Gebelikte Mide Ekşimesini Hızlandıran Gıdalar

Gebeliğin ilk 3 ayında mide bulantıları hızlı bir şekilde anne adayında gelişir. Bebeğin gelişmesi ve oluşum süreci ilk aylarda anne adayında istenmeyen sıkıntılara neden olur. Mide ekşimesi kusmaya neden olur. Sürekli yediklerini çıkartan bir gebe rahatladım derken sonradan gelişen mide ekşimeleri ile kıvranmaya devam eder. Midede ekşime çok doğal bir durumdur. Artık bebek ,çeşitli gelişimlerini sürdürürken,karın haznesi aniden büyürken bu gelişmelerin olması normal olarak kabul edilmektedir. Mide ekşimesi asidik bir besinin etkisi ile çoğalır. Bu nedenle asitlenme çoğaldıkça bu durum fizyolojik bir neden olarak ,mideye baskı uygular.

Mide hazımsızlığı,bulantı ve kusmalardan sonra,gebelikte en çekilmez durumlardan biri olarak bilinir. Fakat bu hep devam edecek anlamına gelmez. Gebeliğin 6. ayında bebeğin saçı oluştuğu dönemlerde de bu asidik besin, yeniden mide haznesinde canlanmaya başlar. Oluşum,süreç ve gelişim derken,mide ekşimesi neredeyse gebeliğin son aylarına kadar devam eder.Bazı besinler, bunun hızlı bir şekilde artmasına neden oluyor. Bunu azaltmak ve daha rahat bir gebelik sürdürmeniz için,öncelik yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz ile başlar. Peki, gebelikte mide ekşimesini çoğaltan besinler neler ? İsterseniz sizlere mide ekşimesini hızlandıran nedenlerden bahsedelim. Bakalım bunlar tam olarak neler ? Hep birlikte öğrenerek,bu durumu azaltmanın çözümlerini bulalım.

Elma, Üzüm ,Nar Sirkesi : Bu sirkelerde asit oranı oldukça fazla olduğundan,gebelik sürecinde tüketilmesi durumunda mide ekşimeleri hızlı bir şekilde gelişir. Üstelik sirke hamileler için kesinlikle tavsiye edilmez. Bebeğin hareketlerinde hızlanmaya neden olur. Bu hızlanma bebeğin rahatsızlığını gösteren tablodur. Bebek ilk 3 aylarda aside bağlı besinleri fazlalığı ile zehirlenebilir. Düşüklerin birçoğu yanlış beslenme sonrası gerçekleşir.

Kola,Gazoz, Portakal Suyu : Asit maddesini fazla ele alan bu 3 içecek,yaz aylarında severek tüketilen gıdalar arasında yer alır. Ama kola ve diğer asidi fazla olan besinler gebe kadında mide ekşimesine neden olurken,bebekte ise kalbin daha düşük çalışmasına,ve solunumun yetersiz olmasına sebebiyet verir.
Kola ve asitli içecekler,gebelikte asla tavsiye edilme. Hatta hiç içmemek ,daha sağlıklı bir bebek gelişimi için önemlidir.

Aç Karnına Pekmez Yemek : Pekmez sağlıklı bir gıdadır. Kan yapar. Kan değerlerini en yüksek seviyeye taşır. Gebelikte faydası fazladır. Fakat fazlası ve özellikle aç karnına tüketilmesi mide ekşimesine neden olur.

Limon-Limonlu Çay,Greyfurt : Limonlu içecekler gebelikte fazla tüketilmemelidir. Limon sadece salatalarda,doğal yöntemlerle alınmalı,hazır asitli içecekler ile tüketilmemelidir. Asidik özelliği fazla olduğundan gebelikte mide ekşimesini hızlandıran bir gıdadır. Mide ekşimesini tetikleyen gıdalardan mümkün oldukça uzak durmanız tavsiye edilir.Sizlere mide ekşimesini hızlandıran gıdalardan söz ettik. Eğer hamile iseniz,bu gıdaları tüketmemeye özen gösterin. limon ve portakal suyu az içilmelidir. Asidik oranı fazla olan sirkeler ve kola ise hiç tüketilmemelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar