Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Saçlar Çoğalır mı?

0 3

Hamilelik dönemi bir bayan için birçok değişikliği beraberinde getirir. Bu değişiklikler hep vücut açısından hem sağlık açısından hem de psikoloji açısından olur. Ama bu süreçte en olumlu değişme saç konusunda olur. Özellikle saçı az olan bayanlar hamilelikleri boyunca saçlarının arttığını ve daha çabuk uzadığını fark ederler. Tabi bu durum kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak saçlar çoğalır. Bunun sebebi hormonlardaki değişikliklerdir. Vücuttaki gelişme hormonları saç diplerindeki hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Böylece saç üretimi artar ve saçlar çoğalır. Ayrıca östrojen hormonları üst düzeydedir. Bu hormonlarda saçların gürleşmesinde en büyük etkendir.
Aslında sadece saçlar gürleşmez, vücudun her yerindeki kıllarda artma görülür. Bu kıllar ve tüyler sadece çoğalmaz aynı zamanda hızlı bir şekilde uzar. Vücudun kıl olmayan bölgelerinde dahi kıllanma görülebilir. Bu dönemde ilaçlarla ve lazer gibi yöntemlerle kıllardan kurtulmaya çalışılmamalıdır. Bu bebeğe zarar verebilir.
Saçlardaki değişim de sadece gürleşme şeklinde değil aynı zamanda güçlenmesi, yağlı saçların kuru olması, kuru saçların çabuk yağlanması, düz saçların kıvırcık olması, kıvırcık saçların düz olması şeklinde sıralanabilir.

Hamilelik döneminde saçlar artıyor ya da aynı düzeyde duruyorsa bir endişe yaşanmaz ama saçlar dökülüyor ise endişe yaşanır. Çünkü bu vücutta bazı eksiklikler olduğunu gösterebilir. Bunun için doktordan yardım alınmasında fayda vardır. Gerekli testler yapılarak vücutta neyin eksik olduğu tespit edilir. Ve gerekli görülürse tedavi edilir. Annenin vücudundaki eksiklikler bebeğinde sağlıklı gelişmesini etkileyebilir. Bu eksiklikler genellikle demir ve protein eksikliğidir.
Hamilelik boyunca saçlar doğal akışına bırakılmalıdır. Çünkü bu saçlara uygulanan işlemler saçların yıpranmasına sebep olur.Özellikle boya işlemlerinin ertelenmesinde fayda vardır.
Saçları artan anneler doğum sonrası ise bu artan saçların hızla döküldüğünü fark eder. Özellikle doğumdan sonraki birkaç ay içinde saçlarda yoğun bir dökülme gerçekleşir. Bu yine hormonlarla ilgili bir durumdur. Östrojen hormonu normal düzeye iner. Doğumdan sonraki dönemde saç dökülmesi 6 ay kadar sürer. 6 aydan sonra ise kişinin normal saç miktarı düzeyine ulaşılır.

NOT : Hamilelikte saç dökülmesi ya da saçların gürleşmesi geçici bir durumdur. Bu yüzden ne döküldüğü için üzülmek ne de gürleştiği için sevinmek gerekir. Her iki durumda da geçici bir durum yaşandığının farkında olup çok fazla müdahale etmemek en doğrusudur.

Kaynakça:
www.sagligimizicin.com › Hamilelik Dönemindeki sorunlar ve hastalıklar
happycenter.com.tr/happylife/anne-ve-bebek/hamilelik-doneminde-saclar-gurlesiyor/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.