Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ashab-ı Kehf Nerededir?

0 2.574

Ashab-ı Kehf4786_asabikehf

Yedi uyurlar olarak bilinen hikâyesi olan Ashab-ı Kehfin, tam olarak nerede bulunduğuyla ilgili kesin bir bilgi yoktur. Bugün dünyanın çeşitli kentlerinde ve Türkiyede de Tarsus, Afşin, Efes ve Licede bulunduğu yönünde bir takım iddialar vardır. Hıristiyanlıkta ve Müslümanlıkta da hikâyesi anlatılmaktadır. Diğer bazı kültür ve dinlerde de efsaneleşmiştir.

Ashab-ı Kehfin Hikâyesi

Hikâyede sözü edilen altı genç insan, hükümdara olan yakınlıkları ile bilinirler. Bu gençlerin isimleri Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş ve Sazenuştur. Hükümdar putperesttir ve herkesin putperest olmasını istemektedir. Altı genç ise tek Tanrıya inanmaktadır. Bunu öğrenen hükümdar gençleri yanına çağırır ve inandıkları dinden vazgeçmelerini ister ama gençler bu çağrıya kulak asmaz ve hükümdarı kendi dinlerine davet ederler. Bunun üzerine hükümdar gençlere zaman tanır. Gençler en doğrusunun hükümdardan uzaklaşmak olduğunu düşünür ve saraydan ayrılırlar. Şehre yakın bir dağ yönüne giden gençler yolda bir çobanla karşılaşırlar. Çobanın bir de köpeği vardır, adı da Kıtmir’dir. Çoban gençlere bir mağara gösterir ve gençler bu mağaraya sığınırlar. Çoban da köpeğiyle birlikte mağarada gençlerin yanında kalır. Gençler burada dua eder ve merhamet dilerler.

4786_ashabi_kehf1

Gençlerin kaçtığını öğrenen hükümdar, gençlerin saklandıkları mağarayı bulur ve mağaranın girişini gençler oradan çıkamasınlar diye ördürür. İnanca göre gençler ölmez ve yüzyıllar süren bir uykuya dalarlar.
Gençler yüzyıllar sonra uyanır. Zamanın farkında değillerdir. Gençlerden Yemliha, şehre gidip yiyecek alacaktır ama hükümdara yakalanmamak için kılık değiştirir. Şehre ulaştığında şehri çok değişmiş bulan Yemliha, bir şeyler almak için para çıkarır. Oysa para yüzyıllar öncesine aittir. Bu durumdan şüphelenen satıcı Yemlihayı yeni hükümdara götürür. Yeni hükümdarda Yemliha ve arkadaşlarıyla aynı dine mensuptur. Bu nedenle Yemlihayı bırakır. Arkadaşlarının yanına dönen Yemliha durumu arkadaşlarına anlatır. Bu olaydan sonra mağarada kayboldukları ya da yeniden uykuya daldıkları söylenir.
Bu olay Hıristiyanlıkta da yeniden dirilmeye örnek olarak anlatılmaktadır. Kuranda ise, Kehf suresinin pek çok ayetinde bu olaydan bahsedilmektedir.

Ashab-ı Kehf Mağaraları

Dünya üzerinde Ashab-ı Kehfin mağarasının bulunduğu otuz üç şehirden dördü yurdumuz sınırları içerisindedir. Bunlar girişte de bahsedildiği gibi Tarsus, Afşin, Efes ve Licedir. Bunlardan Efeste bulunan mağara Hıristiyanlar tarafından kabul edilenidir. Yurdumuzdaysa Ashab-Kehf nerede bulunduğu tartışmalarında Tarsus ve Afşin arasında kalınmıştır. Ayrıca Lice’deki mağaranın Kuranda anlatılan mağaraya çok benzediği günümüzün de tartışma konusu olmuştur. Her ne kadar yeri konusunda tartışmalar sürse de günümüzde bu bölgelerde bulunan mağaralar yurdun dört bir yanından ziyaretçi çekmektedir.

Tarsusta bulunan mağara, şehre on dört kilometre uzaklıktadır. Mağaraya inmek için basamaklar vardır. Mağaranın bulunduğu dağ konik biçimdedir. Doğal bir özellik taşır. Mağara oldukça geniştir ve üç tüneli vardır.
Afşinde bulunan Ashab-ı Kehf mağarasının ise son yıllarda tanıtımı yapılarak daha çok ziyaretçi çekmeye çalışılmaktadır.
Diyarbakır Licede bulunan mağaranınsa son yıllarda yapılan çalışmalarla akademisyenler tarafından gerçek Ashab- Kehf olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştır. Bunun nedeniyse Kuranda tarif edilen mağaraya birebir benzemesidir. Özellikle güneş ışığının mağaraya yansıma açısı tıpatıp Kuran daki tarife uymaktadır. Sonuç olarak yeri konusunda tartışmalar sürse de güzel yurdumuzun gezilip görülmeye değer yerlerindendir.

Kaynakça:
meydan laorusse

Yazar:Ilham Göl

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku