Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bahçe Sanatı ve Bahçıvanlık Nedir?

0 330

Bahçe Sanatı ve Bahçıvanlık Nedir?Bahçıvanlık, bahçedeki bitkileri ekip, büyütüp ve bitkilerle ilgili bakım, düzenleme işleriyle uğraşan meslektir. Bahçe işleri, uzun zaman önce temel bir ihtiyacı başlattı ve muhtemelen insanlar tarafından bilinen ilk eğlendirici etkinliğe dönüştü. İnsanlığın tarım toplumunun yaşandığı dönemlerde çoğu kişinin bahçıvanlık yaptığı bilinir.

Günümüzde, eğlence bahçeciliği türünde bir hobi olarak çeşitli türleri vardır; bilim, botanik ve bahçıvanlık türünde; ve tarımın pazarlama faaliyetleri bir kaç türüdür. Bahçe faaliyetleri beraberinde sanayii alanında yeni üretimlere de ön ayak oldu. Fabrika gibi işletmeler, en temel bahçe mallarından ticari çiftlikte kullanılan hasat ve işleme aletlerine kadar olan her şeyi imal ettiler.

Bitkileri seçin ve bahçenizi araştırın
Muhtemelen, bahçıvanın en yaygın amacı, kendilerine ve diğer insanlara keyif katacak güzel bir şeyler üretmektir. Bir uzman olmak için tamamen gerekli olmasa da, iyi nihai bir sonuç elde etmek için bazı temel bilgiler edinilmelidir.

Örneğin, bahçenizin bulunduğu yerde bulunan toprak ve topoğrafya ile birlikte, karakteristik ikliminiz için hangi bitkilerin ideal olduğunu bilmeniz gerekir. Gölgeli yerlere, kısmen gölgeli veya güneşli bölgelere hangi bitkilerin uygun olduğunu da bilmelisiniz. Bu bilgi, bugün hemen her çiçekçide veya kütüphanelerden edinilebilen çok sayıda el kitabında kolayca bulunabilir. Ayrıca internet de ev bahçeleri için değerli bir bilgi kaynağıdır.

Bahçe Sanatı ve Bahçıvanlık Nedir?Bahçenizi planlama
Çok fazla ek iş gibi görünse de, ekim başlamadan önce temel bir plan yapmak her zaman en iyisidir. Yönteminizi hazırlamanın amacı hem göz alıcı hem de pratik bir sonuç elde etmektir. Verimlilik, bahçeniz bittikten sonra bahçenizi korumanın ne kadar kolay olduğunu belirleyecektir. Nihai sonucu denemek ve görselleştirmek için hazırlık yapmak da gereklidir.

Seçilen renkler birbirleriyle uyumlu mu olacak? Belli bir seçimin son boyutu komşu bitkileri gölgede bırakacak mı? Nihai büyüklük binalar, elektrik hatları veya telefon hatları için tehlike oluşturabilir mi? Neticede, ağaçlar veya büyük çalılar dikiyorsanız, su ve drenaj boruları ile sorun yaratmamak ve temelleri oluşturmak için kök sisteminin kapsamını hesaba katmanız gerekecektir.

Dizayn (Bitki ve ağaçların nereye yerleştirileceği)
Bahçenizi planlarken göz önüne alınması gereken birkaç husus vardır. Dizayn, bahçede bulunan bitki ve ağaçların, yerleştirilecek taş yolların, herhangi bir yüzme havuzu, duvarlar veya çitlerle birlikte yerleştirilmesidir. Edecek kuvvetli rüzgarların yönünü, olumsuz diğer hava şartlarınında hesaba katılması gerek. Bu durumların belirli bitki türleri üzerinde ciddi etkileri olabilir mi? Kentleşmiş bir bölgede yaşıyorsanız, tasarımlarınızın onlarla eşleşip uyuşmaması için bitişik binaları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bahçe Sanatı ve Bahçıvanlık Nedir?Japon Bahçeleri
Japon bahçelerinin ruhunu yakalamak için anlaşılması gereken bazı temel ilkeler var. En önemlisi, doğa için çalışmalısınız. Oluşturacağınız bahçe sizi simgelemeli, hatta sizi idealleştirebilmeli, fakat doğanın kendisinin yapamayacağı canlı olmayan yapay bir bir bahçe yaratmamalısınız.

Japon bahçeleri mistik atmosferin en yoğun yaşandığı yerlerdir. Ruhlarını dinlendirir ve doğanın sunduğu bitkilerle şifayı ararlar.

Üç ana Japon Bahçesi tarzı vardır.

1)Düz Bahçe (Hiraniwa)
2)Tepek ve Havuz (Chisen-Kaiyu-skiki)
3)Çay Bahçeleri (Rojiniwa)

Beş ana Japon Bahçesi bileşeni mevcuttur. Bunlar;

1)Ekiciler (Shokobutsu)
2)Rock (Ishi)
3)Su (Mizu)
4)Süsler (Tenkebutsu)
5)Ödünç Sahne (Shakkei)

Bahçe Sanatı ve Bahçıvanlık Nedir?Bahçe tasarımı
Bir bahçe tasarımı kesinlikle kişinin kendi fikirlerinden esinlenmelidir. Kişi iç dünyasına verebileceği huzuru bahçesine yansıtmalıdır. Heykkeller, figürler, çeşmeler, koltuklar gibi tasarımcı özelliklerle birlikte özel bitki çalıları kullanarak güzel bir bahçe tasarımı tercih edilebilir. Bu bahçeler normalde düzenlemelerinde ‘görünüşlü düz ile’ geometrik ‘ çizgiler, normal eğriler ve simetrik kararlılıkla yapılır. Diğer bireyler, bahçeleri için doğal görünüm ve hisleri tercih edebilir, daha birçok yerel bitki ve yerinde doğal olarak bulunan kayalar ve taşlar gibi şeylerden faydalanabilirler.

Bölgenizin büyüklüğüne göre, iki tasarımın birleşimini bile yapabilirsiniz. Bu, resmi tasarımın evin yakınına dahil edilmesiyle ve kayıt dışı desene uzaklaşarak yapılabilir. Her şey kişisel zevkinize göre belirlenir. Bununla birlikte, akılda tutmak gerekirse, ilk önce ‘doğa’ sözü vardı.

18. yüzyıl İngiliz şairi Alexander Pope, bahçelerin bitki ve tasarımlarını öğrendi ve şu şiiri yazdı: ‘Bahçe Tasarımı Üzerine’ şiiri yazdı: “Terasın şişmesini sağlamak ya da boğazını batırmak için, doğanın asla unutulmasına izin vermeyelim.”

Bu yüzden sürekli çalışmaya devam ederek temel tasarımınızı tasarlamaya başlayın. Unutmayın, doğa biz insanlar için var.

Yazar: Osman Uçar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.