Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Basketbolun Tarihçesi

0 457

Basketbolun TarihçesiFutboldan sonra kitleleri peşinde sürükleyen bir spor…Milyonlarca insanın oynadığı ve bir o kadar sayının da izleyici olarak takip ettiği bir spor. İlginç ama tarihte ilk kez kızılderililer tarafından oynanmış daha basit bir şekilde. 1891 yılında Amerikalı beden eğitimi öğretmeni James Naismith tarafından başlatılmıştır. 13 maddelik kuralı ile gün yüzüne çıkmıştır ilk olarak bedensel gelişim ve eğlenceli vakit geçirme amaç edinilmiştir.Daha sonraları popülerlik kazanmaya başlamış ve profesyonel alanda ortaya konulmuştur.

1. Dünya savaşındna sonra başlayan bu gelişim ilk olarak Amerika daha sonra Avrupa,Asya ve Afrika sıralaması ile yayılmaya başlamıştır. Her spor dalında olduğu gibi basketbol adına da bir federasyon kurulması gerekiyordu ve bu 1932 yılında Cenevrede kuruldu FIBA. FIBA bu aşamadan sonra bu oyunun hız kazanması ve daha geniş kitlelere ulaşması adına birçok etkinlik düzenlemiş ve kurallar koymuştur.

Basketbolun TarihçesiBu kurallar resmi ve de uygulanması zorunlu kurallardır. İlk Avrupa şampiyonası 1935 senesinde FIBA’nın doğduğu Cenevre’de gerçekleştirilmiştir. Bu şampiyonanın birincisi Letonya olmuştur.Ülkemize biraz daha geç gelen basketbolun ülkemizdeki yankıları ve gelişiminden bahsetmek istiyorum. 1904 yılında tanıştık ve Robert Koleji öğrencileri oynamaya başladı ilk olarak bu mükemmel oyunu,1911 yılında Galatasaray Lisesi beden öğretmeni Ahmet Robenson tarafından dışarıya duyuruldu ve geliştirilmesi önerildi. 1913 yılında Fenerbahçede bir basketbol şubesi açılmıştır ancak savaş dönemi dolayısı ile rakip bulunamamış ve bu yüzden ülkemizde o dönemde çok fazla gelişme gösterememiştir.

Basketbolun TarihçesiBasketbol Milli Takımı 1934 yılında kurulmuş, ilk resmi maçını 1936 yılında Yunanistan‘la yapmıştır. 49 – 12 gibi bir skorla galip gelen basketbol takımımız bu anlamda ilk resmi başarısını kazanmıştır ve böylece ülkemizde basketbol sesini duyurmayı bu sayede başarmıştır. 1 Mart 1959 yılında Türkiye basketbol federasyonu resmi olarak kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. Ülkemizde birçok başarılara sahip takımlar mevcut bunlardan en bilinen; Anadolu Efes,Galatasaray,Fenerbahçe ve Beşiktaş’tır…

Mirsad Türkcan,Hidayet Türkoğlu,Mehmet Okur,Semih Erden,İbrahim Kutluay, Harun Erdenay ve daha birçok isim türk basketboluna hizmet vermiş ve halen vermektedirler.Saydığım isimlerden bizleri Avrupada temsil eden birçok oyuncumuz da vardır. NBA’de boy gösteren oyuncularımızdan Hidayet ve Mehmet Okur çaylak all star ve Memo All Star’a seçilerek bizleri en iyi şekilde temsil etti.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.