Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otomatik Vezne Makinesi (ATM) Nedir?

0 33

Otomatik vezne makinesi (ATM), müşterilerin bir şube temsilcisinin veya veznedarın yardımı olmadan temel işlemleri tamamlamasına olanak tanıyan elektronik bir bankacılık noktasıdır. Kredi kartı ya da banka kartı olan herkes, Türkiye’de ya da yurtdışında çoğu ATM’den nakit paraya erişebilir.Otomatik Vezne Makinesi (ATM) Nedir?

ATM’ler kullanışlıdır ve tüketicilerin para yatırma, nakit çekme, fatura ödeme ve hesaplar arasında transfer gibi hızlı self-servis işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır. Nakit çekme işlemleri için genellikle hesabın bulunduğu banka, ATM operatörü veya her ikisi tarafından ücret alınır. Bu ücretlerin bir kısmı veya tamamı, doğrudan hesabın bulunduğu banka tarafından işletilen bir ATM kullanılarak önlenebilir. Yurtdışında bir ATM kullanmak Türkiye’de bir ATM kullanmaktan daha pahalıya mal olabilir.

ATM’ler dünyanın farklı yerlerinde otomatik banka makineleri (ABM’ler) veya bankamatikler olarak bilinir.

Otomatik vezne makineleri (ATM’ler), insanların bankalarının bir şubesine gitmeden işlemlerini tamamlamalarına olanak tanıyan elektronik bankacılık satış noktalarıdır.

Bazı ATM’ler basit para çekme makineleri iken, diğerleri çek yatırma, bakiye transferi ve fatura ödemeleri gibi çeşitli işlemlere izin verir.

İlk ATM’ler 1960’ların ortalarından sonlarına doğru ortaya çıktı ve sayıları dünya çapında 2 milyonu aştı.

Günümüzün ATM’leri teknoloji harikasıdır ve birçoğu para yatırma işlemlerinin yanı sıra diğer birçok bankacılık hizmetini de kabul edebilmektedir.

Otomatik Vezne Makinelerini (ATM’ler) Anlamak

İlk ATM 1967 yılında Londra’da Barclays Bank’ın bir şubesinde ortaya çıkmıştır, ancak 1960’ların ortalarında Japonya‘da kullanılan bir nakit dağıtıcısına dair raporlar vardır.

Bir tüketicinin bir bankanın kartını başka bir bankanın ATM’sinde kullanabilmesini sağlayan bankalar arası iletişim ağları 1970’lerde ortaya çıktı. Birkaç yıl içinde ATM’ler dünyanın dört bir yanına yayılarak her büyük ülkede varlık göstermeye başladı. Artık Kiribati ve Mikronezya Federal Devletleri gibi küçük ada ülkelerinde bile bulunabiliyorlar. Dünya çapında kullanımda olan ATM’ler 2.2 milyondan fazladır ve giderekte artmaktadır.

ATM TürleriOtomatik Vezne Makinesi (ATM) Nedir?

İki temel ATM türü vardır. Temel birimler müşterilerin yalnızca nakit çekmesine ve güncellenmiş hesap bakiyelerini almasına izin verir. Daha karmaşık makineler para yatırma işlemlerini kabul eder, kredi limiti ödemelerini ve transferlerini kolaylaştırır ve hesap bilgilerine erişir.

Karmaşık ünitelerin gelişmiş özelliklerine erişmek için kullanıcının genellikle makineyi işleten bankada bir hesap sahibi olması gerekir. Analistler ATM’lerin daha da popüler hale geleceğini öngörmekte ve ATM’den para çekme işlemlerinin sayısında bir artış olacağını tahmin etmektedir. Geleceğin ATM’lerinin geleneksel banka vezneleri yerine veya onlara ek olarak tam hizmet terminalleri olması muhtemeldir.

Kripto para meraklıları artık Bitcoin ve diğer kripto jetonlarını, kripto karşılığında nakit para dağıtan ya da satın almak için nakit para veya kredi kartı kabul eden internete bağlı terminaller olan Bitcoin ATM’leri aracılığıyla alıp satabiliyor. Şu anda dünya çapında yaklaşık 40.000 Bitcoin ATM’si bulunmaktadır.

ATM Tasarım Unsurları

Her ATM’nin tasarımı farklı olsa da, hepsi aynı temel parçaları içerir:

Kart okuyucu: Bu parça kartın önündeki çipi veya kartın arkasındaki manyetik şeridi okur.
Tuş takımı: Tuş takımı, müşteri tarafından kişisel kimlik numarası (PIN), gerekli işlem türü ve işlem tutarı gibi bilgileri girmek için kullanılır.
Nakit dağıtıcı: Faturalar, makinenin altındaki bir kasaya bağlı olan makinedeki bir yuvadan dağıtılır.
Yazıcı: Gerekirse, tüketiciler ATM’den yazdırılan makbuzları talep edebilirler. Makbuz işlemin türünü, tutarını ve hesap bakiyesini kaydeder.
Ekran: ATM, işlemin gerçekleştirilmesi sürecinde tüketiciye rehberlik eden istemler yayınlar. Hesap bilgileri ve bakiyeler gibi bilgiler de ekranda iletilir.
Tam hizmet makineleri artık genellikle kağıt çek veya nakit para yatırmak için yuvalara sahiptir.

ATM Nasıl Kullanılır?

Bankalar ATM’leri şubelerinin içine ve dışına yerleştirir. Diğer ATM’ler alışveriş merkezleri, marketler, havaalanları, otobüs ve tren istasyonları, benzin istasyonları, kumarhaneler, restoranlar ve diğer yerler gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda bulunur. Bankalarda bulunan ATM’lerin çoğu çok işlevli iken, tesis dışında bulunan diğerleri öncelikle veya tamamen nakit çekme için tasarlanma eğilimindedir.

ATM’ler, bir işlemi tamamlamak için tüketicilerin plastik bir kart (banka kartı ya da kredi kartı) kullanmasını gerektirir. Herhangi bir işlem yapılmadan önce tüketicilerin kimlikleri bir PIN ile doğrulanır. Birçok kart, karttan makineye veri aktaran bir çip ile birlikte gelir. Bunlar, bir kod okuyucu tarafından taranan bir barkod ile aynı şekilde çalışır.

ATM ÜcretleriOtomatik Vezne Makinesi (ATM) Nedir?

Hesap sahipleri bankalarının ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilir, ancak rakip bir bankanın sahip olduğu bir birim aracılığıyla fonlara erişmek genellikle bir ücrete tabidir. Ziraat Bankasında, şebeke dışı bir ATM’den nakit çekmek için ortalama toplam ücret 2022 itibariyle 23 Türk lirasıdır.

Bazı bankalar, özellikle de bölgede uygun bir ATM yoksa, müşterilerine ücreti geri ödeyecektir. Dolayısıyla, ATM’den haftalık harcama parası çeken kişilerden biriyseniz, yanlış makineyi kullanmak size yılda yaklaşık 1196 liraya mal olabilir.

ATM Sahipliği

Çoğu durumda, bankalar ve kredi birlikleri ATM’lerin sahibidir. Ancak, bireyler ve işletmeler de ATM’leri kendi başlarına veya bir ATM franchise’ı aracılığıyla satın alabilir veya kiralayabilirler. Bireyler veya restoran ya da benzin istasyonu gibi küçük işletmeler ATM’lere sahip olduğunda, kâr modeli makinenin kullanıcılarından ücret almaya dayanır. Bankalar da bu amaçla ATM’lere sahiptir. Müşterileri çekmek için bir ATM’nin rahatlığını kullanırlar. ATM’ler ayrıca müşteri hizmetleri yükünün bir kısmını banka veznedarlarından alarak bankaların maaş bordrosu maliyetlerinden tasarruf etmesini sağlar.

Yurtdışında ATM Kullanımı

ATM’ler, seyahat edenlerin dünyanın hemen her yerinden çek veya tasarruf hesaplarına erişmelerini kolaylaştırır.
Seyahat uzmanları, tüketicilere yurtdışında nakit para kaynağı olarak yabancı ATM’leri kullanmalarını tavsiye eder, çünkü genellikle çoğu döviz bürosunda olduğundan daha uygun bir döviz kuru alırlar.

Ancak, hesap sahibinin bankası bir işlem ücreti veya bozdurulan tutarın bir yüzdesini talep edebilir. Çoğu ATM, makbuzda döviz kurunu listelemez, bu da harcamaların izlenmesini zorlaştırır.

Otomatik Vezne Makinesinden (ATM) Ne Kadar Para Çekebilirsiniz?Otomatik Vezne Makinesi (ATM) Nedir?

Otomatik vezne makinesinden (ATM) günlük, haftalık veya aylık çekebileceğiniz miktar, bankanıza ve o bankadaki hesap durumunuza göre değişecektir. Örneğin, çoğu hesap sahibi için Ziraat Bankası’nda günlük 5.000 TL para çekme limiti uygulanmaktadır.

Bankanızı arayıp izin isteyerek veya daha fazla para yatırarak bankacılık durumunuzu yükselterek bu limitleri aşabilirsiniz.

ATM’den Nasıl Para Yatırabilirsiniz?

Bir bankanın müşterisiyseniz, ATM’lerinden biri aracılığıyla nakit para yatırabilirsiniz. Bunu yapmak için, nakit parayı doğrudan makineye yerleştirmeniz gerekebilir. Diğer makineler bir para yatırma fişi doldurmanızı ve parayı makineye yerleştirmeden önce bir zarfa koymanızı gerektirebilir.

ATM, otomatik vezne makinesi anlamına gelir. Bunlar, insanların bankalarının bir şubesine gitmeden işlemlerini tamamlamalarına olanak tanıyan elektronik bankacılık satış noktalarıdır. Bazı ATM’ler basit para çekme makineleri iken, diğerleri çek yatırma, bakiye transferi ve fatura ödemeleri gibi çeşitli işlemlere izin verir. İlk ATM’ler 1960’ların ortalarından sonlarına doğru ortaya çıkmış ve sayıları dünya çapında 2 milyonu aşmıştır.

Kaynakça:
Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.