Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Özbekistan

0 251

4766_bibi-khanym_mosqueAsıl adı ile Özbekistan Cumhuriyeti olan ve Orta Asyada kurulan Özbekistan; bağımsız Türk devletlerinden biridir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğiden ayrılarak bağımsızlığını kazanan ülke, Kazakistan, Kırgızisyan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur. Dili, Türk lehçelerinden Özbekçedir.

Özbekistanın yüz ölçümü 447.400 km karedir. Başkenti Taşkent olan ülkenin diğer önemli şehirleri: Namagan, Fergana, Andican, Semerkand, Buhara, Hive, Hokand, Karşı, Ürgenç ve Nukustur. Nüfusu ise yaklaşık 30 milyondur. Nüfusun büyük çoğunluğu müslüman’dır. Ekonomisi pamuk, uranyumi altın ve doğalgaz olmak üzere gelişmektedir. Fakat sıkı ekonomik kontroller nedeni ile, yabancı yatırımları korkutmakta ve büyümeye engel oluşturmaktadır. 1995 yılından sonra yapılan ekonomik iyileştirmeler ise, ülke için olumlu sonuçlar doğurmuştur. Zengin yer altı kaynaklarını dış ülkelere satma fırsatı, ülke için önemli bir finansal kaynaktır. 1990 yılında egemenliğini ilan eden Özbekistan, 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu tarihten sonra gelişmek ve ilerlemek amacıyla, gelişmiş dünya ülkeleri ile ekonomik ilişkiler kurulmaya çalışılmıştır. Dünya üzerinde en fazla tarihi esere sahip ilk on ülkenin arasına giren Özbekistan; Semerkand, Şahrisebz, Bukhara ve Khive şehirleri ile UNESCO Kültür Mirasları Listesinde yer alıyor. İslam dünyasının önemli düşünür, matematikçi ve edebiyatçıları, ünlü bilim adamları, bu topraklarda doğmuş ve yetişmiştir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATurizm açısından kendini geliştirmeye çalışan bir ülke olan Özbekista’nın bu alandaki yatırımları ile, önümüzdeki yıllarda çok daha önemli bir merkez haline geleceği düşünülüyor. Özellikle Bukhara şehri, İslam Dünyası için Mekke ve Medineden sonra gelen üçüncü kutsal şehir olarak görülüyor. Tarih boyunca birçok medeniyete başkentlik yapan şehir, İpekyolu üzerinde bulunuyor. Saraylar, hanlar, camiler ve medreseler ile adeta bir açık hava müzesi olan Bukhara, turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri önemli bir şehirdir.

İsmail Samani Türbesi, Minare-i Kelan, Registan Meydanı, İçan Kale, Uluğ Bey Rasathanesi, Bibi Hanım Camii, Şah-ı Zinde camisi ve türbeleri…. Özbekistanda gezilip görülecek, tarih kokan ve keşfetmenizi bekleyen pek çok önemli yer bulunmaktadır. Özbekistanda yöresel yemeklerin tadına bakabilir, halı ve kilim tüccarlarından alışveriş yapabilir, tarihi sokaklarında gezebilirsiniz.

Kaynakça:
www.altinmiras.com
www.asyaulkeleri.com

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.