Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Peynir Alerjisi Nedir ?

0 692

Peynir Alerjisi Nedir ?Genelde süt alerjisi olarak tanımlanan peynir alerjisi en çok çocuklarda görülür. Zayıf bir bağışıklık sonrası meydana gelen,Kazein ve peyniraltı suyu barındıran,peynirlerin tüketiminde ortaya çıkar.Bu yüksek miktarda yer alan proteinler, bağışıklık sistemi için son derece tehlikeli görünmektedir.Bu nedenle,vücuda yerleşen yersiz proteinleri atmak gerekir. peynirin içeriğinde sizin bilmediğiniz bir madde ,yani,immunglobulin E denilen bir antikor salgılar. Peynir alerjisi gerçekten doğal parmesan gibi maddelere yol açıyor. Bununla beraber,Camembert, Brie, gruyere, Kaşar ve Rokfor gibi çok tüketilen ve sevilerek yenilen peynir türlerinde de histamin duyarlılığı oldukça fazla görünüyor. Bundan en çok etkilenen çocuklar ve yaşlılardır. Bazı besinlerde de peynir alerjisinde olduğu gibi semptomlar gözlenebilir.Besinlerin yenmeden önce pişirilme süresi de çok önemlidir. Hatta bunların başında, kızartma, fermentasyon, tütsüleme gibi işlemler sağlayan maddeler,alerji yaratma etkisini değiştirebilir. Alerji vücudun kabul edemediği maddelerden,ve değişik kimyasal içeriklerden haz alamadığı her durumda gerçekleşir.

Peynir Alerjisi Nedir ?Peynir alerjisi,peynirin yapılma esnasında,elde edilen bazı maddelerden de oluşabilir. Peynir alırken pazar peynirini seçmemek gerekir. Eğer pazar tezgahlarında peynir kireç rengi kadar beyaz ise ve yağlı ise bunu düşünmeniz gerekir. Sağlıklı peynir,renginden de duruşundan da kendini belli eder. Öncelikle peynir alerjisi geçiren birinin sürekli yüzü kızarıktır. Yanak ve burun kısımlarında kızarıklar fazlası ile oluşur. Göz bebeklerinde inanılmaz küçülmeler gerçekleşmiştir. Yüzü soluk ve kişi sürekli yorgundur. Kusma,bulantı ve ishal görülebilir. Yediklerinden bir anlık tiksinti duyabilir.

Peynir Alerjisi Nedir ?Peynirin aşırı tuzlusu da alerjiye neden olabilir. Peynir suyunun içinde fazla bekletilmiş tuzlu sulu peynirlerde,alerji vücuda hızla dağılır. Peynir alerjisinin fazla proteinler ve değişik maddelerden meydana geldiğini unutmayınız. Mümkün oldukça testlerden tam puan almış,sağlık kurallarına uygun,kapalı ambalajlarda muhafaza edilmiş sağlıklı ürünler alın. Peynirin fazla tüketilmesi de besin zehirlenmesine ve çeşitli alerjilerin vücutta patlak göstermesine yol açar. Süt alerjisi olarak bilinen peynirin,hangi sütten elde edildiği de araştırılmalıdır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
öncesağlık.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...