Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sağlığın Yol Arkadaşı Kestane Balı

0 374

Balın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Son derece sağlıklı ve bir doğa mucizesi olan bal arılar sayesinde çeşitli çiçeklerden yapılır. Bunların arasında en bilinenlerinden birisi kestane balıdır. Kestane balının faydalarını sizler için biraz araştırdık.

Kestane balı kahvaltıda tüketilmekten ziyade daha çok sağlık amaçlı tüketilen bir baldır. Yüksek oranda früktoz içerdiği için diğer ballar gibi kolay kolay şekerlenme yapmaz. İçinde çok az oranda asit vardır. Bazen amber rengindedir ama daha çok koyu sarı ile kahverengi arasında bir renkte olur. Kendine has bir tadı vardır ve diğer ballardan daha fazla damakta acılık bırakır. Çok yüksek oranda polen, tanen ve mineral içerir.

Kestane Balının Faydaları

8463_bal_-_3Yaşlanmayı önleyici özelliği vardır. Yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahiptir. Dolayısı ile serbest radikallerin giderilmesinde çok faydalıdır. Bu yönüyle bedenen daha geç yaşlanmasını sağlar ve cildin tazeliğine dolaylı katkısı vardır. Düzenli tüketilirse bu etki ortaya çıkacaktır.

Fiziksel yorgunluğun atılmasına yarar. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki früktoz iyi bir enerji kaynağıdır. Bir kaşık kestane balı yorgunluğunuzu atmanıza 20 dakika içinde yardımcı olacaktır.

Yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Şeker yerine kullanılarak çok şekerli tatlardan hoşlanmayanlar için hafif acı ama tatlılık verici özelliğiyle damaklarda çok farklı bir tat bırakır.

Sivilcelere karşı oldukça yararlıdır. Anti bakteriyel olma özelliği sayesinde doğrudan sivilceler üzerine sürülerek faydasından yararlanılabilir. Bunun yanında cilde oluşan tahrişlere ve hafif kesik ve yaralanmalarda da mikroptan arındırmak amacı ile kullanılır. İltihaplanma da bu sayede önlenmiş olunur.

İçerisinde yüksek oranda B ve C vitamini vardır. Bunun yanında demir açısından da oldukça zengindir. Bu mineraller kasların güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanında kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir. Başta karaciğer ve mide olmak üzere birçok organın sağlıklı işlev göstermesinde yardımcıdır.

Diğer Faydaları

 • Doktorlar tarafından prostat şikâyeti olanlara çok sık tavsiye edilir.
 • Damarları güçlendirerek varisli damar oluşumunu engeller.
 • Memoroit oluşumun mani olur.
 • Sinirleri kuvvetlendirir.
 • Karaciğer yetmezliği olanlara iyi gelir.
 • Anemiye iyi gelir.
 • Astım, bronşit ve nefes darlığı olanların mutlaka tüketmesi gerekir.
 • Adale ve kas ağrılarına iyi gelir.
 • Bağırsakların temizlenmesinde etkilidir ve mideye çok faydalıdır.
 • Bademcik iltihaplanmalarında faydalıdır.
 • İştah açıcı özelliği bilinir.
 • Cilt sağlığına faydalıdır.
 • Yukarıda da belirtildiği gibi tatlı kek, pasta yapımında şeker yerine kullanılarak farklı bir lezzet yaratılmış olur. Dondurma üzerine koyulabilir, çay, süt ve hatta salata üzerine koyulabilir.

Doktorlar tarafında oldukça sık tavsiye edilen bir bal çeşididir. Her gün periyodik olarak tüketilmesi gerekir. Gerek yemeklere konularak ve gerekse doğrudan yenilmek yolu ile mutlaka her gün belli oranda yenilmelidir. Sabah bir akşam bir yemek kaşığı tavsiye edilen orandır. Özellikle sabahları aç karnına tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Ayrıca güne daha enerjik başlamaya da yarayacaktır.

Mutlaka kestane balı tüketmeyi alışkanlık haline getirmek ve özellikle çocukların günde iki kaşık kestane balı yemelerini sağlamak gerekmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku