Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ballı Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 573

Ballı Yeşil Çay Nedir?

8158_42Siyah çay ve yeşil çay aynı bitkiden üretilmektedir. Ancak siyah çay oksidasyona maruz kalmaktadır ve bu oksidasyon bitkinin yapısını bozmaktadır. Ancak siyah çayın ve yeşil çayın içerisindeki kafein miktarı aynıdır. Antioksidan çevre koşullarından ya da vücudun normal bolik faaliyetleri sırasında oluşabilir. Mesela hava kirliliği, güneş ışınları ve stresten dolayı oluşabilir. Bu yüzden vücut erken yaşlanabilir ve kanser riski artar. Bu yüzden yeşil çay vücudunuzu korumada önemli bir faktördür.

Ballı Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay güzellik için sıklıkla kullanılmaktadır. Ballı yeşil çay cildin gençleşmesini, pürüzsüz görünmesini sağlar.

Ballı Yeşil Çay Solüsyonu

Ballı yeşil çay solüsyonunu hazırlarken az miktarlarda kullanın ki bayatlamasın. 1 fincan yeşil çayı 1 litre kaynamış suda demleyin. Ardından içine 1 çay kaşığı bal katın. Soğuyunca pamuk yardımı ile yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Ağız Bakımı İçin Ballı Yeşil Çay

Ballı yeşil çayın faydaları içinde ağız bakımına iyi gelmesi de vardır. Ballı yeşil çay solüsyonuyla gargara yapın.

Ayaklar İçin Ballı Yeşil Çay

8158_43Ayak mantarlarından korunmak için ya da kurtulmak için ballı yeşil çaydan yararlanabilirsiniz. Ayaklarınızı ıslatın ve solüsyonu ayaklarınıza sürüp ayaklarınızı dinlendirin. Saatlerce yorgun düşmüş ayaklarınız bu sayede dinlenecektir.

Ergenlik Sivilceleri İçin

Ballı yeşil çayın faydaları arasında ergenlik sivilcelerine de iyi gelmesi yer alır. 1 poşet yeşil çayı, 1 ampul C vitaminini ve 1 kahve fincanı balı robotta çekip krem haline getirin. Ardından kremi göz çevresi haricindeki bütün yüzünüze daire şeklinde masaj yaparak sürün. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ardından havluyu yüzünüze bastırmadan yüzünüzü kurulayın. Havluyu yüzünüze bastırmamaya dikkat edin. Çünkü yüzünüz yara olabilir.

Yeşil çayın içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafein yeşil çayı tüketen insanlarda uykusuzluk yapmaktadır. Ancak bazı hastaların kafein alması doktorları tarafından yasaklanmıştır. Çünkü bu hastalara kafein zarar vermektedir. Yeşil çaydaki kafeini azaltmak için ise ilk demlendiği zaman 30 saniye beklenilmelidir ve o dem dökülüp çay tekrar demlenmelidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.