Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşırı El Terlemesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0 244

Günümüzün sıkça görülen sağlık sorunlarından biri de aşırı el terlemesi sorunudur. Özellikle sık tekrarladığında ve uzun süreli olarak etkili olduğunda günlük aktivelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen aşırı el terlemesi sorunu bu durumda tedavi gerektirmektedir.

Dolaysıyla aşırı el terlemesi sorununda bu durumun görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerekmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen aşırı el terlemesi sorunu aynı zamanda oldukça rahatsızlık verici bir durum olduğundan bireyin bu anlamda rahatsızlık duymasına da neden olabilmektedir. Peki aşırı el terlemesi nedir nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Aşırı El Terlemesi Nedir?

8914_elGünlük yaşantımızda yorgunluğa bağlı olarak ellerimizde terleme sorunu görülebilmektedir. Uzmanlara göre durum oldukça normaldir. Ancak ellerimizin aşırı bir şekilde terlemesi normal bir durum olarak görülmemektedir. Uzmanlara göre aşırı el terlemesi sorunu psikolojik sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Aynı zamanda sinir sisteminin gereğinden fazlaca aktif olmasına bağlı olarak da meydana gelmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Aşırı el terlemesi sorununun bazı nedenleri bulunmaktadır. Aşırı el terlemesi sorununun nedenleri ise şunlardır;

  • Panik atak ve aşırı heyecan gibi psikolojik duygu değişimleri
  • Tiroid bezlerinin gereğinden fazlaca çalışması
  • Aşırı kilolar
  • Şeker hastalığı başlıca sebepleridir.

Aşırı El Terlemesi Sorununda Başvurulan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı el terlemesi sorununun tedavisinde birçok yöntemlere başvurulmaktadır. Aşırı el terlemesi sorununda başvurulan tedavi yöntemleri ise şunlardır;

8914_ellTopikal ter önleyiciler: Günümüzde aşırı el terlemesi sorununda sıkça başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısa süreli bir tedavi yöntemi olan topikal ter önleyiciler sayesinde aşırı el terlemesi sorunu kısa sürede etkisi kaybetmektedir. Bu uygulama haftada 2 defa uyumadan önce uygulanmaktadır. Bu yöntemin tek bir dezavantajı ise uygulama sonrası ellere eldiven takılması ve gece boyunca eldivenle kalınmasıdır.

İyontoforez yöntemi: Bu tedavi yöntemi ise suyun içerisinde çok düşük voltajlı elektrik veren tıbbi bir cihaz sayesinde uygulanmaktadır. Genellikle 5 ila 10 seans civarı sürebilen bu uygulamada her bir seans süresi ise yaklaşık olarak 20 dakikadır. Başarı oranlarının % 80 ila % 90 arası olduğu bu yöntem de aşırı el terlemesi sorununda çokça uygulanan tedavi yöntemlerindendir.

Botoks yöntemi: Aşırı el terlemesi sorununun tedavisinde hiç kuşkusuz ki uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de botoks yöntemidir. Özel iğneler yardımıylda deri altına enjekte edilen zararsız kimyasal maddeler sayesinde aşırı el terlemesi kalıcı olarak yok edilebilmektedir. Başarı oranlarının % 80 ila % 90 arası olduğu bu tedavi yöntemi aynı zamanda tıbbi protein olarak da bilinmektedir.

ETS operasyonu: Genel anestezi uygulaması ile gerçekleştirilen bu uygulama aynı zamanda koltuk altı terleme sorununun giderilmesinde de uygulanmaktadır. 20 dakika kadar sürebilen bu tedavi yöntemi de oldukça başarılı ve kalıcı sonuçlar sunmaktadır.

Görüldüğü üzere aşırı el terlemesi sorununun tedavisinde birçok farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlgili doktorun uygun görmesine bağlı olarak başvurulan bu tedavi yöntemleri ayrıca vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen aşırı terleme rahatsızlıklarının yok edilmesinde de uygulanmaktadırlar.

Aşırı el terlemesi sorununda uygulanan tedavi yöntemlerini de sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde aşırı el terlemesi nedir nedenleri nelerdir ve diğer ayrıntıları hakkında bilgiler sunduk. Aşırı el terlemesi sorununu sıkça yaşayanlardan iseniz yapmanız gereken ilk şey hemen doktora başvurmaktır.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Aşırı el terlemesi hakkında doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
memorial.com.tr

sağlikvakti.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.