Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayaklarda Oluşan Mantar Sorununa Çok Etkili Pratik Çözüm

0 211

Birçok insanın mustarip olduğu bir rahatsızlıktır ve ayaklarda genellikle parmak aralarında oluşan bir rahatsızlıktır. Pek ağrılı değildir ama aşırı kaşıntı verirler. Parmak aralarında döküntülerle kendisini gösterirler ve çok fazla koku verirler. Ciddiye alınması gereken mantar hastalığının nedenleri ve tedavisine dair bilgileri uzmanlarından aldığımız bilgiler doğrultusunda ilgililer için aşağıda belirttik.

Nasıl Oluşur?

Genellikle bir başkasına ait eşyaların kullanılması yolu ile bulaşır. Havlu, ayakkabı, terlik gibi eşyaların kullanılmasının yanı sıra, ortak kullanıma açık hamam, sauna, havuz gibi yerlerden de bulaşabilir. Bu tür yerlerde yalın ayak dolaşıldığı için çok kolayca mantar bulaşma riski vardır. Bu tür yerlerin çok sık dezenfekte edilmesi gerekir. Bulaşma Riskini daha da azaltmak için, bu tür ortak kullanım alan gerektiren yerlerden çıktıktan sonra ayakların sabunlu su ile iyice yıkanması gerekmektedir.

Tedavisi

8464_mantar_-_1Genel bir tedavi yöntemi yoktur. Ayakta oluşmuş olan mantarın cinsine göre tedavi şekli belirlenir. İnsanlar, bu rahatsızlığın çok ciddi sağlık sorunu oluşturmamasından dolayı tedaviyi hep geçiştirirler. Ama başkalarına bulaştırma ihtimallerini düşünmezler Evde eş ve çocuklarına bu rahatsızlığı bulaştırma ihtimalleri çok yüksektir. Üstelik sürekli bir ayak kokusu problemi ile de karşı karşıyadırlar. Unutulmamalıdır ki, tedavi geçiştirilip umursamaz davranıldığında, parmak ve tırnak sağlığı açısından ciddi sorunlar doğuracaktır. İlk aşamalarda basit yöntemlerle bu sorundan kurtulmak mümkünken, geç kalındığı için çok daha ciddi tedavi süreci gerekecektir.

Bu rahatsızlıktan kurtulmak için bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Ama unutulmaması gereken husus, bu tedavi yöntemlerinin mantar başlangıç aşamasında iken uygulanmasıdır. İlerlemiş vakalarda doktor kontrolü şarttır.

Bitkisel Tedavi

Mantar rahatsızlığı için sarımsak tedavisi uygulandığı herkes tarafından bilinir. Yüzeysel ve başlangıç dönemlerinde etkili sonuç alınan bir yöntemdir.

 • 6 diş sarımsak içine kaya tuzu atılarak iyice ezilir.
 • Ezilip lapa kıvamına getirilen sarımsak cam bir kaba koyulur.
 • Üzerine yarım çay bardağı kadar alkol koyulur. Fazla alkol koymak iyi sonuç alınmasını engeller.
 • Bu karışım ara sıra çalkalanmak sureti ile 3 saat bekletilir.
 • Daha sonra bu sıvı süzgeçten geçirilerek ayrı bir küçük kavanoza koyulur ve ayak mantarlarınızda kullanacağınız “tentür” hazırlanmış olur.

Tentürün Uygulanışı

Yatmadan önce uygulanması çok daha etkili olacaktır.

 • Sabunlu su ile ayaklarınızı yıkayınız.
 • Tentürün uygulanacağı bölgelerdeki ölü derileri iyice temizleyiniz.
 • Pamuğu tentüre batırarak mantar olan bölgenin üzerine yerleştiriniz.
 • Kaç bölgede mantar var ise hepsinin üzerine tentüre batırılmış pamuğu yerleştiriniz.
 • 3 saat sonra pamukları alınız. Daha fazla pamukları ayakta tutmamaya özen gösteriniz.
 • Pamuklar alındıktan hemen sonra ayaklarınızı yıkamayınız. Yıkama işlemini 3 saat sonra sabunlu su ile yapınız.

İyi sonuç almak için 3-4 gün arayla 4 ya da 5 kez uygulanır. Daha sonra 3 ay beklenir ve şikâyet devam ederse bir kez daha aynı uygulama yapılır.
Kesin sonuç almanız yüksek ihtimaldir. Eğer ikinci uygulamada da olumlu sonuç almadıysanız hemen bir doktora gidiniz.

Hazırladığınız ayak tentürü sadece haricen kullanmak içindir. Kesinlikle yutulmamalıdır.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu yöntem en fazla iki kez uygulandıktan sonra başlangıç aşamasındaki ve çok ilerlememiş vakalarda yüksek oranda olumlu sonuç verecektir. Fakat daha ilerlemiş vakalarda olumlu sonuç almak zorlaşacaktır. O nedenle uygulamayı daha fazla tekrarlamak yerine bir doktora görünmek faydalı olacaktır. Elbette bu yöntemin dışında başka uygulamalar da mevcuttur. Ama en pratik ve etkili olanını sizler için yazdık. Belirttiğimiz gibi eğer hala sorununuz gitmediyse başka uygulamaları denemek yerine en kısa zamanda uzman bir doktora muayene olmak faydalı olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.