Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Seğirmesi Nedir ve Tedavisi Nelerdir?

0 110

Göz seğirmesi, hemen her insanın başına gelen gözün üst kapağının istem dışı kasılması yani kasların spazm geçirmesidir.

Gündelik hayatta çok sık olmamakla birlikte, zaman başımıza gelen bu seğirme aslında tehlikeli bir durum olmadığından sorun değildir, ama insanı rahatsız eden bir durumdur.

Nedenleri ve Tedavileri:

Göz Seğirmesi Nedir ve Tedavisi Nelerdir?– Stres: gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir sorunu haline gelen stresin aslında vücudumuzda etkilemediği yer yok, göz seğirmesinde de katkısı olan bir sorun. Tedavi olarak stresle baş edebilmeyi öğrenmek işe yarabilir.

– Göz yorgunluğu ve kuruluğu: günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar, TV ve bilgisayar ekranları gözlerin yorulmasına, lens kullanımı ve yaşın ilerlemesi de kurumasına neden olmaktadır. Bütün bunlar göz seğirmelerini beraberinde getirmektedir. Tedavi olarak yorgunluk için büyük ekranlı cihazlardan birkaç gün ayrı kalmak iyi gelecektir, kuruluk için isse doktorun önerdiği ilaçlar faydalı olacaktır. Ayrıca göze soğuk sıcak kompres yapmakta faydalı olacaktır.

– Vitamin ve mineral eksikliği: kanımızdaki magnezyum oranının düşüklüğü göz seğirmesine neden olabilmektedir. Bunun için basit bir test yapılıp kontrol edilebilir ve tedavi olarak beslenmemizi ve doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulayarak sonuca varabiliriz.

– Görme kusurları: gözde astigmat, miyop vs gibi kusurlarda göz seğirmesinin nedenlerinden olabilir bunun için de doktorun önerdiği yöntemi uygulayarak olumlu sonuçlar alabiliriz.

Ayrıca bazı hastalıkların belirtileri de göz seğirmesine neden olabilir Parkinson, MS hastalığı, Tourette sendromu gibi.

Göz seğirmeleri aslında birkaç dakika içinde geçen bir sorundur, eğer günler, haftalar süren bir hale gelirse vakit kaybetmeden derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku