Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Japon Devi: Pioneer

0 117

Bir Japon Devi: PioneerPioneer,

Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın sınırları dahilinde üretime başlamış bir markadır. Japonların dünyaca ünlü markaları arasında yer alan Pioneer, ülkenin çok uluslu firmalarından biridir. Söz konusu şirketin merkezi, Asya’nın en önemli şehirlerinden biri olan ve ayrıca da Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da bulunur. Henüz II. Dünya Savaşı resmen başlamamışken kurulan Pioneer, kısa sürede adından söz ettirmeyi başarmıştır. Tokyo’da kurulduğu dönemde ilk olarak sadece belirli alanda faaliyet gösteren bu kurum, sonrasında başarılı bir performans sergileyince, küresel çapta bir tanınırlığa kavuşmuştur. Bakıldığında radyo ve radyo kolonları üreten ve de tamiratı yapan şirket, bu alanda elde ettiği müşteri memnuniyetini de arkasına alarak daha büyük bir adım atmaya karar verince, günümüzdeki Pioneer markası oluşmuştur. Görüldüğü gibi cesaretle palazlanan bir şirket öyküsüne sahip olan Pioneer, Japonya’nın ve de Japon halkının azım ve çalışkanlığını gösteren en büyük ticari figürler arasında yer alır. 1945 yılında son olarak Japonya’nın teslim olmasıyla II. Dünya Savaşı sona ermiştir. Bu savaşta, Almanlar her ne kadar ”kötü çocuk” olarak lanse edilse de, birçok tarihçiye göre, Amerikalılar en az Almanlar kadar zalim bir savaş süreci yaşatmıştır. Özellikle de Japonya’ya bırakılan iki atom bombası, bir ülkenin nesiller boyunca kalıtsal sorunlar ve de hastalıklarla mücadelesine sebep olmuştur. Üstelik bunun Amerika Birleşik Devletleri halen dahi özür dilemiş değildir.

II. Dünya Savaşı öncesinde kurulan Pioneer, savaşın sona ermesiyle beraber kenetlenen ulus olarak dünyaya Almanlarla beraber mesaj veren Japonların, en büyük kalkınma hareketlerinin içinde yer alan firmalardan olmuştur. Çok sayıda devasa Japon firması, savaşın getirdiği acı faturanın maddi ve manevi telafisini işte bu şirketler eliyle ortadan kaldırmış ve de kısa sürede dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelmiştir. Pioneer, kurulduktan sonra, Japon halkı için hizmet etmeye başlamış sonrasında bunun küresel çapta daha iyi sonuç vereceği bir anlamda düşünülmüş ve de ihracat yapılmaya başlamıştır. Bu anlamda marka, Avrupa, Asya, Afrika, Okyanusya ve Kuzey Amerika ile Güney Amerika’ya ürün satışına başlamıştır. Halen de aktif olarak hizmet veren şirket, elektronik sektörünün önde gelen markalarındandır.

Son derece büyük bir marka haline gelen Pioneer, 2000’li yıllarla beraber şirket birleşmeleri ve de satın almalar yaşamıştır. Halen bir devlet kurumu olsa da, devlet eliyle yaşanan birleşmeler, Sharp, Honda gibi markaların Pioneer markasıyla ortaklık kurması sonucunu doğurmuştur. Tabi burada belirli oranda hisse satışı söz konusudur. Bu da markaların birbirleriyle ilişkisini pekiştirmektedir.Günümüzde halen otomotiv sektörüne radyo, ses sistemi, teyp, navigasyon, DVD gibi çeşitli aygıt ve ekipman üreten Pioneer, bu anlamda alanının öncülerindendir. Özellikle de Japonya otomotiv endüstrisinde Pioneer markası en çok tercih edilenler arasındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku