Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İş Hayatında İletişim Becerilerinin Önemi Nedir?

0 1.784

İş Hayatında İletişim Becerilerinin Önemi Nedir?İletişim, kişiler arasındaki tüm duygu, düşünce, bilgi alış-verişi olarak tanımlanabilir. Kişi kendini ancak anlattıkları ile ifade edebilir. Bunun için iletişim kurma becerisine sahip olmak çok önemlidir. Özellikle iş dünyasında bilgisayar becerisi, iki dil bilme becerisi, üniversiteyi birincilikle bitirmek elbette çok önemlidir. Ama bu becerileri ancak iletişim becerisi ortaya çıkarır.
İş hayatında sürekli bir iletişim vardır. İş arkadaşları birbiri ile, çalışanlar müşteriler ile, farklı kuruluşlar ile ilişki kurmak, plan yapmak, fikir sunmak, problem çözmek gerekir. Bu yüzden iş hayatında kurulan iletişim nitelikli olmalıdır. Eğer çalışan müşteri ile anlaşamıyorsa problem çözülmez. İş arkadaşları birbirini yanlış anlıyorsa sağlıklı bir iş ortamı kurulamaz. Yine yeni fikirler ortaya çıkamaz. Bu da başarısız bir iş hayatını ortaya çıkarır.
İş hayatında kurulan iletişimin seviyesi ne durumda olduğu tartışılır. Çünkü iş hayatına adım atmış bir kişinin belli bir eğitim ve kültür seviyesinde olması beklenir. Beklentilerin çoğu zaman gerçekleşmediğini duyguların incinmesinden, konuşulanların göz ardı edilmesinden anlamak mümkün olur.

İş Hayatında İletişim Becerilerinin Önemi Nedir?İş hayatında iletişimin güçlendirilmesi gerekir. Bu gerekliliğin sebebi olarak da işyerindeki konuşmaların yanlış anlaşılması ve problemlerin ortaya çıkmasıdır.
İyi bir iletişim kuramamanın en büyük sebebi kişilerin birbirini dinlememesidir. İki tarafta anlatan olmak isterse anlayan olmaz. Maalesef anlatan rolü başarı ile gerçekleşebilirken anlayan rolü başarıyla gerçekleşememektedir. Bunun için şunlara dikkat etmek lazım;
1- Kişiler sırasını beklemelidir. Eğer karşıdaki insanın konuşmasına fırsat verilmez ise o ortamda iletişim gerçekleşmez. Hep ben konuşayım mantığı bir süre sonra karşıdaki insanın bu iletişimden tamamen kopmasına sebep olur.
2- Konuşulanlar bağlantılı olmalıdır. Kişiler biri bir konudan bahsederken diğeri başka konudan bahsederse iletişim yine gerçekleşmemiş olur.

İş Hayatında İletişim Becerilerinin Önemi Nedir?3- Kişiler birbirlerinin düşüncelerine saygı göstermelidir. Kimse kimsenin fikrini kabul etmek zorunda olmasa da dinlemelidir. Belki dinleyerek bakış açıcı da değişmiş olur. Sabit fikirli olmamak gerekir.
4- Kişiler ortak bir amaç çevresinde toplanmalıdır. Böylelikle iletişim daha sağlıklı gerçekleşir.
Her ne sebep için olursa olsun hayatın tüm aşamalarında iletişim gerekli ve önemlidir. İyi bir iletişim sayesinde hayat daha kolay bir hale gelir. Böylece kendini ifade edebilen ve doğru iletişim kuran insanlar daha mutlu olur. Başarılı bir kariyer yapabilmek için de temel becerinin iyi bir iletişim kurma becerisi olduğu unutulmamalıdır. Ne kadar farklı becerilere sahip olunmuş olsa da doğru iletişim olmadan istenilen başarıya ulaşılamaz.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku