Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arjantin Hakkında İlginç Bilgiler

1 75

Arjantin Hakkında İlginç BilgilerArjantin göreceli olarak kısa geçmişi olan ama çok zengin ve ilginç bir kültüre sahip iyi tanınmış bir Güney Amerika kentidir. Etkileyici, kozmopolit başkenti Buenos Aires, balkonlu başkanlık sarayı olan Casa Rosada da dahil olmak üzere görkemli binalarla kaplı 16. yüzyıldan kalma Plaza de Mayo’da merkezlidir. Yirminci yüzyılın en efsanevi figürlerinden bazıları Arjantin’den Eva Peron, Che Guevara ve Diego Armando Maradona gibi tanınmış kişiler ve tango, zarif mimari, biftek, şarap ve futbol ile ünlüdür. 2,780,400 km2’lik bir anakara alanı bulunan Arjantin, dünyanın en büyük ülkelerinden biri, Latin Amerika’da Brezilya‘nın ardından ikinci sırada ve en büyük ispanyolca konuşan ülkesidir. Modern Arjantin alanında ilk kaydedilen insan varlığı Paleolitik döneme tarihlense de, ulus on dokuzuncu yüzyılda İspanyol kolonizasyonunda kök salmış durumdadır. On dokuzuncu yüzyılın son yıllarında ve yirminci yüzyılın başlarında yaşanan geniş Avrupa göç dalgaları ile ülke, kültürel ve demografik bakış açısını radikal bir biçimde yeniden şekillendirmiş ve bugünkü biçimini almıştır. Ancak bu tanıtım sizin için yeterli değilse, Arjantin hakkında çok daha ilginç bilgileri listemizde bulabilirsiniz.

1. Arjantin, Latince gümüş, argentum kelimesinden gelir. Orijinal Avrupa yerleşimcileri ülkenin gümüş ile dolduğuna inanıyordu, ancak söylenti hiçbir zaman doğrulanmadı.
2. İstatistiksel olarak, Arjantin, Amerika’daki herhangi bir ulusun en çok beyaz kökenli bir nüfusa sahiptir. Ülkenin 2010 nüfus sayımına göre, Arjantin nüfusunun yaklaşık yüzde doksan yedi çoğunlukla Avrupa kökenli olduğu tespit edilmiştir.
3. Lionel Messi, sporseverler arasında yaygın olarak kabul görülen dünyadaki en büyük futbolcu olup, bununla birlikte, en çok bilmeyenler Messi’nin memleketi Rosario’daki yetkililerin, halkı “Messi” olarak adlandırmalarını yasaklamış olması, çünkü yerliler için çok fazla karışıklık yaratacaklarından korkuyorlardı.
4. Dünyadaki en popüler danslardan biri olan tango, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Buenos Aires’in mezbaha bölgesinde başladı. Bazen “dikey bir konumda sevişmek” olarak tanımlanan, başlangıçta erkekler için bir dans olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, Buenos Aires liman topluluğunda, kadın fahişeler, müşterilerini baştan çıkaran tarihteki ilk resmi tango dansçıları oldu.
5. 1974-1983 yılları arasında Arjantin’de otuz bin kişi kayboldu. Çoğu, ülkeyi yöneten askeri cunta tarafından öldürüldü. Ayrıca, diktatörlük sırasında rakipler ayaklarına tutturulmuş ağırlıklarla canlı uçaklardan itildi, bu nedenle hiçbir ceset kanıt olarak görülemeyecekti.
6. Tarihteki en ünlü ilk bayanlardan biri ve Arjantin’de en çok sevilen biri olan Eva Perón (Madonna’nın 1996’da Evita filminde canlandırdığı), siyasi mücadeleleri için özgürlüğün ve feminizmin küresel bir simgesi haline gelmiştir. Arjantin’in ilk seçilen kadın başkanı (2007-2015) Cristina Fernández de Kirchner, bir zamanlar nesli kadınlarının Eva’ya tutku ve mücadele örneği olduğu için borçlu olduğunu belirtti.
7. Eva Peron’un cenaze töreninde sekiz kişi ezilerek cenaze töreni sonrasında iki binin üzerinde yaralanma yaşandı. Arjantin halkının karşılıksız sevgisi bu tahlisiz olayla kanıtlanmıştır.
8. Arjantin, dünyanın üçüncü büyük sığır eti üreticisidir. Arjantinli biftek dünyadaki en büyük ve en lezzetli yemeklerden biri olarak bilinirken, yılda 2,8 ila 3,5 milyon ton et üretmektedir.
9. Aconcagua Dağı sadece Arjantin’in en yüksek noktası değil, aynı zamanda Amerika’nın en yüksek dağı olan 6.962 metre yüksekliğindedir. Aconcagua, yerli bir lehçede “taş koruma” anlamına gelmektedir.
10. Arjantinli İspanyollar, 1900 civarında Buenos Aires’te ortaya çıkan bir tür argo olan lunfardo olarak adlandırılırlar.
11. Yirminci yüzyılın en meşhur devrimi olan ve Küba Devrimi’nin simgesi olan popüler inancın aksine, Ernesto Che Guevara birçok insanın yanlış inandığı gibi Kübalı değil Arjantinli idi. Guevara 14 Haziran 1928’de Rosario’da (Messi’nin memleketi) doğdu ve tam bir Arjantin vatandaşıydı.
12. Arjantin, on altıncı yüzyıldan beri dünyanın önde gelen şarap üreticilerinden biridir ve bugün yaklaşık 1.800 şarap imalathanesine sahiptir. Halen dünyanın beşinci lider şarap üreticisi konumundadır.
13. Tecavüz veya annenin hayatının tehlikede olduğu durumlar hariç, kürtaj resmi olarak Arjantin’de kısıtlanmaktadır. Bununla birlikte, yılda en az 500.000 yasadışı kürtaj yapılmaktadır.
14. Arjantin, Japonya‘nın ardından dünyada ikinci en yüksek oranda anoreksiya sahiptir. Hastaların büyük çoğunluğu kadınlar; Tedavi edilen sekiz hastadan sadece bir tanesi erkektir.
15. Buenos Aires’in dünyadaki diğer herhangi bir şehre göre daha fazla psikanalist ve psikiyatr vardır. Hatta kendi psikanalitik bölgesi olan “Ville Freud” yeri sadece psikiyatr olarak inşa edilmiştir. Kentteki her 100.000 sakin için 145 psikolog var olduğu tahmin ediliyor.
16. Bir zamanlar Buenos Aires’de baro bekçisi olarak görev yapan, Papa Francis, Roman Katolik Kilisesi’nin şu andaki ve 266. papazı, Arjantin’in vatandaşı ve ilk etapta görev yapacak olan Avrupalı olmayan Avrupalıdır.
17. Arjantin, Latin Amerika ya da Güney Amerika’da 2010’da eşcinsel evliliği yasalaştıran ilk ülke olmuştur.
18. Arjantin, kişi başına dünyadaki en yüksek film izleme oranına ve Oscar ödülünü kazanan tek Latin Amerika ülkesi olmuştur. Oscar ödülü kazanan filmler ise, 1985 yılında La Historia Oficial için ve 2010’da El Secreto de Sus Ojos’dir.
19. Iguazú terimi Guarani dili ve büyük sular anlamına gelmektedir. Su düşüşleri 1984’te UNESCO tarafından Doğal Dünya Mirası Listesi olarak kabul edilmiş olup, Iguazu Şelaleleri, Arjantin’de en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir.
20. Quirino Cristiani, Arjantinli bir animasyon film yönetmeni ve karikatüristiydi ve dünyanın ilk iki animasyon filminden ve sesli ilk animasyon filmini yapmıştır. Trajik olarak, bu filmlerin sadece kopyaları bir yangında kayboldu. Filmin özelliği ise, sadece karton kesikler kullanarak animasyon yapılmasıydı.
21. Arjantin tartışmasız yaşayan en büyük futbolcunun ev sahipliği yapıyor: Diego Maradona. Futbol efsanesi, dünyadaki tek atlet, kendi dinine ve kilisesine bağlı bir hayranı tarafından adına ibadethane açıldı.
22. 1977’de Arjantin, kıtanın bir kısmını talep etmek için Antarktika’ya gebe bir kadın gönderdi. Bebeği Emilio Palma, Antarktika’da dünyaya gelen ilk insan oldu. Arjantin de ilk Antartika kutlamasını yaptı ve hem Şili hem de Arjantin orada pasaport pulları düzenledi.
23. Arjantin dünyadaki en güneydeki şehre ev sahipliği yapıyor. Şili, yaklaşık iki bin nüfuslu bir Şili yerleşim bölgesi olan Puerto Williams’ın onuruna sahip olduğunu iddia etmesine rağmen, Ushuaia dünyadaki en güneydeki kent olarak uzun süredir tarif edilmiştir. Bununla birlikte, yaklaşık altmış bin nüfusa sahip Ushuaia, yaşlar için ticari ve ekonomik bir merkez olmuştur ve bu nedenle Puerto Williams’dan daha fazla bir şehir niteliği taşıyor.
24. Arjantin, dünyadaki ilk çocuğun yasal olarak iki ataya sahip olduğu kabul edilen doğum yeri. Tobías, 2011’de Arjantin Eşit Evlilik Yasası uyarınca evlenen anne babası Carlos Dermgerd ve Alejandro Grinblat tarafından 2012’de tescil edildi.
25. Arjantin, bir kişinin bir suçtan suçlu olup olmadığını belirlemek için parmak izi kullanan ilk ülke oldu. Parmak izinin ilk bilinen örneği, Haziran 1892’de polisin Francisca Rojas’ı iki çocuğunun katili olarak tanımlamak için bir kapıda bırakılan kanlı bir parmak izi kullanması sonucu ortaya çıkmıştır.

Kaynakça:
list25.com/25-cool-facts-about-arge…

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Muvaffak GÖZAYDIN diyor

    a, çok anlamlı, genel kültüre çok faydalı, insanı sıkmıyor.
    Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku