Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Asit Reflüsü İçin Bitki Çayları

0 670

4757_papatya-cayinin-faydalariMide yanması korkunç bir duygu! Bu yanma engellenemeyen bir rahatsızlığa neden olur ve düzenli aktiviteyi engellemektedir. İnsanlar bu sorundan kurtulmak için doğal bir yol bulsa da, bu sorunlarını çözmek için antiasit alma eğilimindedir. Bu yazıda asit reflüsünden doğal yollardan yani doğru bitki çaylarını kullanarak nasıl kurtulacağınızı açıklayacağız.

Midemizde bulunan yiyeceklerin ya da sıvıların yemek borusuna geri kaçması midede rahatsızlık, yanma ve ekşime hissine neden olur. Bu deneyim tıbben “asit reflüsü” olarak adlandırılır. Özofagus sfinkteri, mide içeriğinin geri akmasını önlemek için yemek borusunun ucunda bulunan kas lifleri grubudur. Ancak kapakçık düzgün kapanmazsa asit reflüsü oluşur. Bu durum ciddi yemek borusu tahrişi ve mide ekşimesi ile sonuçlanır. Eğer tedavi edilmezse, kronik mide ekşimesine neden olan Gastroözofageal reflü hastalığı’na (GÖRH) yol açabilir. Ara sıra asit reflüsü sorunu yaşayan kişiler, yağlı gıdalardan ve reflüyü tetikleyen şeylerden kaçınıp düzenli egzersiz ve kilo verme gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak bu sorunlarını çözebilirler. Ancak sık sık asit reflüsü atakları geçirenler özel bakım gerektirir. Bu tedavi için bir çok ürün ve tedavi bulunmaktadır. Tedavide anti-asitler en iyi seçenek olarak kabul edilmektedir. Ancak sık ataklar çok ilaç kullanımı anlamına gelmektedir. Bu sorunu kontrol etmek için doğal bir yol bitki çaylarıdır. Bunun doğru bir uygulama olup olmadığını merak ediyor olmalısınız?

Evet! Asit reflüsünden kurtulmak için bitki çayları içmek bu sorundan kurtulmanın doğal bir yoludur!

Asit Reflüsü İçin Bitki Çaylarının Faydaları

4757_natural-remedies-for-acid-reflux

Uzun bir süre boyunca anti-asitler gibi ilaçların tüketimi endişe verici yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkileri ortadan kaldırmak için, çağlardan beri kullanılmakta olan ve genellikle herhangi bir zarara neden olmayan doğal ilaçları kullanmak daha iyidir. Bitki çayları sıcak su ve bitkilerin taze ya da kurutulmuş çiçekleri, meyveleri, kökleri, tohumları gibi kısımlarının birleştirilmesinden oluşur.

Bu çaylar, kimyasal bileşimlerinin içinde önemli bir miktarda polifenoller içerirler. Polifenoller serbest radikallerin neden olduğu hasarı engelleyerek vücudu koruyan antioksidanlardır. Bitkisel çayların düzenli alımı gıdaların hızlı ve uygun sindirimini sağlar. Yağlı maddeler bakımından zengin bir yemekten sonra bitki çayı tüketmek vücutta sindirimi artıracaktır. Düzgün gerçekleşmeyen bir sindirim midede gastrik asit miktarını arttıracak ve sonuç olarak mide içeriğinin geri akışına ve mide ekşimesine neden olacaktır. Bitkisel çaylar vücutta gastrik asit salgılanmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle papatya içeren çaylar, mide ve yemek borusunu irrite eden maddelerden koruyup tahriş olmalarını engelleyen anti-inflamatuar ve anti-spazmodik özelliklere sahiptir. Bunların dışında, bitkisel çaylar aynı zamanda mide ile ilişkili ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Doğru Bitki Çayının Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer asit reflüsünü bitkisel çaylardan faydalanarak çözme yolunu seçtiyseniz, bütün bitki çaylarının bu soruna iyi gelmeyeceğini bilmeniz gerekir. Piyasada iki tür bitki çayı mevcuttur. Kafein asit reflüsünü tetiklediği için kafein içeren çaylar, doğru bir seçim değildir. Bu çaylar ile fazladan kafein alımı sadece sorunu artıracaktır. Bu sorunu hafifletmek için gerekli etkilere sahip olan kafeinsiz çay almak, dolayısıyla önemlidir.

Asit Reflüsü İçin Gerekli Bitkisel Malzemeler

4757_refl

Piyasada bitkisel çaylar için çeşitli karışımlar vardır. Bununla birlikte, çayın kafein içeriğini ve içerdiği diğer maddeleri kontrol etmek önemlidir. Asit reflüsü için yararlı birkaç madde şunlardır;

-yenibahar
-anason tohumu
-sarı papatya
-zencefil kökü
-radika kökü
-rezene
-lavanta

Bitkisel çayların, günde iki ya da üç kez tüketimi, vücudun genel refahına katkıda bulunacaktır. Vücudun genel refahı sonuçta sağlıklı bir sindirim sistemi sağlayacaktır. Bu çayları düzenli tüketmek zihninizi rahatlatır, organlarınızı uyarır, stresi azaltır, öksürük ve soğuk algınlığını giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve huzurlu bir uyku sağlar. Asit reflüsü ve bitki çayı hakkında doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Doktorunuz bu çayların tüketiminin size uygun olup olmadığını söylemek için en doğru kişidir. Bu çayların faydalarını artık bildiğinize göre kendinize bir bardak hazırlayın ve bu rahatsızlıkla vedalaşın!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/herbal-tea-benefits-for-acid-reflux.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.