Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren Buffett

0 488

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren BuffettDünyanın en zengin insanlarından ve belki de zamanımızın en etkili hayırseverlerinden biri olan Warren Buffett için bir ön tanıtım yazısına ihtiyaç yoktur. O, Omaha’da bulunan çok uluslu bir holding şirketi olan Berkshire Hathaway’in en büyük CEO’su ve hissedarıdır. Başarılı iş yönetimi söz konusu olduğunda, akranları ve dünyası tarafından kişisel tutumluluk ve etik ilkelere bağlı kalmaktan çok saygı duyulmaktadır. ‘Omaha’nın Oracle’si olarak adlandırılan Buffett, mütevazı bir hayattan, dünyanın en zengin adamlarından biri haline gelmiştir. Zorlu ve keskin yatırımlar gerçekleştirmiştir. İlk yıllarından itibaren maddi yeteneklerini kapıdan kapıya şekerleme ve alkolsüz içecek satmaya başladığında göstermeye başladı. Genç olarak yatırım yapmaya başladı ve 20 yaşına kadar neredeyse 10.000 dolar tasarruf etti. Büyük iş zekası vardı ve kariyerine hisse senedi komisyoncusu olarak başladı. Kendisine çok miktarda servet kazandıran kendi yatırım ilkelerini geliştirdi; O, otuzlu yaşların başında olduğu zaman milyonerdi. Zenginlikleri arttıkça, topluma geri verme arzusu da gelişti. Servetlerinin önemli bir kısmını hayır kurumuna vermeyi taahhüt etmiştir.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren BuffettHoward ve Leila Buffett’in üç çocuğundan biridir. İki kız kardeşi vardır. Babası dört dönem ABD kongre üyeliği yapmıştır. Eğitimine Rose Hill İlkokulunda başladı. 1947’de Woodrow Wilson Lisesi’nden mezun oldu. Küçük bir çocukken bile akut iş anlayışı vardı; Sakız ve meşrubat satarak para kazanırdı. Bir genç olarak, bir dizi para kazanma girişimlerine dahil oldu ve aynı zamanda para biriktirmeye ve yatırım yapmaya başladı. 1947’de iki yıl boyunca okuduğu Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’na kaydoldu. İşletme bölümünden mezun olduktan sonra University of Nebraska-Lincoln’e geçti. Columbia Business School’a katıldı ve 1951’de ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Orada Benjamin Graham ve David Dodd tarafından öğretilen derslere katılma ayrıcalığına sahip oldu. 1951’den 1954’e kadar babasının firması Buffett Falk & Co’da yatırım satıcısı olarak çalıştı. 20 yaşına geldiğinde, 1950’de neredeyse 10,000 dolar değerindeki tasarruflarını biriktirmişti. Bu, ne kadar güçlü bir yatırımcı olduğunu göstermektedir.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren BuffettBenjamin Graham’ın 1954’teki ortaklığında yılda 12.000 dolarlık bir başlangıç ​​maaşıyla atandı. Patronu çalışmak için zor bir adamdı ve Buffett’in genç zihninin sorguladığı geleneksel yatırım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını bekledi. Benjamin Graham, 1956’daki iş ortaklığını ayırdı ve şirketi kapattı. Bu sırada Buffett, Omaha’da yatırım ortaklığı olan Buffett Partnership Ltd.’i kurdu. Büyük miktarda kişisel birikime sahip oluyordu. Ortaklıklar kurmaya başladı ve on yıl sonunda faaliyet gösteren yedi ortaklığa sahipti. 1962’de tüm ortaklıklarından kazancının bir sonucu olarak milyoner oldu.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren BuffettTekrar tüm ortaklıkları bir araya getirdi ve Berkshire Hathaway adında bir tekstil imalat şirketine yatırım yaptı. 1960’ların başında Berkshire Hathaway’in hisselerini agresif bir şekilde satın almaya başladı ve sonunda şirketin kontrolünü devraldı. 1960’ların sonlarında işi tekstilden sigorta sektörüne kaydırdı ve 1985’te Berkshire Hathaway’in altındaki tekstil fabrikalarının satışına son verildi. Berkshire Hathaway, 1987’de Salomon Inc.’den % 12 hisse satın aldı ve en büyük hissedarı oldu; Buffett yönetmen olmuştu. 1990 yılında bir skandalın ardından, Salomon Brothers’ın CEO’su John Gutfreund şirketi 1991’de terk etti. Buffett, kriz bitene kadar başkanlığını devraldı.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren BuffettBuffett, 1988 yılında Coca-Cola Company’de hisse satın almaya başladı ve sonunda şirketin % 7’sine kadarını 1.02 milyar dolara satın aldı. Bu hisseler Berkshire’ın en iyi yatırımlarından biri olduğunu kanıtlayacaktır. Coco cola hisselerini 30 sene elinde tutmuştur. Ayrıca diğer para birimlerine karşı ABD doları sağlamak için 11 milyar dolarlık vadeli sözleşme imzaladı. Nisan 2006’ya kadar 2 milyar dolar kazandı. 2006 yılının Haziran ayında, Buffett, Berkshire işletmelerinin % 85’ini beş temelde kademeli olarak vereceğini ve en büyük katkıyı Bill ve Melinda Gates Vakfı’na götüreceğini duyurdu.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren Buffett2008 yılında Forbes tarafından 62 milyar dolar olarak tahmin edilen toplam net değeri ile 2008 yılında dünyanın en zengin kişisi oldu ve son 13 yıldır Forbes listesinde birinci olan Bill Gates’i geride bıraktı. Gelecek yıl, Gates ilk pozisyonunu tekrar kazandı ve Buffett ikinci sıraya yerleşti. 2011’de Başkan Barack Obama tarafından Başkanlık Madalyası ile onure edildi. Berkshire Hathaway’in başkanı, CEO’su ve dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. 20. yüzyılın en başarılı yatırımcısı olduğu düşünülürse, aynı zamanda zamanımızın en büyük hayırseveridir ve servetlerinin çoğunu sosyal hizmetlere bağışlamayı söz vermiştir.

Borsa ve Yatırım Dehası: Warren Buffett1952’de Susan Thompson’la evlendi. Çiftin üç çocuğu oldu. Susan, kendi kariyerini sürdürmek ve ayrı yaşamak için 1977’de onu terk etti. 2004’te Susan’ın ölümünden önce asla boşanamadılar ve yasal olarak evli kaldılar. Uzun zamandır ortağı olan Astrid Menks ile 2006 yılında evlendi. çift, birbirini ilk karısının onu terk ettiği andan beri tanıyordu. Nisan 2012’de prostat kanseri teşhisi kondu ve tedavisini başarıyla tamamladı. Kazandıklarını topluma geri verdiğine inanıyor ve servetinin büyük kısmını hayır kurumuna bağışlamaya söz veriyor. Her ay bu söz üzerine hayır kurumlarından Bill & Melinda Gates Vakfı’na düzenli ödeme yapıyor.

Bu milyarder, kişisel tutumundan dolayı iyi bilinir. Cep telefonu bile taşımaz ve toplu taşıma ile seyahat etmeyi tercih eder.

Ünü: İş Uzmanı, Yatırımcı, Hayırsever

Uyruk: Amerikan

Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1930

Burcu: Başak

Boyu: 1.78 M

Doğum Yeri: Omaha, Nebraska, ABD

Babası: Howard Buffett

Annesi: Leila

Eş / Eski Eş: Astrid Menks (M. 2006), Susan Buffett (M. 1952–2004)

Çocukları: Howard Graham Buffett, Peter Buffett, Susan Alice Buffett

Net Değeri: 20 Mart 2017 İtibariyle 75,6 Milyar Dolar

Eğitim: Columbia Business School (1950–1951), Nebraska Üniversitesi-Lincoln (1950-1950), Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu (1947-1949)

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku