Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

ABD Başkanı Richard Nixon Kimdir ?

0 766

ABD Başkanı Richard Nixon Kimdir ?Richard Nixon, Amerika Birleşik Devletleri’nin 37. Başkanıdır. Başkan olarak 1969-1974 yılları arasında görev yapmıştır. Yardımcılığını Spiro Agnew ve Gerald Ford üstlenmiştir. Cumhuriyet Partisi’nden seçilmiştir.
Başkan Nixon, 9 Ocak 1913 yılında Yorba Linda, Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir.
22 Nisan 1994 yılında, New York’ta ölmüştür. Patricia Ryan Nixon ile evlilik hayatı yaşamıştor. Çocukları, Patricia, Julie’dır. Richard Nixon, Watergate Skandalı’nın sonucunda görevden istifa eden başkan olarak bilinir. Ayrıca Vietnam Savaşı’nı sona erdirmek ve Sovyetler Birliği ve Çin ile ABD ilişkilerini geliştirmek için yaptığı girişimleri ile tanınır.

Richard Nixon, Güney Kaliforniya’da büyümüştür. Ailesi fakirdi ve iki kardeşini hastalıktan kaybederek oldukça zor bir çocukluk geçirmiştir. Richard zeki bir çocuktu ve Üniversite okudu. Münazara, spor ve drama üzerine yoğunlaştı. Ayrıca Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden tam burs kazandı. Ve Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Duke’den mezun olduktan sonra, Richard hukuk alanında avukat olarak stajyerliğe başladı. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla deniz filo birliğine katıldı. 1946 yılında Donanma ayrılmadan önce Teğmen rütbesine yükseldi. Ve savaşta Pasifik cephesinde görev aldı. Donanmadan ayrıldıktan sonra, Nixon siyasete girmek için karar aldı. İlk önce ABD Temsilciler Meclisi için çalıştı ve 1946 seçimlerinde parlementoya girdi. Dört yıl sonra Senato için çalıştı ve o seçimi de kazandı. Nixon, anti-komünist olduğu için kongrede ün kazandı. Bu onu halkla popüler hale getirdi.

ABD Başkanı Richard Nixon Kimdir ?1952’de Dwight Eisenhower ile birlikte başkan yardımcılığına seçildi. Nixon, ABD tarihinde en aktif başkan yardımcılığını yaptığı 8 yıl boyunca Eisenhower ile birlikte başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Nixon, başkan yardımcılığı görevini, ondan önceki diğer başkan yardımcılarından çok daha fazla yaptığını söylüyordu. Ulusal Güvenlik ve kabine toplantılarına katıldı ve Eisenhower’ın katılamaması nedeniyle bu toplantıların çoğunu yönetti. Eisenhower kalp krizi geçirdiğinde ve altı hafta boyunca çalışamadığı zaman, Nixon ülkeyi etkili bir şekilde yönetiyordu. Nixon ayrıca 1957 yılında Sivil Haklar Yasası mevzuatına kongre yoluyla yardımcı oldu ve dünya dış ticaretini gerçekleştirdi.

Nixon 1960’da cumhurbaşkanlığına aday oldu fakat John Kennedy’ye kaybetti. Daha sonra California valisi olmak için seçimlerde aday oldu ve kaybetti. Bundan sonra siyasetten emekli olduğunu ve New York’ta Wall Street’te çalışmaya başladığını açıkladı. 1968’de Nixon tekrar başkanlık için aday oldu. Ve bu kez seçimleri kazandı. Nixon’un başkanlığı her zaman için Watergate skandalıyla hatırlansa da başkanlığı sırasında pek çok önemli etkinlik ve başarıya imza attı. O’nun başkanlığı döneminde,

ABD Başkanı Richard Nixon Kimdir ?*Aydaki Adam – Neil Armstrong, 21 Temmuz 1969’da Ay’da ilk yürüyen adam O’ onun döneminde oldu.

*Çin’e Ziyaret – Komünist Çin, Birleşik Devletler’le görüşmeden önce kapalı bir ülke haline gelmişti. Nixon, Başkan Mao’yu ziyaret etmeyi başardı ve Çin ile gelecekteki önemli ilişkilerin yolunu açtı.

*Vietnam Savaşı – Nixon, ABD’nin Vietnam Savaşı’nı sona erdirdi. 1973’teki Paris Barış Anlaşması ile ABD birlikleri Vietnam’dan çekildi.

*Sovyetler Birliği ile Antlaşma – Nixon ayrıca, Sovyetler Birliği’ne yaptığı tarihi bir ziyarette liderleri Leonid Brezhnev ile bir araya gelerek iki önemli anlaşmayı imzaladı: SALT 1 Antlaşması ve AntiBalistik Füze Anlaşması.

1972’de Washington DC’deki Watergate binalarındaki Demokrat Parti genel merkezine girmeye çalışan beş kişi yakalanmıştı. Bu adamların Nixon yönetimi için çalıştığı anlaşılmıştı. Nixon, bu iddaaları reddetti. Çalışanlarının bunu izin almadan yaptıklarını söyledi. Ancak, daha sonra Nixon’un gizli kasetleri tespit edildi.

Kongre, Nixon’a müdahale etmeye hazırlandı ve Senato’nun onu görevden alması için oyları yeterliydi. Davaya girmek yerine Nixon istifa etti ve başkan yardımcısı Gerald Ford yerine başkan oldu. Nixon 1994 yılında ölmüştür. Bill Clinton, George Bush, Ronald Reagan, Jimmy Carter ve Gerald Ford gibi isimler
cenazesinde bulunmuştur. Nixon, Kalifornia’dan Cumhurbaşkanı olan tek kişidir. Başkan Gerald Ford, işlediği suçtan dolayı Nixon’ı affetmiştir. Watergate skandalıyla ilgili yalan söylediği zaman “Ben bir dolandırıcı değilim. Elime geçen her şeyi hakederek kazandım.” demiştir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku