Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır ?

0 192

Saç Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır ?Saçlarımızın canlı, parlak ve ışıl ışıl olması, güçlü ve bakımlı görünmesi elbette hiç kimsenin reddetmeyeceği durumlardır. Hatta bir çok kişi saçları için bir çok yatırım yapmakta, bakımlara tonlarca para ödemektedir. Bu nedenle bu yazıda daha az maliyetle daha bakımlı ve güzel saçlara ulaşma yolları yer almaktadır.

Saç Uzatma Yöntemleri:

Saçlarınızın daha çabuk uzamasını istiyorsanız öncelikle saçlarınızı iyi tanımanız gerekir. Saç tipine uygun şampuan almak saçların daha hızlı uzamasa ve uzarken de bakımlı olmasına olanak sağlar. Saçlarınızı ne çok sık ne de çok uzun aralıklarla kesmemelisiniz.

Çoğu kuaför saçlarınızı sık kesmenin yararlı olacağını savunur. Oysa saçlarınızın uçlarında kırıklar yoksa bu aslında çok gereksizdir. Bunun yerine saçlarınıza onarıcı bakım kremleri ya da spreyler kullanmayı denemelisiniz. Lakin saçlar yıpranmış ya da saç uçlarınız incelmiş, saçlarınızın kesim modeli bozulmuş ise saçlarınızı kestirmeyi ihmal etmeyiniz.
Aynı zamanda saçlarına içten destek olmak daha etkili yollardadır. Saçları uzatan gıdaları bol miktarda tüketerek saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Saç uzatmada yağlarla ya da bakım ürünleri yardımıyla saçı uzatmak zor iken yumurta, balık, kırmızı et ve baklagiller saçın ihtiyaç duyduğu protein desteğini sağlayarak, sağlıklı bir şekilde saç uzamasını sağlar.
Aynı zamanda saçınıza verdiğiniz şekilde çok önemlidir. Yatarken saçlarınızı örmeniz saçlarınızın daha sağlıklı uzamasında bir başka yoldur. Bir çok bakım yağı, saç maskeleri gibi dış müdahalelere de başvurabilirisiniz fakat saç uzamasında kökten bir çözüm için mutlaka gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saçların Dökülmesini Engelleme

Saçlarınızın dökülmesinin asıl sebebini bulmanız gerekmektedir. Çünkü tek bir saç dökülme sebebi yoktur. Stres, hava kirliliği, fön, saçın zayıflığı, kullanılan şampuanlar gibi pek çok etken sebep olmakadır.
saç dökülmelerinde en etkili yollardan biri sarımsaktır. Sarımsak saç için bir mucizedir. Elbette kötü kokan bir sarımsağı saçlarınıza uygulamak gibi bir şey değil önerimiz. Sarımsak özlü bitkisel şampuan kullanarak bir kaç yıkamada etkisini görebilirsiniz.

Aynı zamanda saçlarınızı çok yüksek ısıda yıkamamalı, ılık ya da soğuk suyla saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlarınızı çok sıkı bağlamamalı, saçlarınızın ve saç köklerinizin zarar görmesini engellemelisiniz.

tüm bunlara rağmen saç dökülmeleri ciddi boyutlara ulaşmış ise, saç ektirme ya da farklı tıbbi müdahalelere karar verebilirsiniz. Fakat uzman bir kişiden yardım almak ve sabırlı olmak sürecin başarılı geçmesine de olanak sağlar.

Saç Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır ?Saçların Matlaşmasını Engelleme

Saçlarımız bizim her ne kadar güzel görünmemizi sağlıyorsa, sağlıksız saçlar da bir o kadar kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Bunun için saçlarınıza kullandığınız bakım ürünlerinin kaliteli ve güvenilir olduğuna mutlaka emin olmalısınız. Aynı zamanda daha sağlık ve canlı, parlak saçlar için her banyodan sonra durulama suyunuza biraz sirke eklemelisiniz.

Et, süt, balık gibi gıdaları bol miktarda tüketerek saçlarınızın daha sağlıklı canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.
Kullandığınız bakım malzemeleri de saçlarınıza zarar veriyor olabilir. Bu nedenle bitki özlü bakım malzemelerini tercih etmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.
Bunun yanı sıra saçların temizliği elbette çok önemlidir. Fakat çok sık saç yıkamak saçtaki belli keratinlerin zarar gömesine sebep olur. Bu sebeple saçlarınızı her gün yıkamayın.

Yazar: Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku