Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Başarısızlık Durumunda Yapılması Gerekenler

0 281

Başarısızlık Durumunda Yapılması Gerekenlerİnsanlar yaptıkları her işi başarı sağlamak için yaparlar. Ama her zaman her işte başarılı olmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda vazgeçme eğilimi ortaya çıkar. Genelde bu eğilimde olanlarda kendine güven sorunu vardır. Bu kişilerde başarı inancı gelişmemiştir. Başarısızlık başka bir başarının başlangıcı olabilir.
Başarılar düşe kalka kazanılır. Tıpkı bebeklerin yürümeyi öğrenmesi gibi. Düşer, yürür, yine düşer bu süreç bebek yürümeyi öğreninceye kadar devam eder. Eğer başarısızlıktan sonra vazgeçilirse bir daha başarı elde edilemez. Başarısızlarda kişi yenilgiyi kabul etse idi dünyada neredeyse hiçbir alanda başarı sağlanamazdı, Her işte mutlaka denemeler, yanılmalar, yenilgiler olacaktır. Bunlarla baş edebilmek kişiyi de güçlü kılar. Daha büyük zorluklardan daha büyük zaferlerle çıkar. Başarıyı kabullenip kabullenmemek karakter yapısıyla da ilgilidir. Kimi insan bu durumu olgunlukla karşılayıp, kendinde daha büyük güç ararken, kimisi hemen yenilgiyi kabul eder.

Başarısızlık Karşısında Tutumlar

Başarısızlık tecrübedir. Tecrübe edinerek başarı kazanılır. Tüm başarılara ulaşılırken mutlaka başarısızlıklar yaşanmıştır. Tüm bu başarısızlıklar başarının bedelidir. Zaten her yapılan işte başarı sağlansaydı başarının hazzı yaşanamazdı.

Başarısızlık Karşısında Korkular

Başarısızlıktan korkmamak gerekir. Yenilgiye sebep olan 3 duygu vardır. Bunlar; endişe, şüphe, korkudur. Başarısızlıktan korkmamak gerekir. Aksine başarısızlığı değerlendirmek gerekir. Kişi kendine güvenmeli, başarısızlığı bir son olarak görmemelidir. Kendini değerlendirme yeri olarak görmelidir.

Başarısızlık Durumunda Yapılması GerekenlerBaşarısızlıklarınız Üzerinde Düşünmeli

Başarısızlıklar karşısında kişi kendini muhasebeye almalıdır. Gerekirse başarısızlığının sebeplerini yazmalı, sebeplerini irdelemelidir.
İstenen ne idi? Ne oldu?
Neden hedefe ulaşılamadı?
Eksikler ve hatalar ne idi?
Bu başarısızlıktan ne çıkarım yapabilirim?
Bu başarısızlıkta olumlu bir durum var mı?
Başa dönsem neler yaparım?
Hangi tecrübeleri edindim?
Başarının Sırrı
Başarı kişiye özeldir. Bu yüzden sır olarak değerlendirilebilir. Başarıya adım adım ulaşılabilir.
1. İstekli olmak
2. Hedef belirlemek
3. Yeterli donanıma sahip olmak
4. Hedefe giderken değerlendirme yapmak
5. Eksikleri belirlemek
6. Yılmamak
7. İstikrarlı olmak
Başarı ve Başarısızlık
Başarılı insan çözüm arar, başarısız insan sorun arar, başarılı insanın bir programı vardır, başarısızın ise bir mazereti vardır, başarılı insan en olumsuz durumda bile çıkış noktası görür, başarısız en olumlu durumda ise engeller bulur.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.