Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Paris Nasıl Bir Şehirdir?

0 2.246

First-Time-Paris-Eiffel-TowerParis, Fransa’nın başkenti ve en popüler şehridir. Şehir dünyanın en çok turist çeken şehri olarak da kayıtlara geçmiştir. Şehir Fransa’nın kuzeyinde yer almaktadır ve Seine Nehri üzerine kurulmuştur. Paris, deniz ile kıyısı olmayan bir şehirdir. Bu yüzden yetkililer Seine Nehri’nin üzerine kurulu olan şehri sonradan açılan kanallarla daha güzel bir hale getirmiştirler. Bu sayede denize hasret olan Parisliler bir nebze de olsa kanallar ve nehirle avunur olmuştur. Şehir Fransa’nın kuzeyinde, Ile de France bölgesinin ise tam merkezinde yer almaktadır. Ayrıca bu bölge, Paris’in büyüklüğünden ötürü, ”Paris Bölgesi” olarak da anılmaktadır.

Paris’in merkezi olarak kabul edilen sınırlar içersinde yaklaşık olarak 2.3 milyon insan yaşamaktadır. Ancak şehrin il sınırları içersinde yaşayan toplam 12.1 milyon civarında insan vardır. Avrupa Birliği’nin Londra ile beraber en kalabalık şehri olan Paris, ayrıca Birliğin turistik başkenti olarak da kabul edilmektedir. Paris yılda yaklaşık olarak 40 milyon civarında turiste ev sahipliği yaparak, New York’u geride bırakarak bu alanda dünya 1 numarası olmayı başarmıştır. Şehrin neredeyse her noktası turist akınına uğramaktadır. Özellikle şehrin simgesi olan Eiffel Kulesi, dünyanın en çok ziyaretçi çeken yapısı olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Eiffel Kulesi’nin bulunduğu Eiffel-Tours bölgesinde, birçok tarihi yapı daha bulunmaktadır.

paris-2Paris’in kökeni de oldukça hatırı sayılır bir geçmişe sahiptir. Dünyanın en popüler şehri olarak adlandırılan Paris, M.Ö. 3. yüzyılda keşfedilmiştir. Paris ismi, Celtic dönemine dayanmaktadır. Paris o dönemler batının en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak gösteriliyordu. Paris, dünyanın en pahalı 4 şehrinden biridir. Bu denli pahalı bir şehir olması, şehirde yaşayan ve çalışan insanların alım gücünü oldukça yükselten bir etmen olmuştur. Paris’in Fransa ekonomisine doğrudan katkısı yaklaşık olarak 612 milyar Euro civarındadır. Buda Fransa’nın toplam gelirinin yaklaşık olarak %30’una tekabül etmektedir. Paris’in bu kadar güçlü ekonomik bir yapıya sahip olmasının en önemli sebebi, Fransa’nın ulusal borsası olan CAC’ın bu şehirde yer almasıdır. Ayrıca CAC’ın yanı sıra şehirde, dünyaca ünlü 30 şirketin merkezi bulunmaktadır.

Paris, müzeleriyle ünlü bir şehirdir. Şehirde yer alan müzelerin tamamının gezilmesi durumunda, bunun yaklaşık olarak 4 hafta süreceği tahmin edilmektedir ki bu bir dünya rekorudur. Özellikle, Louvre ve d’Orsay şehrin en tanınmış müzeleri arasında yer almaktadır. Bu iki müze dışında birçok müzeye daha ev sahipliği yapan Paris, mimarisi ile de turistleri büyülemektedir. Şehirde yer alan en önemli ziyaret noktalarından bazıları ise şunlardır: Ulusal Sanat Müzesi, Notre Dame Katedrali, Saint Chapelle, Eiffel Kulesi, Champs Elysse. Şehir birçok uluslar arası organizasyona da ev sahipliği yaparak reklam ihtiyacını bu yolla yeteri kadar sağlamıştır. Şehir 1900 ve 1924 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra 1998 FIFA Dünya Kupası’nın önemli maçlarından bazıları da Paris’te oynanmıştır. Rugby de ise, 2007 yılında dünya kupası düzenlenmiş ve bu kupa Paris’te sahibini bulmuştur.

Şehrin altyapı sistemi oldukça eski olsa da halen işlevliğini sürdürmektedir. Paris’te iki tane büyük havalimanı bulunmaktadır. Bunlar, Charles de Gaulle ve Orly’dir. İklimi oldukça ılık olan Paris, yazları 25 ila 30 derece arasında değişen sıcaklıklarda geçirmektedir. Kışlar ise -1 ila 10 derece arasında değişkenlik gösteren değerlere sahiptir. Paris metrosu, şehrin trafiğini ve ulaşımını oldukça rahatlatmaktadır. Günde yaklaşık olarak 9 milyon insan bu metro hattından faydalanmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku