Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Asrın Fatihleri Bordo Bereliler Kimdir? Nasıl Bordo Bereli Olunur?

0 800

Asrın Fatihleri Bordo Bereliler Kimdir? Nasıl Bordo Bereli Olunur?Günümüzün askeri dizilerinde boy gösteren bordo bereliler, askeri savunma kollarında özel birlikler de yetişen ve çok zorlu eğitimlerden geçen sessiz kahramanlardır. Bir çok gencin hayalini süsleyen bu birliklerde eğitimi tamamlayıp saha da boy göstermek hiç de kolay değildir. Son dönemlerde başarılı operasyonlara imza atan Türk Silahlı Kuvvetler’inin göz bebeği, bordo bereliler hangi eğitimlerden geçer? İşte Bordo Bereliler hakkında bilinmeyenler, merak edilenler…

Halk arasında bordo bereli olarak anılan ve TSK’nın bu birliğine girmeyi hak kazanan ve tamamlayarak bu unvanı alan kişilerin asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı olan, subaylar, astsubaylar, uzman çavuşlar ve uzman erbaşların girebildiği bu birlik, üst düzey eğitimler ve zorlu sınavları tamamlamaları sonucu yetiştirilmiş askerlerdir. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak başvuran askerler, gerekli eğitimleri tamamlaması halinde bu birimde görev alarak operasyonlara katılmaya hak kazanırlar. 1992 yılında kurulmuş olup tamamen Genel Kurmay Başkanlığına bağlıdırlar. Yaklaşık 4 yıla yakın çeşitli eğitimlerden geçerek, bedensel ve zihinsel bütün zorlu testleri tamamlamaları dahilin de artık bu ailenin bir üyesi olmaya hak kazanır.

Her subay veya astsubay bu birliğe giremez fiziksel yeterliliğe sahip olup olmadıklarının kanaatinden sonra kurslara girmeye hak kazanırlar. Boy 175-185 arası beden kitle indekslerinin ise kilolarıyla doğru orantıda olması gerekir. Aldıkları eğitim süresiz ve devamlıdır. Beden güçlerinin yanında bilimsel stratejik ve mental duyularının da kuvvetli olmasını amaçlamaktadır. Normal bir kişinin kaldıramayacağı psikolojik durumlardan çok rahat bir şekilde çıkmayı ve en stres altında olduğu zamanlarda dahi doğru ve hızlı karar vermeyi öğrenmişlerdir. Hem zekaları hem de bedenleri artık görev yapmaya hazırdır. Hepsinin yeterli düzeyde tıbbi müdahale bilgisi vardır.

Bordo berelilerin geçmek zorunda olduğu sınavlar ise tamamen insan üstüdür.Dayanılamayacak kadar soğuk ve sıcak hava koşullarına karşı eğitimler, her türlü hava şartlarında asla pes etmemeleri gerektiğini gösterir.Paraşüt eğitimleri, helikopter uçak yada bir yamaçtan kokularını yenerek güvenli bir şekilde iniş yapmaları için verilen eğitimdir.Açlığa ve susuzluğa tepkisiz kalma, her şartta mental olarak kendilerini kötü durumlara hazırlayarak olası bir durumda hayatta kalmayı ve bu durumun kendilerini etkisi altına almamayı amaçlar.

Asrın Fatihleri Bordo Bereliler Kimdir? Nasıl Bordo Bereli Olunur?Bomba imha eğitimi, böyle bir durumda sakin ve serin kanlı olmayı öğrenir ve her türlü mekanizmanın teknik yapısını çözmeyi gösterirler.Keskin nişancılık eğitimleri, bir saldırı anında nokta atışı yapmalarını amaçlayan eğitimdir.Yakın savunma eğitimleri, eğer karşılarındaki kişiyle bire bir kalmışlarsa bütün bedenini silah gibi kullanmayı öğrenirler.İstihbarat eğitimi, kendi aralarında oluşturdukları dil ile kapalı ve açık istihbarat eğitimi alırlar size normal bir konuşma metni gibi gelen diyalogların tercümesini kendi aralarında yaparlar.

Her türlü işkenceye dayanma, düşman eline düştüklerin de ise kendilerine verilmiş yada söylenmiş çok gizli bilgileri asla düşmanla paylaşmazlar. Her türlü işkence eğitimli olarak hazırlanan Özel Kuvvetler Komutanlığı askeri buna zaten çoktan hazırlanmıştır.
İlk yardımı eğitimi, olası bir durumda kendine veya yanındaki kişiye doğru ve etkili bir müdahale etmeyi ve çıkacak olumsuz sonuçları bu bilgisi sayesinde minimuma indirmeyi öğrenmişlerdir.Ve son olarak da gerek duyulduğunda tıbbi müdahale etme eğitimi,Bordo bereliler dünya üzerinde güven atışı uygulamasının yapıldığı tek birliktir.

Asrın Fatihleri Bordo Bereliler Kimdir? Nasıl Bordo Bereli Olunur?Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın baş tacı olan bu birlik için yetişmek ve görevleri tek bir yanlış bile olmadan tamamlamak her kesin yapabileceği bir şey gibi gözükmüyor. Yaklaşık 52 tane teknik olarak sınava tabi tutan bu birliğin askerleri tek bir sınavı dahi başarısız geçerse bu toplulukta yer alma hakkını kaybediyor. Her yerde her şeklide ve her koşul da ve ne kadar büyük baskı altında olurlarsa olsunlar, askeri ve stratejik zekalarıyla bu zor durumdan çıkmak için kendilerini hazırlıyorlar. Aldıkları bütün eğitimleri insanın algılama ve dayanılabilir olan sınırların ötesine sürüklüyor. Teorik olarak en az 2 yabancı dil eğitimi alan bu birliğin askerleri hem savaş bilgileriyle hemde bilimsel konularda dünyanın parmakla gösterdiği Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Türk Askerleridir.

Yazar:Merve Yılmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.