Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suç Geni Nedir?

0 365

 

Toplumları oluştururken her milletin benimsemiş olduğu temel öğretiler vardır. Bu öğretilerin kaynağı dini inançlar, ahlâk anlayışları ve diğer insani unsurlar olabilir. Bu unsurlar birbirinden farklı gibi görünse de aslında temelde aynı şeye hizmet etmek için vardır. Toplumu ideallerdeki düzene sokup, bireysel refahı sağlamak. Ancak bu durum sanıldığı kadar basit değildir. Çünkü toplum için tehdit oluşturan varlık, yine o toplumun bireyidir. Aslında işleri bu kadar karmaşık hale getiren neden bireylerin aynı sisteme farklı dönütler vermesidir. Düzene aykırı davranan bireyler her zaman vardı. Bilim bu durumu genetikle açıklar.

Genetik, anne ve babamızdan aldığımız, bizi biz yapan kombinasyonlardır. Toplumun yapısına zarar veren bireylerde bazen özel veya hasarlı kombinasyonlarla karşılaşılabiliyor. Bu özel insanları toplum içerisindeki tutum ve davranışlardan kısmen ayırt edebiliriz. Topluma ayak uyduramayan, otoriteye karşı çıkan, otokontrolü olmayan, duygularını uçlarda veya hiç yaşamayan yapıları vardır. Bu durumlardaki insanlar genellikle sosyopatik (antisosyal) ve Suç Geni Nedir?psikopatik durum sergilerler. Genetik olarak kazanılacağı gibi çocukluk dönemlerinde yaşanılan travmalar, şiddet ve istismarlar bu tür kişilik bozukluklarına neden olabiliyor. Ancak doğru zamanda verilen iyi eğitim ile bu tür bozukluklar pasif hale gelebiliyor ve toplum için sorun teşkil etmeyen bireylere dönüşebiliyorlar.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar hayatlarını önemli derecede etkileyebilecek ani kararlar alıp düşüncesizce davranırlar. Normal insanlara kıyasla daha dürtülere yönelik tutumlar sergiledikleri için daha hızlı ürerler. Yine ani dürtülerle basit suçlar işleyip sonrasında pişman olurlar.

Psikopatlarda durum oldukça farklıdır. Antisosyale nazaran nabız hızları, görünümleri ve canlarını sıkan bir olaya verdikleri reaksiyonlar daha komplekstir. Yavaş atan nabızları, soğuk, sert ve otoriter izlenimi veren görünümleri vardır. Hassas oldukları konularda yapılan hataları asla affetmezler ve ceza olarak verdikleri hasar ne kadar ciddi olursa olsun asla pişman olmazlar. Fakat her şey bu kadar kesin ve ciddi olduğu halde olay anında dengeli ve sakin tutumlar sergilerler. Olaydan sonra ise sürekli yaşanan olay üzerine düşünüp kurarlar. Zihinlerinde farklı senaryolar oluşturup olayların on adım ilerisini planlarlar. Zeki ve temkinli olmaları fark edilmemelerini sağlar. Planlarına göre düzenekler kurup hedeflerine odaklanırlar. Bu hedeflere ulaşma süreleri bazen 3 ay bazen 2 yıl hatta 6 yıl sürebilir. Her ne olursa olsun asla vazgeçmezler.

Tüm bu organizasyonlar ve harcanan zihinsel efor bazen yanlışlıkla onların ayağına bastığınız için bile olabiliyor. Bu durum tamamen ayağına basılmanın onun için ne ifade ettiğiyle ilgilidir. Bunun gibi daha birçok örnek bulunabilir. Psikopatlar ile ilgili en önemli hususlardan biri de iyi eğitim aldıkları takdirde çok iyi yerlere gelebilirler.Günümüzde bu duruma örnek verilebilecek CEO’lar vardır.

Yazar: İsra Feza Aðlamış

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.