Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği ve Sebepleri

0 143

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği ve SebepleriDoğum sonrası adet gecikmesi ve düzensizliğinin en önemli sebeplerinden biri hormonal değişimdir. Bu hormonal değişikliğe vücudun adapte olması birkaç ayda olabilir. Bu hormonal değişimler adet başladıktan sonra da devam etmekte olup, aşırı kanama ve sık adet geçirilebilir.
Adet kanaması süresi annenin emzirip emzirmediğine bağlı olarak değişmekte olup, emzirmeyen annelerde yumurtalıkların dışarı çıkması 27 gün alırken, emziren annelerde ise ortalama 6 ay kadar süre geçmektedir.
Teşhis
Doğumdan sonra adet düzenliliği yaşamak oldukça doğal bir durum olup, adete başlama süresi annenin emzirip emzirmediğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca adet düzensizliği akıntının hafif veya çok olmasına bakılarak da anlaşılabilmektedir. Adet düzensizliğiniz gereğinden fazla sürdüyse doktorunuza danışmanızda fayda var.
Tedavi
Hamilelik beraberinde hormonal değişikliğe yol açar ve bu doğumdan sonra da devam eder. Bu da doğum öncesi düzene geçmeyi geciktirir. Emzirmeyen anneler adeti düzene sokmak için doğum kontrol kullanabilirler, emziren anneler ise kesinlikle ilaç kullanmaması tavsiye edilir.
Doğumdan sonra ağır kanamalar, şiddetli ağrı yaşıyorsanız, doktorunuza görünün, rahim enfeksiyonu, rahim ağzında veya plasenta’da tahribat olmuş olabilir.

Kaynakça:
http://www.onikibilgi.com/dogumdan-sonra-adet-duzensizligi/
http://www.saglikveyasam.com/dogumdan-sonra-adet-duzensizligi

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku