Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Banka Nasıl Seçilir?

0 201

Paranızla ilgilenecek bir finans kurumu seçmek, verebileceğiniz en önemli finansal kararlardan biridir. Farklı bankalar çok farklı düzeylerde hizmet sunar, farklı düzeylerde ücret talep eder ve paranız için size önemli ölçüde farklı miktarlarda faiz öder.Banka Nasıl Seçilir?

Pratikte bu, sizin için en iyi bankayı seçmenin nadiren tek seferlik bir süreç olduğu anlamına gelir. Sizin için en iyi banka, finansal ve yatırım hedefleriniz geliştikçe muhtemelen yaşamınız boyunca değişecektir. Bu nedenle, yararlı bir tavsiye, sahip olabileceğiniz banka hesabı sayısında veya bir bankayı diğeriyle ne sıklıkta değiştireceğinizde bir sınır olmadığını hatırlamaktır.

Tıpkı yatırımlarınızda olduğu gibi banka hesaplarınızı da çeşitlendirmek paranızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir. Bu kılavuzda, çek ve tasarruf hesapları için banka seçiminde en önemli üç faktörü inceleyeceğiz: bankanın türü, uyguladığı oran ve ücretler ve sunduğu ekstra özellikler.

Anahtar Algılar

Makul bir şekilde banka olarak adlandırılabilecek üç ana finansal kurum türü vardır: geleneksel tuğla ve harç bankaları, çevrimiçi bankalar ve kredi birlikleri. Tüm pazarlama aldatmacalarının ötesine baktığınızda, çoğu banka hesabının aldıkları ücretler ve ödedikleri faiz oranlarıyla ayırt edilebileceğini göreceksiniz. İçinizin rahat olması, muhtemelen herhangi bir banka tarafından sunulan en önemli hizmettir ve seçiminizin önemli bir parçası olmalıdır.

Banka Türleri

Banka seçiminde ilk ve en temel faktör, sizin için doğru olan kurum türüdür. Makul bir şekilde banka olarak adlandırılabilecek en az üç farklı finansal kurum türü vardır ve bunların her biri kendine özgü avantaj ve dezavantajlar sunar.

Geleneksel Bankalar

Geleneksel bankalar, çoğu insanın banka denince aklına gelen bankalardır. Bu bankalar müşterilerine büyük ölçüde gerçek mekanda faaliyet gösteren ofislerden oluşan bir ağ aracılığıyla hizmet sunar ve hem kendi müşterilerine hem de diğer bankaların müşterilerine ATM’ler sağlar. Birçoğu fatura ödeme ve para yatırma işlemleri için online bankacılık hizmetleri de sunmaya başlamıştır.

Bu bankalar en uzun süredir var olmalarına rağmen, bugün geleneksel bir bankayı çevrimiçi rakiplerine veya kredi birliklerine tercih etmek için daha az neden var. Göreceğimiz gibi, bu kurumların her ikisi de geleneksel bankalardan daha düşük ücretler sunmaktadır.

Bununla birlikte, bankacılık işlemlerinizi şahsen yapmayı tercih edebilirsiniz. Bir sorunuz veya sorununuz varsa, yerel şubenize gidebilir ve bu konuda biriyle konuşabilirsiniz. Bu, geleneksel bir bankayı sizin için doğru seçim haline getirebilir. Ancak yine de sizin için mevcut olan diğer seçeneklere göz atmaya değer.

Çevrimiçi BankalarBanka Nasıl Seçilir?

Online bankalar 20 yıl önce nispeten nadirdi, ancak popülerlikleri zamanla arttı ve bugün onları geleneksel bankalar için doğrudan rakip haline getirdi. Online bankaların fiziksel şubeleri daha az olduğundan ya da hiç olmadığından, genel giderleri geleneksel bankalarınkinden çok daha düşüktür ve bu da ücretlerinin de genellikle çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, birçok kişi tamamen çevrimiçi bankalar tarafından sunulan müşteri hizmetlerini sinir bozucu bulmaktadır. Sektör bunun farkında. En iyi online bankalar artık kapsamlı müşteri destek seçenekleri sunuyor, ancak yine de bir banka çalışanıyla yüz yüze konuşmak için bir şubeye gidemezsiniz.

Son yıllarda, online bankalar ve geleneksel bankalar arasındaki ayrım çizgisi, ikincisi tarafından sunulan dijital hizmetler ve araçlar daha gelişmiş hale geldikçe giderek bulanıklaştı. Bu, dijital bankacılığın rahatlığına erişirken geleneksel bir şubenin avantajlarından yararlanmanın mümkün olabileceği anlamına gelir.

Kredi Birlikleri

Kredi birlikleri genellikle geleneksel ve çevrimiçi bankalara bir alternatif olarak göz ardı edilir, ancak onları iyi bir seçim haline getirebilecek avantajları vardır.

İlk olarak, kredi birlikleri kâr amacı gütmeyen finansal kooperatiflerdir. Bu, üyelere ait oldukları anlamına gelir, bu nedenle karlar üyelerine daha düşük ücretler ve mevduat hesaplarında daha yüksek faiz oranları yoluyla iade edilir. Buna karşın, kamuya ait geleneksel bankalar gelir hedeflerini tutturmak zorundadır ve hissedarlara karşı sorumludur.

İkincisi, çoğu kredi birliği yerel topluluklarıyla gerçek ilişkiler sürdürür. Eğer toplumunuza bir şeyler veren bir banka istiyorsanız, bir kredi birliği sizin için doğal bir seçim olabilir.

Ancak, kredi birlikleri üyelerin hizmetlere erişimi için oldukça katı kurallara sahip olabilir ve hepsi çevrimiçi bankacılık gibi özellikler sunmaz. Bu, düzenli olarak erişmeniz ve çalışmanız gereken bir çek hesabı için optimumdan daha az uygun bir seçim olabilir.

Ücretler ve Faiz Oranları

Banka seçiminde dikkate alınması gereken bir sonraki faktör, bir kurumun ücretleri ve sunduğu faiz oranlarıdır. Çoğu kişi iki temel hesaba sahip olacaktır: bir nakit hesabı ve bir tasarruf hesabı. Her bir hesap türü için ihtiyacınız olan özellikler farklılık gösterecektir ve çoğu zaman bu hesapların farklı kurumlarda olması mantıklıdır.

Bilmeniz Gereken Ücretler

Çoğu banka bir nakit hesabı bulundurmak için aylık bir ücret talep eder, ancak bu ücretler büyük ölçüde değişebilir. Ve bir banka, asgari bakiye gereksinimini karşılama ve sürdürme veya maaş çekleriniz için doğrudan para yatırma ayarlama gibi belirli kriterleri karşılamanız durumunda bu ücretlerden feragat edebilir veya bunları düşürebilir.

Bu ücretleri minimumda tutmak için, bir bankanın bir nakit hesabı kullanmak için sizden gerçekte ne talep edeceğini anlamak önemlidir. Aşağıdakileri içerebilecek ortak ücretleri sorun:

Aylık bakım ücretleriBanka Nasıl Seçilir?
Kredili mevduat ücretleri
Beyan ücretleri
Ödeme durdurma ücretleri
İade edilen çek ücretleri
Havale ücretleri
Kasiyer çeki ücretleri
Onaylı çek ücretleri
Ağ dışı ATM ücretleri

Ücretler, çek hesapları arasında açık ara en büyük ayırt edici faktördür. Diğer her şey eşit olduğunda, en düşük ücrete sahip nakit hesabını seçmelisiniz.

Faiz Oranları

Tasarruf hesabınız için farklı bir dizi özellik arayın. Bir tasarruf hesabına nakit hesabı kadar sık erişmeniz gerekmez, bu nedenle uygulama veya çevrimiçi bankacılık hizmetlerine ihtiyaç duymanız pek olası değildir. Ve sık sık para çekmediğiniz sürece, çoğu tasarruf hesabı yüksek ücretlerle gelmez.

Bunun yerine, bu mevduat hesaplarının farklılık göstermesinin başlıca yolu ödedikleri faiz oranlarıdır. Bunlar büyük ölçüde değişebilir ve en iyi oranlar genellikle kredi birlikleri veya çevrimiçi bankalar tarafından sunulanlardır. Tasarruflarınız için en iyi faiz oranını bulmak için etrafta alışveriş yapın.

Ekstra Özellikler

Şimdiye kadar ele aldığımız iki faktör, seçtiğiniz kurumun türü ve size ücret veya faiz kaybı olarak maliyeti, banka seçiminin en temel yönleridir. Ancak, çoğu banka sizin için çok önemli olabilecek bir dizi başka hizmet, indirim veya özellik de sunacaktır.

Herkesin ihtiyaçları farklı olduğundan, şu anda sahip olduğunuz hesapları nasıl kullandığınızı ve ücretlerde veya zamanda nerede para kaybettiğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Ardından size daha uygun bir banka arayın. Önemli faktörler şunları içerebilir:

Çevrimiçi ve uygulama tabanlı bankacılık. Çoğu banka artık bu seçenekleri sunuyor. Hesabınızı çok kullanıyorsanız, özellikle yeni ödemeler yapmak veya otomatik ödeme talimatlarını yönetmek için tam özellikli bir çevrimiçi hizmet size çok zaman kazandırabilir.

Yerel şubeler ve ATM’ler. Bankanızla esas olarak çevrimiçi işlem yapıyor olsanız bile, bir şubeyi ziyaret etmenin daha kolay olduğu zamanlar olabilir. Birçok kişi için yerel bir banka şubesine sahip olmak, en azından çek hesapları için bir zorunluluktur. Benzer şekilde, ATM makinelerinden oluşan bir ağ sizin için önemli olabilir. Örneğin, sık seyahat ediyorsanız ve yoldayken nakde hazır erişime ihtiyacınız varsa.

Güvenlik. Çoğu banka kayıplara karşı sigortalı olsa da, çevrimiçi hizmetler için sundukları güvenlik seviyesi konusunda hala farklılık göstermektedirler. Son zamanlarda hangi bankaların güvenlik ihlalleri yaşadığını görmek için haberleri hızlıca taramak, bu konuda bir bankayı elemenize yardımcı olabilir.

Bu son nokta bir diğeriyle bağlantılıdır. Sonuçta seçtiğiniz banka güvendiğiniz bir banka olmalıdır. Pek çok kişi hala banka kararını ebeveynlerinin bankacılık yaptığı şirkete göre ya da sadece büyük bir ulusal bankanın adına ve itibarına güvendikleri için veriyor. Bunda yanlış bir şey yok. Gönül rahatlığı tartışmasız herhangi bir banka tarafından sunulan en önemli hizmettir ve karar verme sürecinizin bir parçası olmalıdır.

Alt SatırBanka Nasıl Seçilir?

Bir banka seçmenin en iyi yolu oldukça kolay bir şekilde özetlenebilir. İyi bir banka aşağıdakilerden biridir:

Paranıza kolayca erişmenizi sağlayan.
Fahiş ücretler talep etmez.
Tasarruflarınız için iyi bir faiz oranı sunar.
Harika çevrimiçi ve uygulama tabanlı bankacılık hizmetlerine sahip.
Mükemmel müşteri hizmeti sağlar.
Paranız konusunda güvenilirdir.

Bu nedenle bir liste yapın, bazı seçenekleri bu kriterlere göre sıralayın ve hangi banka veya kredi birliğinin en üstte çıktığını görün. Unutmayın, ilk tercihiniz sizin için uygun değilse daha sonra fikrinizi her zaman değiştirebilir veya ikinci bir hesap açabilirsiniz.

Kaynakça:
Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.