Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayşe Kulin Kimdir?

0 392

Ayşe Kulin Kimdir?Kaleme almış olduğu biyografik türden eserleri ve bir takım romanları ile Türkiye’de en çok okunan ve adından bahsettiren yazarlardan biri olmuştur. Üslubunun akıcı olması ve yalın bir dil kullanması büyük övgüler almış ve bu sayede birçok ödül kazanmıştır. Birçok eseri beyaz perdeye uyarlanmış olan yazarın, Adı Aylin, Sevdalinka gibi romanları Türk edebiyat mecrasında büyük ilgi görmüştür.
İstanbul, Beyazıt’ta 1941 yılında doğmuş olan Ayşe Kulin’in baba tarafı Bosnalı anne tarafı ise Çerkez’dir. Babasının adı Muhittin, annesinin adı Sitare’dir. İlkokulu Ankara’da okumuş olan yazar, öğretmenlerinin birinden yediği bir tokat sebebi ile okula bir yıl ara verdi. Okulun ismi Ankara Koleji olduğu zaman, Ayşe Kulin üçüncü sınıfa gidiyordu. Ayşe Kulin ilkokul öğrenimini bitirdikten sonra İstanbul’da Arnavutköy ilçesinde Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümüne başladı. Burada yatılı olarak yedi yıl okumuş olan yazarın bu yaşantısının eserlerine olan etkisi büyüktür. 1961 yılında buradan mezun olarak hayalini kurduğu ve üzerinde yoğun çalışmalar yürüttüğü yazarlık mesleğine başlamaya karar verdi. 1960 yılının yaz ayında İstanbul Büyükada’da tanışmış olduğu Mehmet ile aşk yaşamaya başlayan Ayşe Kulin, onunla nişanlanmaya karar vermiştir. Mehmet İngiltere’de okumuş bir fabrikatörün oğludur. Bu sayede yurtdışında üniversite okuma hayaline de ulaşmış olan Ayşe, 1961 yılında onunla evlenir. Hilton’da dünya evine giren çift, yurtdışına çıkarlar. Roma ve Paris’ten sonra Londra’ya yerleşmekte karar kılarlar. İki çocuğunun olması onun eğitim hayallerini bir nebze aksatsa da Ayşe Kulin bu durumun üstesinden gelmeyi başarıyor.

Gazete ve dergilerin editörlüğünü yapan ve muhabir olarak çalışan Ayşe Kulin, uzun yıllar boyunca televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı olarak görev aldı. Aynı zamanda sanat yönetmenliği ve senaristliği ile de bilinir. 1967’de Otomobil dergisinde yazı işleri müdürü olarak görev aldı. Beş yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesinde makale ve köşe yazıları yazdı. Adı Aylin adlı romanının çıkış yapması ile Milliyet Gazetesi’nde yazmaya başladı. 1997 yılında bu öykü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce yılın yazarı olarak seçildi.

Ayşe Kulin Kimdir?Eserleri:
*Güneşe Dön Yüzünü (öykü)
*Bir Tatlı Huzur (biyografi)
*Adı: Aylin (biyografik roman)
*Geniş Zamanlar (öykü)
*Foto Sabah Resimleri (öykü)
*Sevdalinka (roman)
*Füreya (biyografik roman)
*Köprü (roman)
*Nefes Nefese (roman)
*İçimde Kızıl Bir Gül Gibi (deneme)
* Babama (otobiyografi)
* Kardelenler (araştırma)
* Gece Sesleri (roman)
* Bir Gün (roman)
* Bir Varmış Bir Yokmuş (öykü)
* Veda (roman)
* Sit Nene`nin Masalları (çocuk kitabı)
* Umut (roman)
* Taş Duvar Açık Pencere (derleme)
* Türkan (biyografik roman)
* Hayat
* Hüzün
* Gizli Anların Yolcusu (roman)
* Bora’nın Kitabı (roman)
* Dönüş (roman)
* Hayal (biyografik roman)
* Handan
* Tutsak Güneş
* Kanadı Kırık Kuşlar
*Kördüğüm

Kaynakça:
http://www.biyografi.info/kisi/ayse-kulin
https://www.turkedebiyati.org/yazarlar/ayse-kulin.html

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.