Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rusya’ya Ulaşım: Moskova Sheremetyevo Havalimanı

0 257

Rusya'ya Ulaşım: Moskova Sheremetyevo HavalimanıMoskova,

Avrasya ülkelerinden Rusya Federasyonu’nun sınırları dahilinde yer alan bir kenttir bu kent, ülkenin en önemli yerleşim yerleri arasında olup, aynı zamanda da Rusya’nın başkent olarak seçtiği bir yer olması hasebiyle, her daim önemi koruyan en büyük şehir olmuştur.Bir anlamda sadece Rusya ya da Asya için önemli olmayan Moskova, aslında bir dünya şehridir. Bu da şehri, küresel anlamda öne çıkarır.

Rusya'ya Ulaşım: Moskova Sheremetyevo HavalimanıRusya’nın Asya ile olan ilişkileri son derece olumlu olsa da, batı ya da başka bir ifadeyle Avrupa ve Kuzey Amerika’yla olan siyasi münasebeti, biraz çalkantılıdır. Her ne kadar 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin can vermesiyle beraber Rusya ve Amerika arasında yaşanan Soğuk Savaş da sona erse de aslında bu durum son yıllar da tekrar filizlenmiş gibidir. Özellikle de her iki ülkenin birbirlerinin iç meselelerine müdahale suçlaması, artık halka indirgenecek bir pozisyona kadar ulaşmıştır.

Her sene dünyanın birçok yerinden turist ağırlayan Moskova, bu anlamda ülkenin yürüttüğü siyaset ve de vize politikaları nedeniyle belki de hiçbir zaman gerçek değerini yabancılarca elde edememiştir. Çünkü Rusya ülkeye ulaşmak isteyen yabancılara tıpkı, Rus vatandaşlarına uygulanan prosedürün neredeyse bir benzerini uygulayarak onların adeta Rusya’ya gelmesine müsaade etmemektedir.

Rusya'ya Ulaşım: Moskova Sheremetyevo HavalimanıHer ne kadar bu mütekabiliyet olarak yorumlanabilse de aslında durum son derece tartışmalı bir hal almıştır. Çünkü Avrupa ve Kuzey Amerika, Ruslara siyasi olarak ambargo yaparken, ayrıca Rusların batı coğrafyalarında yasadışı olarak ikamet etmesinin de önüne geçmek ister. Bu da doğal vize politikasının son derece sıkı bir şekilde yürütülmesi sonucunu doğurur. Bir anlamda Rusya, buna karşılık vermek için aynı tehditte olmadığı halde batılı ülkelerin sınırları dahilinde yaşayanlara çok katı vize politikaları uygular.

Rusya'ya Ulaşım: Moskova Sheremetyevo HavalimanıRusya’ya bir şekilde vize alınsın ya da vizeden muaf olunsun, en çok tercih edilen ulaşım destinasyonu ülkede bulunan Moskova Uluslararası Havalimanı’dır. Bu hava meydanının diğer bir adı da ki bu uluslararası anlamda resmi olan adıdır: ”Sheremetyevo”dur. Moskova ve de Rusya toprakları nazara alındığında bu hava meydanı ülkenin en çok yolcu trafiğine sahip havalimanı olarak karşımıza çıkar. Meydan uluslararası uçuşlara açık olup, diğer bir Moskova hava meydanı olan Domodedovo ile yarışır her iki hava meydanı da gerek ülke gerekse de coğrafya açısından son derece önemlidir. Bu iki meydanı kullanarak transit seyahat eden yolcuların sayısında her geçen gün ciddi bir artış gözlemlenmektedir.

Ülkenin en büyük ve ulusal havayolu olan Aeroflot, söz konusu bu hava merkezini kullanır ve de uluslararası Moskova çıkışlı uçuşların neredeyse tamamı bu merkezden gerçekleştirilir. Son olarak elde edilen verilere göre yıllık yolcu trafiği 35 milyona kadar ulaşan bu yer, her geçen gün daha da artış yaşamaktadır. Yıllık uçak trafiği ise 273 bin civarındadır ki, bu da son derece etkileyicidir. Eğer Rusya’ya Türkiye üzerinden Türk Hava Yolları vasıtasıyla seyahat ederseniz, bu durumda kullanacağınız hava meydanı Sheremetyevo olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.