Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa’nın En Yüksek Binası: ”The Shard”

0 345

Avrupa'nın En Yüksek Binası: ''The Shard''Avrupa’nın en yüksek binası olan ” The Shars” Londra’da açılmıştır. Açılışını Katar Başbakanı Şeyh Hamad Bin Al Thani ve İngiltere York Dükü’nün yapmış olduğu bu bina 310 metre yüksekliğindedir ve 31.4 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. İnşası 12 yıl süren bu yapıyı İtalyan Mimar Renzo Piano yapmıştır. 87 kattan oluşmakta olan bu büyük mimarinin içinde restoran, ofis, otel ve sergi merkezi gibi hizmetler bulunmaktadır.

Avrupa'nın En Yüksek Binası: ''The Shard''The Shard binasının yerleşime açılma tarihi Şubat 2013 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu binanın Londra’yı en yüksek noktadan gören 360 derecelik bir mekanı da halka açılmıştır. The Shard binasının yapımını LBQ Şirketi, Katar Devleti ve Katar Bankası sağlamıştır. 6 Temmuz 2012 yılında açılışı yapılan The Shard binası Londra’nın yeni simgesi durumuna gelmiştir.

Avrupa’nın en yüksek konumunda olan bina, dünyanın en yüksek 59.yapısı olarak tarihe geçmiştir. 11 bin cam panel ile kaplanan dikey yapı akşamları ışıklandırma ile aydınlatılarak harika bir görünüme sahip olabilmektedir. Binanın içinde her birine yaklaşık 62 milyon Euro değer biçilen 50 süper lüks daire bulunmaktadır. 12 bin kişi kapasiteli olan The Shard binasının maliyeti 450 milyon Euro’dur.

Yazar: Gökhan ÜNAL

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.