Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Patagonya Nerededir?

0 652

Patagonya Nerededir?Patagonya,

Güney Yarımküre’de yer alan Güney Amerika kıtasının en gözde ülkelerinden biri olan Arjantin‘in sınırları dahilinde yer alan bir bölgedir. Her ne kadar Arjantin’de olduğunu ifade etsek de aslında Patagonya, hem Şili hem de Arjantin topraklarında bulunur. Bu bölgeye ulaşım Arjantin toprakları üzerinden daha kolay olduğundan bölge sanki sadece Arjantin’de bulunuyormuş hissi verir. Ancak hukuki ve de coğrafi anlamda Patagonya her iki ülkede de yer alır. Çok farklı bir coğrafya olması sebebiyle bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelir. Bunlar arasında her türden olanı vardır.

Başka bir ifadeyle gezgininden tutun da bilimsel araştırma yapanlara kadar her türden insanın uğrak yeri olan Patagonya son derece popüler bir coğrafya olarak karşımıza çıkar. Bölgeyi incelediğimizde batısında bulunan Ant Dağları adeta Şili’yle Patagonya’yı birbirinden ayırır. Batıdaki sınırı bu anlamda Ant Dağları olan Patagonya, doğu hattında ise Arjantin’in sınırları dahilinde yer alıp, daha çölümsü bir yapıdadır. Aslında bu yer öyle farklı bitki örtülerine ve de iklime sahiptir ki, bu da kendisine olan ilgiyi daha da artırır. Patagonya, çok farklı bir coğrafyadır demiştik; öyle ki, bölgede batıdan Pasifik Okyanusu, doğudan ise Atlantik Okyanusu ile çevrili olan Patagonya, bu anlamda iki devasa okyanus da kıyı konumundadır.

Bölgede ayrıca iki adet önemli nehir bulunur. Bunlar Colorado ve Barrancas Nehirleridir. Bu iki nehir de, Ant Dağları’ndan başlayarak Atlantik Okyanusu’nun güney sularına dökülür. Bu da söz konusu coğrafyanın çok çeşitli bir toprak yapısına da sahip olması sonucunu doğurur. Patagonya, özellikle de jeoloji ve de jeofizik alanında bilimsel çalışma yürütenlerin en uğrak yerleri arasında bulunur. Arjantin’in nüfusu 41, Şili’nin ise 17 milyon civarındadır. Bu ülkeler nüfusları bağlamında Güney Amerika’nın en önde gelen ülkeleri arasında sayılırlar. Her ne kadar nüfusları ile dikkatleri çekseler de, Patagonya sınırları içinde sadece yüzde 3,8’lik bir nüfus yaşar. Başka bir ifadeyle Patagonya’da 2 milyona yakın insan yerleşik olarak yaşar. Bu bölgede çok sayıda irili ufaklı yerleşim yeri de bulunur.

Bunlar arasında en önemlisi, Nuequen olarak göze çarpar. Nuequen şehri, Patagonya coğrafyasında yer alıp, hukuki olarak Arjantin’e bağlıdır. Bu şehirde 350 bine yakın insan yerleşik olarak ikamet eder. Bölgede yer alan kent statüsündeki 15 şehrin 13’ü Arjantin 2’si ise Şili’ye aittir. Bunun en önemli nedeni, Şili ile her ne kadar bağlantısı olsa da bu bağlantının coğrafi olarak çok zor şartlara sahip oluşudur. Ant Dağları bunun en önemli sebebidir. Hem Şili’de olup hem de Patagonya’da yer alan şehirler arasında en önemlisi Punta Arenas’tır.

Patagonya Nerededir?Punta Arenas, yaklaşık olarak 120 bin Şililiye ev sahipliği yapar. Bölgeye ulaşmak isteniyorsa izlenilebilecek en uygun rota şüphesiz ki, Arjantin üzerinden olan rotadır. Arjantin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından turistik amaçlı seyahatlerinde 90 güne kadar vize istememekte bu da bölgeye ulaşımı daha kolay bir hale getirmektedir. Ortalama seyahat süresi aktarmasız olarak 14 saat kadardır. Bu İstanbul Buenos Aires arasındaki uçuş süresidir. Patagonya‘ya varmak için aktarma yapılması gerekir. Bu anlamda karayolu ya da küçük uçaklarla bölgeye ulaşılabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.