Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Badminton ve Tarihçesi

0 1.041

5270_top_ve_raketBadminton, raket ve tüy topla oynanan, teniste olduğu gibi topun rakip alanına gönderilip, karşılanması şeklinde devam eden, tekler ve çiftler şeklinde oynanabilen bir spor türüdür.

Badmintonun Tarihçesi

Çinlilerde M.Ö 5. yy’ da badmintona benzeyen Ti Jian Zi(di-dzyau-ci) adlı oyun sarayda oynanırdı. Sarayda oynanmasına neden olarak, tüy topun hafifliği ve rüzgarla bile yön değiştirmesi gösterilebilir. Belli miktarda kaz tüyünün vişneye geçirilip kurutulmasıyla tüy top oluşturulur, raket benzeri sopalarla da bu oyunu oynarlardı. Daha sonra Hindistan’ da geliştirilerek poona ve pune oyunu adını aldı. Japonya‘da özellikle 14. yy’ dan sonra halk tarafından çok sevilerek ve ilgiyle izlenerek oynandı. Marco Polo sayesinde bu oyun Asya’dan Avrupa’ya getirilmiştir. Oyunun adı aslında “Badminton” isimli bir kasabada yaygınlaşmasından doğmuştur.

5270_tuy_topİlk kez Londra’da Uluslar Arası Badminton federasyonu (IBF) kuruldu. Çin Halk Cumhuriyeti çeşitli sebeplerle IBF’ ye kabul edilmedi. Bu durum üzerine Çin önderliğinde üçüncü dünya ülkeleri Dünya Badminton Federasyonunu kurdular. (WBF) 1981′ de bu durum bozuldu ve şu an bütün ülkeler badminton sporunda, Uluslar Arası Badminton Federasyonu adı altında toplanmıştır. Türkiye Badminton Fedarasyonu (TBF) 1992 yılında kurulmuş ve ilk defa başkanlığını İrfan YILDIRIM yapmıştır.

5270_sahaKullanılan Malzemeler

Badminton raketi uzun ince bir sap ve yumurta şeklinde vuruş alanına sahiptir. Raket çok hafiftir ve kullanıldığı malzeme ağırlığını etkiler. Genellikle karbon, titanyum gibi maddeler kullanılır. Teller misinadan veya bağırsaktan yapılır. Raket tutma yerine terden dolayı hakimiyeti kaybetmemek için grip sarılır.

Badminton topu mantar ve tüy veya plastikten yapılır. Tüy toplar müsabakada kullanılırken, plastikten yapılanlar antrenmanlarda kullanılırlar. Dünyanın en hızlı topu olarak kabul edilmektedir.
Badminton filesi ip ya da plastik malzemeden üretilmektedir. Sahanın ortasına yüksekliği 1.524 m, eni 76 m olarak kurulur.

Oynanılması

Badminton açık havada da oynanabilmesine rağmen çevresel şartların olumsuz etkilerinden dolayı salonda oynanır ve salon sporu olarak kabul görür. Her yaştan ve her seviyeden insanın oynayabileceği bir spordur. iki kişi veya dört kişi halinde oynanabilir. Oyun set usulüne göre puanlanır.3 set sürer 15 puan alan taraf seti almış olur. Berabere kalındığında set 3 sayı uzatılır.

Kaynakça:
http://www.forumdas.net/konu/badminton-raketinin-ozellikleri.186660/
Mehmet YORULMAZLAR, Abdurrahman KEPOĞLU – Badminton teknik öğretimi, taktik ve kuralları

Yazar:Didem Sertdemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.