmiştir. Bu anlamda gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse de dünya için çok ayrı bir öneme sahip olan Yellowstone Milli Parkı, son derece turistik bir mekan haline gelmiştir. Kuzey Amerika kıtasının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen bu mekan, kıtada yaşayan birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda son derece geniş bir vahşi yaşam çeşitliliğine sahip olan Yellowstone Milli Parkı, dünyada eşi benzeri olmayan bir mekan olarak kabul edilir.

PaYellowstone Milli Parkı Nerededir?rk sadece vahşi yaşama ait canlıların hüküm sürmesi ile ün kazanmamıştır. Ayrıca parkın sınırları dahilinde yer alan jeotermal çeşitlikler de parka olan ilginin artmasında oldukça kilit bir rol oynamıştır. Kuzey Amerika kıtasının en nostaljik doğa harikaları arasında kabul edilen bu mekan zaten son derece elverişli ve canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapması sebebiyle Amerikan Kongresi’nce seçilmiştir. Lokasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakasında bulunan Yellowstone Milli Parkı, 3 farklı eyalete yayılmış olması sebebiyle de oldukça sıra dışı bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu anlamda Yellowstone Milli Parkı, Wyoming sınırları dahilinde Park County ve Teton County Montana eyaletinde ise Gallatin County ve Park County ve son olarak da Idaho eyaletinde yer alan Fremont County’nin sınırları dahilinde bulunur. Yani Birleşik Devletlerin 5 farklı şehrini kapsayan bu park bu anlamda da eşsiz bir örnektir. Yaklaşık olarak 9 bin kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip olan Yellowstone Milli Parkı, resmi olarak 1 Mart 1872 tarihinde kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerlerinden biri kabul edilen Yellowstone Milli Parkı, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri olan Yellowstone Milli Parkı, her yıl yaklaşık olarak 4,3 milyon ziyaretçinin akın ettiği son derece önemli bir destinasyondur. Bir kamu kurumu olarak kabul edilen Yellowstone Milli Parkı, bizzat devlet güvencesi altında işletilmektedir. UNESCO’nun da dikkatini çeken bu yer, resmi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bölgeye ziyaret gerçekleştirmek istemeniz durumunda Wyoming, Montana ya da Idaho eyaletleri arasında bir tercih yapabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.