Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Tiroid Bezi Nedir ve Bebeğe Zarar Verir Mi?

0 224

Öncelikle Tiroid bezinin vücudumuzdaki yerini bilmek gerekmektedir. Vücudumuzun en hassas kısımlarından birinde boyunda yer almaktadır. Vücut için oldukça kritik görevler üstlenen bu kısımda zaman zaman sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu sorunlar hacimsel boyutlar ile ilgilidir. Bölgesel ya da komple büyümeler görülebilmektedir.

8546_13Tiroid bezinin büyümesi guatr rahatsızlığına neden olurken, bölgesel büyümeler ise nodül olarak adlandırılmaktadır. İki adet hormon üreten tiroid bezi vücut için oldukça önemlidir. Çünkü triiyodotironin ve tiroksin hormonlarını üretmektedir. Bu hormonlar metabolizma hızını belirlemektedir. Diğer bir tanımla enerjinin kullanılması ve depolanmasını sağlamaktadır.

Tiroid bezinde üretilen hormonlar için iyot vazgeçilmezdir. Bunun nedeni tiroid bezinde üretilen hormonların hammaddesi olmasından kaynaklanmaktadır. Tiroid bezi iyot olmadan hormonlarını üretemez. Bu nedenle tiroid bezi denilince akla iyot atomu gelmektedir. İyot atomunun vücuda alınma oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tiroid Fonksiyon Aksaklıklarının Gebeliğe Etkileri

Tiroid bezinin çalışması noktasında sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Hamilelik süresince sık görülen bu sağlık sorunlarının fark edilmesi hayati derecede önemlidir. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar doğabilir. Eğer tiroid bezi kaynaklı sorunlar fark edilmez ise düşük tehlikesi veya bebekte zeka geriliği olabilir. Bazı durumlarda bebeğin anne karnında ölmesine neden olmaktır. Hatta bazı durumlarda işin sonu anne adayının ölümü ile bile sonuçlanabilmektedir.

Çok merak edilen bir konu da tiroid bezi sorunlarının bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Bu sağlık sorunları direkt olarak bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyerek komplikasyonlara yol açabilir. Hamilelik süresince kontrollerin doğru ve düzenli şekilde yapılması gerekmektedir. Böylece tiroid bezi aksaklıkları bebeğe ve anneye zarar vermeden tedavi edilebilir. Müdahale gebelik öncesinden başlamalıdır. Tiroid fonksiyonlarının kontrolü ne kadar erken yapılırsa, o kadar iyi sonuçlar alınabilmektedir. Olası sağlık sorunlarında ilaçla tedavi mümkün hale gelmektedir.

Tiroid Sorunlarının Bebeğe Zararlar

Bebeklerin anne karnındayken tiroid hormonlarına ihtiyaçları vardır. Plasenta yoluyla anneden hormon alınır. Ancak tiroid hormonlarının azlığı ve çokluğu durumunda bebek olumsuz etkilenmektedir. Bebeğin ihtiyaç duyduğu kadar tiroidi alması gerekmektedir. Bebeklerin beyin gelişimi dördüncü aydan sonra başlamaktadır. Bu dönemde tiroid hormonlarına ihtiyaç duyulur. Aksi takdirde bebeğin beyninde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Eğer anne adayının tiroid rahatsızlığı varsa hamile kalmadan önce mutlaka tedavi sürecine girmesi gerekmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.