Dünyanın En Çok Yolcu Taşıyan Metrosu: "Pekin Metrosu"

Pekin Metrosu, Asya ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de bulunan bir toplu ulaşım hizmetidir. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in Pekin şehrinde bulunan bu metro, her gün milyonlarca Pekinliye ve Pekin’i ziyarete gelmiş olan turistlere ulaşım kolaylığı sunmaktadır. Son derece kalabalık bir ülke olması sebebiyle, yoğun bir araç ve yaya trafiğine sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti, vatandaşlarını rahatlamak için II. Dünya Savaşı sonrasında çeşitli yatırımlar yapmıştır. Bunlar arasında devasa otobanlar, köprüler, hava meydanları gibi projeler de bulunmakta idi. Tasarlanan birçok proje başarılı bir şekilde hayata geçirildi. Bu projeler arasında başkent Pekin için düşünülen yer altı ulaşım sistemleri de vardı. Günümüzde metro olarak adlandırılan bu sistem, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından tasarlansa da profesyonel anlamda hayata geçiş imkanı ancak 19. yüzyılda olabilmiştir. Bunu da başaran ilk olarak Britanyalılardır. Dünyanın en eski metrosuna ev sahipliği yapan Birleşik Krallık’ın Londra şehri, bir anlamda diğer büyük şehirlere de örnek olmuştur.

Birleşik Krallık’ın bu adımını Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya gibi ülkeler peş peşe izlemiş ve en kalabalık nüfusa sahip olan Çin, bu teknolojiye ancak 20. yüzyılın ikinci yarısında geçebilmiştir. Her ne kadar metro ile toplu taşımacılığa geçiş endüstriyelleşmiş birçok ülkeden çok sonra olsa da, Çin aradaki mesafeyi çok kısa bir sürede kapatmıştır. Günümüz itibariyle dünyanın en önde gelen metroları arasında yer alan Pekin Metrosu, taşıdığı yolcu sayısı ile dünyada tektir. Hiçbir metro, Pekin Metrosu kadar yolcu taşımamaktadır. Bu anlamda rekortmen olan bu ulaşım hattı, Çinlilerin gurur duyduğu bir proje haline gelmiştir. Dünyanın en yoğun yolcu trafiğine sahip olan Pekin Metrosu, günlük olarak 13 milyon civarında yolcu taşımaktadır. Bu İstanbul’un resmi nüfusuna eşdeğerdir. Ülkenin Şangay Metrosu ile beraber en çok yolcu taşıyan toplu ulaşım aracı olan Pekin Metrosu, yılda 3,7 milyar insana hizmet vermesiyle de oldukça dikkat çekicidir. Çin metro ile yolcu taşımacılığı konusunda küresel bir marka haline gelmiştir. Bunun nedeni, en uzun ve en çok yolcu taşıyan metro hattının Çin şehirlerinde bulunmasıdır.

Dünyanın en popüler metrolarından biri olan Pekin Metrosu, 574km’lik bir uzunluğa sahiptir. Hat bünyesinde toplam 19 güzergah bulunur ve bu güzergahların toplum istasyon sayısı ise 345’tir. Bu alanda Pekin Metrosu, New York Metrosu’ndan hemen sonra gelir. 1 Ekim 1969 tarihinde hizmete giren bu metro, Çin Halk Cumhuriyeti’nin teknoloji ve mühendislik alanında ne kadar hızlı bir ivme yakaladığını da açıkça ortaya koymaktadır. Hat toplam 4946 adet tren ve vagonla hizmet vermektedir. Küresel bir güç haline gelen Çin Halk Cumhuriyeti, bu projeden daha da etkileyici birkaç metro projesine daha sahiptir. Önümüzdeki yıllarda o projelerin de hayata geçmesi sonrasında ülke marka değerine katkı sağlamaya devam edecektir.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar