Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanlı Elmas Nedir ?

0 829

Kanlı Elmas Nedir ?Elmas = % 100 saf karbondur . Karbon, tüm canlıların yaşamın en temel yapı taşı. Elmasta % 100 bulunmaktadır. Elmasın saf karbon olduğu Fransız kimyacı Lavoisier tarafından keşfedilmiştir. Elmas sertlik derecesi 10 olan dünyanın en sert minarelidir. Bu nedenle elması kendinden başka bir şey kesemez. Elmas, karbon elementinin atomlarının çok yüksek sıcaklık ve basınç altında kristalleşmesinin sonucudur. Bu yüzden derinlerde bulunur. Yerkabuğu hareketleriyle yüzeye çıkar. Ölen bitki ve hayvanların fosillerinin evrimleşmesi elmasın özünü oluşturur. Maksimum ısı ve basınç koşullarına yeterli sürede maruz kalmasıyla elmas, evrimini tamamlamış olur. Bir alt derecesi kömür , aslında elmasa dönüşememiş bir madendir.

Elmas neden pahalıdır?

Dünyada bulunması ve çıkartılması en zahmetli taş elmastır. Bir karatlık elmas için yaklaşık 250 ton toprak kazılır. Yaklaşık olarak 4000 yıllık geçmişi olan elmas, dünyanın en değerli taşları arasındadır. Elmaslar, Sierra Leone gibi Afrika ülkelerinde elmas işçilerinin çok zor şartlar altında neredeyse kölelik düzeninde çalıştırılarak çıkartılmaktadır. Bu gibi ülkelerde elmas şirketleri iç savaşı kışkırtır ve destekler. Sierra Leone çok önemli bir elmas yatağı olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Sierra Leone azat edilmiş Afrikalı köleler tarafından kurulmuştur. İngiliz himayesinden (aslında sömürgeciliği) sonra 1961’de bağımsız olarak ülkece köle gibi kullanılmış, hala kullanılmaya devam edilmektedir.

Ülke, 1990’lar- 2002 arası bir iç savaş dönemi geçirmiştir. İç savaş sonucunda iyice fakirleşen Sierra Leone’da, iç savaş sırasında çocuklar ve gençler, isyancılar tarafından zorla asker yapılmış, asker olmayı reddedenlerin elleri, ayakları kesilmiştir. Ülkede binlerce sakat insan yaşamaktadır. Sierra Leone’ daki dramı anlayabilmek için Leonardo Di Caprio’ nun başrolünü oynadığı 2006 yapımı Blood Diamond (Kanlı Elmas) filmini izlemelisiniz. 15 yıl önce bu iç savaş bitmiştir. Yaşamını sürdürebilmek için çok az bir ücret karşılığı 8 saat taş kırıp , kum ayıklayarak köle gibi çalışan insanların yaşadığı ülkedir Sierra Leone. Ülkenin ortalama yaşam süresi ise sadece 40 yıldır.

Afrika kıtası elmas madenlerinin oluşturduğu dev deliklerle doludur. En büyüğü derinliği 1097 metre olan Kimberley Çukuru olarak geçer. Kimberley Çukuru’ndan 22,5 milyon ton toprak çıkartılmıştır. Elmas madenleri sadece karada değil denizde ve okyanusta da ekolojik yıkımlara neden olmaktadır. Denizin altında elmas olduğu düşünülen bölgenin tabanı, içindeki tüm canlılarla birlikte sondajlanıp, içindeki elmas parçalarının bulunup,ayıklanabilmesi için gemilere çekilmektedir.

Kanlı Elmas Nedir ?Dünyadaki Mevcut Elmas Rezervleri

Dünya rezervlerinin belirlenmesinde kıymetli taşların karat cinsinden değeri esas alınır. (1 karat = 0,2 gr.) Elmas rezervlerine sahip olan bölgeler önem sırasına göre ;
– Afrika’da Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Angola, Namibya,
– Asya bölgesinde ve Rusya sınırları içerisinde ,Kuzeydoğu Sibirya ve Yakutistan,
Avustralya‘da Batı Avustralya,
– Güney Amerika’da Brezilya ve Venezüella
Bununla birlikte Kanada’da önemli elmas yatakları bulunmuş ve 1998 yılından itibaren üretime geçilmiştir.
Dünya elmas ve pırlanta piyasasına yaklaşık % 90 oranında De Beers hakimdir. De Beers, Güney Afrika’da ilk maden ocağını 1870 yılında kurmuştur. Maden ocağı açtığı Afrika ülkeleri ve Hindistan’daki elmas işleme atölyelerine fakirlik ve ölüm getirmiştir. Temiz elmas çıkaranlar çok düşük bir ücrete gün boyu çalıştırılıp, De Beers’in taşeronlarının çalışma kamplarında yaşamaya mahkum edilmektedir. Bu zulme elmasın işlenmesi sırasında da devam edilmektedir. Geçmişte zengin elmas madenleri yağmalanan Hindistan’da kurulan elmas işleme atölyelerinde Avrupa ve Amerika pazarlarında satılacak elmaslar kölelik koşullarında işçilerce işlenmektedir.

Kanlı Elmas Nedir ?Elmasın özel yöntemlerle kesilmiş hali pırlantadır. Pırlanta, elmasın 57 fasetli özel kesilmiş halidir.( Faset; özel bir açıyla oluşturulan yüzeye verilen isim.) Pırlanta üzerinde 57 tane yüzey bulunmaktadır. Tek taşla evlenme teklifine gelirsek; Tarihte bilinen ilk olay , 1477 yılında, Avusturya Arşidük Maximillian’ın , nişanlısı Burgundy Mary ‘ye rekor büyüklükte pırlanta taş göndermesidir. Baş başa yenilen romantik bir yemek sonrası erkeğin kadının sol elin yüzük parmağına taktığı tek taş bir yüzük ve sonrasında gelen evlilik teklifi…Böyle hayal edilince çok hoş görünse de elmasın, sömürü ve kan izlerini parmakta taşımak her kadının tercih edeceği bir durum değil.

Kaynakça:
https://www.1organik.com/elmas-nedir-elmas-nasil-olusur.html
https://www.mailce.com/elmas-zumrut-ve-safir-neden-degerlidir.html
https://tr.wikipedia.org/wiki/Elmas
http://www.idlpirlanta.com/elmas-neden-degerlidir
https://www.cafrande.org/elmasin-kanli-seruvenine-fotograflarla-kisa-bir-yolculuk/

Yazar:Duyğu Kurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.