Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bulgaristan’a Ulaşım: Bulgaria Air

184

Bulgaristan'a Ulaşım: Bulgaria AirBulgaria Air

Yani,Bulgaristan Havayolları, Avrupa Birliği’ne 2007 yılında resmi olarak tam üye olan Bulgaristan’ın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari hava taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Ülkenin en önemli havayolu şirketlerinden olan Bulgaria Air, Bulgaristan’ın bayrak taşıyıcısıdır. Bu küçük Balkan ülkesinin en büyük ticari markalarından biri olarak kabul edilen Bulgaria Air, bakıldığı zaman çok da köklü bir geçmişe sahip değildir. Son derece yeni bir havayolu şirketi olan Bulgaria Air, Bulgaristan’ın Balkan ve de Avrupa ülkeleriyle bağlantısını sağlayan en gözde ulaşım imkanlarının başında yer alır. Özellikle de Avrupa Birliği iç pazarı sonrasında çeşitli avantajlara da kavuşan Bulgaristan son derece ucuz maliyetli tarifeli seferler düzenlemeye başlamıştır. Bu seferleri düzenleyen havayollarından bazıları arasında yer alan Bulgaria Air, şirket merkezini ülkenin başkenti olan Sofya’da tutar. Sadece şirket merkezini değil aynı zamanda da filo merkezini de yine bu şehirde yer alan ve de ülkenin en büyük hava meydanı olan Sofya Uluslararası Havalimanı’nda bulundurur. Bu da şirketin düzenlediği tarifeli seferlerin merkezinin Sofya olması sonucunu doğurur.

Bulgaria Air, ülkenin bayrak taşıyıcıları arasında olsa da ulusal havayolu şirketi değildir. Bu anlamda şirket, ayrıca bir devlet iştiraki olmayıp tamamen özel sektöre aittir. Şirketin hukuki sahibi Chimmimport A.Ş.’dir. Şirket havacılık endüstrisinde ciddi bir faaliyet yürütmektedir ve de ülke içinde rekabet hukukuna uygun bir piyasa olmasa olanak sağlamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin arasında var olan serbest dolaşım imtiyazı ile beraber birçok Bulgaristan vatandaşı, Avrupa çalışmak için göç etti ve ayrıca bunların bir kısmı da kalıcı olarak göçmen olmaya karar verdi. Bu kişiler Almanya ve İngiltere gibi ülkeleri ağırlıklı olarak tercih etmiş olduğundan, ülkelerine daha çok havayolu ile seyahat etmektedirler. Bu anlamda Bulgaria Air bu tür Bulgar göçmenler için adeta bir ilaç olmuştur. Çünkü çok uygun fiyatlara tarifeli sefer düzenleyebilmektedir. Bu avantajdan yararlanan Türkler de yok değildir. Özellikle Bulgar kökenli olsun olmasın Bulgaristan’da yaşasın yaşamasın bazı Avrupa pasaportu taşıyan Türk kökenli insanlar, Bulgaria Air vasıtasıyla Bulgaristan’a 5 ila 15 avro arasında değişen oldukça ucuz fiyatlara uçmakta ve de Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye kara ya da demiryolu ile giriş yapmaktadır.

Bulgaristan'a Ulaşım: Bulgaria AirÖzel bir iştirak olan Bulgaria Air, resmi olarak 4 Kasım 2002 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş tarihinden yaklaşık bir ay sonra tarifeli uçuş düzenlemeye başlayan Bulgaria Air, başkent olan Sofya dışında ayrıca Burgaz ve de Varna’ya da uçuş gerçekleştirmektedir. Her iki şehir de bize son derece yakındır. Filosunda 10 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Bulgaria Air, bu uçaklarla beraber 26 adet destinasyona tarifeli sefer düzenler. Ayrıca şirket birçok yabancı havayolu ile de ortak uçuş düzenleyebilmek için ikili anlaşmalar yapmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.